Tur Kodu TDKB
Tüm Doğu Karadeniz ve Batum
HERKESE DOĞU KARADENİZ...
doğa
fotoğraf
hiking
kolay
kültür
rafting
trekking
yurtdışı
yürüyüş
Tur Özeti
 • Doğu Karadeniz’in en güzel noktaları
 • Ekolojik yapısıyla ünlü Fırtına Vadisi
 • Palovit, Maral & Makhuntseti Şelaleleri
 • Bakir doğası ile Macahel
 • Kültür sentezi Batum
 • Rize’nin göz alıcı yaylaları
 • Şelaleler, göller, kaleler ve birbirinden güzel köyler;
 • Leziz yöresel yemekler

Program

1. Gün : TRABZON, PALOVİT ŞELALESİ, TARZANPARK, ZİL KALE, SÜRPRİZ DESTİNASYON

Trabzon Havaalanında rehberle buluşmanın ardından 09.30’da yolculuğa başlıyoruz. Yaklaşık 1.5 saatlik sahil yolculuğun ardından Fırtına Nehri ile kavuşup yaylalara ve dağlara doğru direksiyon kırıp önce Çamlıhemşin’e (burada kısa bir market alışverişi molası vereceğiz. Önümüzdeki 3 gün bölgede market olmayacak) daha sonra da Fırtına Vadisi’ne giriş yapıyoruz. Zil Kaleyi geçtikten sonra bölgedeki tek Macera Parkı olan Tarzanpark’a varıyoruz. Burada öğle yemeğimizi aldıktan sonra isteyenler parka girip yaklaşık 45 dakika süren bir macera yaşayabilirler.

Sonrasında parktan ayrılıp Palovit Şelalesine gidiyoruz. Bölgenin en yüksek debili şelalesi tam karşınızda. Yarım saat burada kaldıktan sonra önce 14. yy’a tarihlenen Zil Kaleyi ziyaret edip daha sonra da sizi çok farklı bir yere götüreceğiz. Bu sürpriz olacak! Neden yazmıyorsanız derseniz. Birincisi bölge halkına karşı duyduğumuz sorumluluk. Bizim programlarımıza koyduğumuz yerler kitle turizmi acentaları tarafından programlara dahil ediliyor. Gruplarımız 15 kişi olduğu için biz yaşanan yerlerde rahatsızlık yaratmıyoruz. Fakat 45 kişi olunca iş değişiyor. İkincisi ise herşeyi de bilmeyiverin canım birşeyler sürpriz olsun:) Gideceğiniz yer inanılmaz güzellikte sadece bunu söyleyebiliriz

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün : GİTO YAYLASI, ÜSKÜRT DAĞI – MOLLAVEYİS KÖYÜ

Bugün bölgenin en güzel manzaralı yaylalarından birine Gito Yaylasına gideceğiz ilk önce. Aracımızla yapacağımız 1 saatlik yolculuğun ardından 2050 metre yükseklikteki yaylaya varıyoruz. Yaklaşık 40 haneli yayla Fırtına Vadisine bakıyor. Solda Badara Mezrası, Pokut Yaylası, Amlakit, Altıparmak ve Kemerli Kaçkar Dağı Sağ tarafta ise Çat Köyü ve Kale Yaylası gözüküyor. Burada yapılacak 1.5 saatlik yürüyüşte yaylanın arkasındaki küçük zirveye çıkıp Kaçkar Dağını da göreceğiz. Yaylanın arka tarafı ise Karadeniz’e bakıyor. Bulut denizi olursa işte o zaman işler değişir yürümek istemeyip bulutların dansını seyretmek isteyenler çıkacaktır mutlaka. Ağustos ortalarında bol bol yaban mersini de yiyebilirsiniz. Bir başka programda burada konaklama isteği ile yayladan ayrılıp otele geri dönüyoruz.

Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Hemşin’in köylerindeki yaşama şahit olmak için otelden ayrılarak üst mahallelere doğru yürüyüşe başlıyoruz. İlk durağımız Üskürt Mahallesine vadi manzaralı yoldan yürüyoruz. Burada eski ahşap evler ve az da olsa yaşayan insanlar var. Biraz muhabbet edip fotoğraf çektikten sonra eski patikadan Cami Mahallesine doğru yürüyoruz. Orman içi patikadan yapılan yürüyüş yarım saat civarında sürüyor. Yol üzerinde eski değirmen de var. Cami Mahallesinden sonra da gene toprak yoldan otele geri dönüyoruz. Sonra isteyenlerle otelin 100 metre yanındaki doğal havuza girip günün yorgunluğunu atacağız.

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün: SAL YAYLASI, POKUT YAYLASI, KARAGÖL, MACAHEL

Bugünkü turumuz Sal ve Pokut Yaylaları‘na. Hava durumu ve koşullara göre uygun araçla çıkacağımız Pokut ve Sal defalarca dergilere konu olmuş, 2000 metre yükseklikte muhteşem güzellikte iki yayla. Tepe üstüne kurulu bu yaylalardaki tüm evler tamamen ahşap. Bakirliğini korumuş yaylalar vahşi bir ormanla çevrili. Manzara ise doyulmaz. Sal Yaylası’nın önündeki geniş çimenlik alan ve arkasında dizili yayla evleri farklı bir güzellik sunuyor. Hele Sal’ın üstündeki bankta oturmak etrafı seyredip, temiz havayı ciğerlere çekmek anlatılmaz yaşanır denen şeylerden. İki yayla arasında yapacağımız yarım saatlik düz orman içi yürüyüş güne ayrı bir güzellik katacak. Bu kısa yürüyüşün ardından bu sefer Pokut Yaylası’nın manzarasının keyfini çıkarıyoruz. Bir yandan deniz, bir yandan Kaçkar, bulut denizi ve bulutlardan başını çıkarmış dağ adacıkları. Etrafı balta girmemiş bir doğal yaşlı orman ile çevrili olan Pokut’a doyamayacaksınız. Pokut, bölgedeki en korunmuş yaylalardan biridir. Çarpık yapılaşmaya izin verilmez hatta elektrik kabloları bile yer altındadır. Sal ve Pokut Yaylası’nda keyif yaptıktan sonra öğle yemeğimizi alıp Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş yerlerinden biri olan Macahel’e doğru yola çıkıyoruz. Bu yolculuk sırasında yolumuzdan biraz saparak Borçka Karagöl’ü ziyaret ediyoruz. Bir heyelanın bu kadar güzel bir sonuç vermesi şaşırtıcı. 19. yy başlarında Klaskur Yaylası yakınlarındaki bir tepede oluşan heyelan Klaskur Deresi’nin önünü kapatmış ve bu tabiat parkı statüsündeki göl oluşmuş. Karagöl ziyaretinden sonra Macahel’e doğru devam ediyoruz. Akşama doğru Macahel’deyiz. Akşam yemeği pansiyonumuzda.

—————————————————————————————————————————————————–

4. Gün: MARAL ŞELALESİ, CAMİLİ KÖYÜ

Sabah kahvaltımızın ardından Maral Şelalesi yürüyüşümüz başlıyor. Maral şelalesi, Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesidir. 63 metrelik Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da yakalayabilirler.

Şelale gezisinin ardından Maral Köyü’ndeki otelimize geri dönüp öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemeğin ardından Camili Köyü Macahel’deki son ziyaret noktamız. Köyü gezip,  köy camisi ve ahşap mimarisini fotoğrafladıktan sonra çevrede ufak yürüyüşler yapıp hatta hava durumuna göre derede yüzmeye gidip sonrasında otelimize dönüyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

5. Gün: BATUM, MAKHUNTSETI ŞELALESİ, TAMARA KÖPRÜSÜ, BATUM ŞEHİR TURU

Sabah erken kahvaltının ardından Sarp Sınır Kapısı’na doğru yola çıkıyoruz. Sınırı geçip gezimizin ilk etabına geçiyoruz ve Makhuntseti bölgesine doğru yola cıkıyoruz . 1 saatlik bir yolculuğun ardından Makhuntseti Şelalesi ve Tamara Köprüsü’nün olduğu bölgeye varıyoruz. Bölgede öğle yemeğimizi yedikten sonra Batum şehir merkezine geçip şehir gezimize başlıyoruz. Gezi, Batum Limanı, Astronomik Saat, Chacha Kulesi, Batum Fener Kulesi, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Aşk Heykeli (Ali ve Nino Heykeli), Alfabe Kulesi, Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St. Nicholas Kilisesi gibi görülmesi gereken yerleri kapsıyor. Alternatif olarak Batum plajında denize girme, meşhur Batum bulvarında akşam üzeri yürüyüşleri, su ve ses gösterileri, bisiklet turu, gece hayatı da bir Akdeniz tatil beldesini aratmayan Batum’da yaşamanız ve tatmanız gereken şeyler arasında. Ardından serbest zamanımız başlıyor. Akşam yemeği ile ilgili seçenekleri rehberimiz size sunacaktır.

Not: Batum’a geçmek için nüfus cüzdanınızın yanınızda olması ve yıpranmamış, pvc kaplı  olması gerekmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklar, ebeveynlerden biriyle tura katılıyorsa yurt dışına çıkış için diğer ebeveynden noter tasdikli vekaletname bulundurması gerekmektedir.

ÖNEMLİ: ÇOCUKLARIN KİMLİĞİNDE FOTOĞRAF YOKSA PASAPORTLARI (EĞER VARSA) YANLARINDA BULUNMALI. AKSİ TAKDİRDE GÜRCİSTAN’A GEÇİŞ MÜMKÜN OLMAMAKTADIR. ÇOCUĞUNUZUN PASAPORTU YOKSA BULUNDUĞUNUZ YERDEKİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇOCUĞUNUZUN NÜFUS CÜZDANINA FOTOĞRAF YAPIŞTIRTINIZ.

—————————————————————————————————————————————————–

6. Gün: BATUM BOTANİK PARKI, DÖNÜŞ

Sabah kahvaltının ardından ilk Batum Botanik Parkı‘na gidiyoruz. Batum şehir merkezine 9km uzaklıkta Mtsvane bölgesinde bulunan park yaklaşık 110 hektarlık bir alana yayılmıştır ve dünyanın en büyük botanik bahçeleri arasında yer almaktadır. Dileyenler bu gezi esnasında golf arabası kiralayabilir. Park gezisi sonrası Gürcistan’dan ayrılıyoruz. Hopa’dan dönecekleri Hopa Terminali’ne bırakıp Trabzon Havaalanı’na doğru yola devam ediyoruz. Kalan zamana göre yolda Rize Bezi ve Sürmene Bıçağı satış noktalarına uğrayacağız. Saat 18.00 civarı havaalanına ulaşıyoruz ve bir başka BUKLATUR gezisinde buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz.

Not: Konaklanan yerlerin yoğunluğuna göre başta bayram haftaları olmak üzere programın konaklama sırası değişebilir veya Macahel konaklaması eklenebilir.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1895 TL
Nakit indirimli : 1895 TL
Single Farkı : 550 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
03 Haz'18 - 08 Haz'18
(son +7 kişi)
12 Haz'18 - 17 Haz'18
(son +7 kişi)
17 Haz'18 - 22 Haz'18
(son +7 kişi)
24 Haz'18 - 29 Haz'18
(son +7 kişi)
01 Tem'18 - 06 Tem'18
(son +7 kişi)
08 Tem'18 - 13 Tem'18
(son +7 kişi)
15 Tem'18 - 20 Tem'18
(son +7 kişi)
22 Tem'18 - 27 Tem'18
(son +7 kişi)
29 Tem'18 - 03 Ağu'18
(son +7 kişi)
05 Ağu'18 - 10 Ağu'18
(son +7 kişi)
12 Ağu'18 - 17 Ağu'18
(son +7 kişi)
19 Ağu'18 - 24 Ağu'18
(son +7 kişi)
28 Ağu'18 - 02 Eyl'18
(son +7 kişi)
02 Eyl'18 - 07 Eyl'18
(son +7 kişi)
09 Eyl'18 - 14 Eyl'18
(son +7 kişi)
Konaklama
 • 1. Gün: Fırtına Vadisi/Rize
 • 2. Gün: Fırtına Vadisi/Rize
 • 3. Gün: Maral Köyü - Macahel/Artvin
 • 4. Gün: Maral Köyü - Macahel/Artvin
 • 5. Gün: Wyndham Batumi veya muadili – Batum

—————————————————————————————————————————————————-

Çocuk konaklaması

0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur. Araçta koltuğu yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

—————————————————————————————————————————————————-

Single konaklama

Öncelikle Karadeniz turlarında tesislerin yetersizliğinden dolayı single konaklamalarda kontrolümüzde olmayan durumlar oluşabilmektedir. Turlarımıza tek başına katılan kişiler aksi belirtilmedikçe  bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar single farkı ödeyerek odada tek başına kalmayı tercih ederlerse tesislerin müsaitliğine göre ve rezervasyon sırasına göre tek konaklama sağlanmaya çalışılır. Fakat bu durum tesisten tesise göre değişebilir. Yani bir gün odada tek kalabilirken diğer gün eşleşmek durumunda kalınabilir, bu bazen önceden tahmin edilemeyebilir.  bu durumda tek kalamadığınız günün ücreti iade edilir.

 
Turun Farkı
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu