Tur Kodu TYY
Trans Yayla (Yeni)
dağ tırmanışı
doğa
hiking
kamp
piknik
trekking
yürüyüş
zor
Tur Özeti
  • Körahmet ve Naletleme Geçitleri
  • Dilberdüzü Ana Kampı
  • Deniz & Karadeniz Gölü
  • Çeymakçur & Palakçur Yaylası
  • Manzarası ile nefes kesen Pokut ve Sal Yaylaları
  • Büyüleyici gölleriyle Verçenik
  • Ekolojik yapısıyla ünlü Fırtına Vadisi
  • Fırtına Vadisi, Zil Kale, Çinçiva Köyü, Mollaveyis Köyü
  • Palovit Şelalesi, Bulut Şelalesi
Program

1. Gün : TAR DERESİ, BULUT ŞELALESİ, KUNTZ YAYLASI, AYDER YAYLASI

Trabzon Havaalanı geliş terminali önünde rehberinizle buluşuyorsunuz. (Otobüs ile gelenler Trabzon otogarından alınacaktır.) Buluşmanın ardından Ayder Yaylası’na doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 3 saatlik araç yolculuğundan sonra Mollaveyis Köyü’nde öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemekten sonra ilk ziyaret noktamız olan Tar Deresi parkuruna gidiyoruz. Yaklaşık 45 dakikalık kolay bir yürüyüş sonunda Bulut Şelalesi‘ne gelmiş oluyoruz. İsteyenler burada yüzebilir. Burada verdiğimiz moladan sonra geldiğimiz yoldan geri dönüyoruz ve 10 dakikalık araç yolculuğundan sonra otelemize yerleşip kısa bir mola veriyoruz. Ardından isteyen katılımcılarla Kuntz Yaylası yürüyüşümüze başlıyoruz. Yürüyüş otelden başlıyor ve orman içi patika izlenerek devam ediyor. Karadenizde orman içi patikaların çoğu kullanılmadığı için kapanmıştır. Bu nedenle çam ağaçları arasında yapılacak bu yürüyüş bize göre bulunmaz fırsat. Bir süre yokuş çıktıktan sonra patika neredeyse düzleşiyor. Ayder’in üst mahallesi diyebileceğimiz Kuntz’a vardığımızda bu yaylanın en üstüne çıkıyoruz. Buradan Avusor Vadisi’ni de görebiliriz. Yürüyüşü tamamladıktan sonra otelimize dönüyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün Pazartesi: PALAKÇUR YAYLASI, KÖRAHMET GEÇİŞİ, HEVEK, DİLBERDÜZÜ ANA KAMPI

Sabah erken kahvaltının ardından araçla Palakçur Yaylası’na gidiyoruz.  Çantalarımızı araçta bırakıyoruz ve  yürüyüşe başlıyoruz. Palakçur’dan sonra 12km’lik yürüyüşümüz başlıyor. 3010m’ye kadar başlarda az eğimli, sonlarda dik eğimli tırmanışlarımız oluyor. Yemek molasından sonra inişe geçiyoruz. Geçitten yaklaşık 4 km sonra 2300 m.de Salafet Yaylası var. Burada kısa bir mola verip, sularımızı tazeledikten sonra yürüyüşümüze devam edeceğiz. Salafet Yaylası’ndan sonra Karamolla Mezrası’na varıyoruz. Ardından da Körahmet’e. Körahmet’ten sonrakidurak Hevek Yaylası. Bu arada araç bizden önce bölgeye varacağından eşyalarımız katırlara yüklenmiş olacak. Hevek’te biraz dinlendikten sonra Olgunlar Yaylası üzerinden Dilberdüzü Ana Kampı’na doğru yürüyüşe geçiyoruz. Yol boyunca onlarca çeşit çiçek arasından yürüyeceksiniz, dere sesi ve mis kokular sizi hiç bırakmayacak. Tabi bunun yanında yüksek tepelerin arasında yürümek size ayrı bir haz verecek. Ana kampımızda aşçımız bizi çay kahve ile bekliyor olacak. Çadırlar kurulu, yemekler hazır. Ana kampımız tamamen yeni malzemelerden (çadır, tulum, mat, teknik malzemeler vs.) oluşmuştur. Mutfak çadırımız mevcuttur.  Saat 19:00-20:00 arası bu zorlu günü başarıyla bitirmiş oluyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün Salı: DENİZ GÖLÜ

Sabah kahvaltının ardından katır osurtan yokuşunu çıkarak yürüyüşümüze başlıyoruz. ilk 45 dakika S’ler çizen bir patikadan oldukça dik bir yokuşu çıkıyoruz. Bu yokuşu belki yorularak, nefes nefese çıkarsanız sorun yok. Ama mide bulantısı ve baş dönmesi gibi belirtileriniz olduğunda lütfen hiç saklamadan anında rehberinize bilgi veriniz. Saklamanız ve tırmanışa devam etmeniz  ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. 3368m yüksekteki Deniz Gölü ‘ne vardığımızda öğle yemeği için kumanyalarımızı çıkartıyoruz. Az önce dünyanın bu yükseklikteki en derin 2. gölü ile tanıştınız. Buranın keyfini çıkardıktan sonra dönüş yoluna geçiyoruz. Yine S’ler çizerek belirli bir tempoda alçalıp Dilberdüzü Ana Kampı’na geri dönüyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

4. Gün Çarşamba: NALETLEME GEÇİDİ, KARADENİZ GÖLÜ, ÇEYMAKÇUR

Bugün iyice dinlenmiş şekilde kalkıyoruz.  Ana kamptaki son kahvaltıdan sonra çantalarımızı katırlara yükleyip Dilberdüzü’nden ayrılıyoruz. 2.5 saatlik yokuş aşağı yürüyüşle Olgunlar Yaylası’na varıyoruz. Burada biraz mola veriyoruz. Yayladaki bakkaldan eksiklerinizi alabilirsiniz. Bundan sonra artık yokuş yukarıya doğru, Naletleme Geçidi’ne doğru yola çıkma vakti. Rehber önde siz arkada yürü babam yürü, yürü babam yürü :)

İlk mola Dibe Yaylası’na, sonra Dibe Düzü’nde. Burada biraz soluklanıp Naletleme Geçidi’ne doğru tırmanışa devam ediyoruz. Aslında adı gibi ürkütücü değil Naletleme geçidi kesinlikle, galiba, şüphesiz , belki…  Genelde kısa süreli şuur kaybına neden olur. Burada insanların hayal gücü bayağı çalışıyor geçide yeni isimler takılıyor. Tur bitiminde Naletme ismi aklına gelmeyip ‘Allah belanı versin geçidi’, ‘Nasıl bişeysin sen ya geçidi’ gibi isimler koyanlar olmuştur :) 

Neyse efendim lafı uzatmaya gerek yok, meşhur geçidimizi yavaş yavaş çıkıyoruz. Geçide varınca sanki zive yapmış gibi sevineceksiniz.  Geçit 3400 metre yükseklikte ve Rize’yi Artvin’den ayıran sınır tam üzerinden geçiyor. Genelde bulutların üzerinde olduğumuz geçit en az zirve kadar etkileyici.

Naletleme Geçidi’nden sonra Karadeniz Gölü’ne doğru inmeye başlıyoruz. Hava güzelse bu gölde yüzebilirsiniz. Deniz gölünden birkaç derece daha sıcak.  Gölden sonra S’ler çizerek inişe devam ediyoruz. Yaklaşık iki saatlik yürüyüşten sonra artık ağlayanlar mı dersiniz, sürünerek varanlar mı dersiniz, ne derseniz deyin herkesin ortak kelimesi ‘değdi valla burası süpermiş’ oluyor. Artık 2200 metre yükseklikteki Yukarı Çeymakçur Yaylası’ndayız ve aracımız bizi bekliyor. İstikamet Ayder’deki yada Fırtına Vadisi’ndeki otelimiz.

—————————————————————————————————————————————————–

5. Gün Perşembe: VERÇENİK DAĞI ve KAPILI GÖLLER

Kahvaltımızın ardından bölgenin en yüksek 2. dağı olan 3700 metre yüksekliğindeki Verçenik’e doğru yola çıkıyoruz. Fırtına Vadisini oluşturan nehirleri, dereleri kaynağına doğru takip ediyoruz. Yolun bittiği yer Verçenik Yaylası. Buradan sonra yürüyerek devam ediyoruz. Genelde parkur az eğimli sadece göllerin altına geldiğimizde S’ler çizerek yükselen patika biraz diktir. Kimi zaman çimenlerin üzerinde, kimi zaman kayaların arasındaki patikalardan yürüyüp, ufak dereleri geçerek 3711 metre yükseklikteki Verçenik Dağı’nın altında serpiştirilmiş derin mavi renkli 3000 metre yükseklikteki Kapılı Göller’e ulaşıyoruz. Basamak gibi üst üstte dizilmiş göller ve suya yansıyan dağın görüntüsü fotoğraf severler için bulunmaz nimet. Tabi göl deyince o gölde yüzmekte olağan bir davranış. Sonradan pişman olmamak için mayo ve havlunuzu yanınızda bulundurmanızda fayda var. Öğle yemeğimizi göl kenarında yediğimiz uzun molanın ardından aynı yoldan geri dönüyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

 6. Gün Cuma: AMLAKİT YAYLASI, HAZİNDAG YAYLASI, POKUT YAYLASI, SAL YAYLASI

Bugünkü turumuz Samlakit, Hazindag, Pokut ve Sal dörtlüsüne. Sabah 4×4 aracımızla otelimizden ayrılıp Amlakit’e doğru yola çıkıyoruz. Amlakit’e vardıktan sonra vakit kaybetmeden yaklaşık 11km’lik yürüyüşümüze başlıyoruz. İlk durağımız Hazindag Yaylası. Hazindak 4 yaylanın kesiştiği bir tepe üzerinde küçük sevimli ve oldukça korunmuş bir yayla. Burada ilk uzun molamızı verdikten sonra Pokut’a doğru yürüyüşümüze devam ediyoruz. Çoğunluğu orman içi patikalarda geçen yürüyüşün ardından Pokut Yaylası’na varmış oluyoruz. Artık Pokut Yaylası’nın manzarasının keyfini çıkarma vakti. Bir yandan deniz, bir yandan Kaçkar, bulut denizi ve bulutlardan başını çıkarmış dağ adacıkları. Etrafı balta girmemiş bir doğal yaşlı orman ile çevrili olan Pokut’a doyamayacaksınız. Pokut, bölgedeki en korunmuş yaylalardan biridir. Çarpık yapılaşmaya izin verilmez hatta elektrik kabloları bile yer altındadır. Sal ve Pokut Yaylası’nda keyif yaptıktan sonra Sal Yaylası’na yarım saatlik bir kısa yürüyüşümüz daha var.  Tepe üstüne kurulu bu yaylalardaki tüm evler tamamen ahşap. Bakirliğini korumuş yaylalar vahşi bir ormanla çevrili. Manzara ise doyulmaz. Sal Yaylası’nın önündeki geniş çimenlik alan ve arkasında dizili yayla evleri farklı bir güzellik sunuyor. Hele Sal’ın üstündeki bankta oturmak etrafı seyredip, temiz havayı ciğerlere çekmek anlatılmaz yaşanır denen şeylerden. Sal Yaylası’nın da keyfini çıkardıktan sonra bizi bekleyen 4×4 aracımıza binip otelimize geri dönüyoruz. Bu yoğun ve uzun günün sonunda iyi bir eğlenceyi hakettiniz. Akşama horon var.

—————————————————————————————————————————————————–

7. Gün CumartesiFIRTINA VADİSİ, PALOVİT ŞELALESİ, ZİL KALE, TARZANPARK MACERA PARKI

Eşyalarımızı toplayıp aracımıza yerleştikten sonra Fırtına Vadisi gezimize başlıyoruz. İlk olarak Zil Kale‘ye uğruyoruz. 14.yy’a tarihlenen kaleyi gezip  fotoğrafladıktan sonra Palovit Şelalesi’ne doğru yolumuza devam ediyoruz. 15 metre yükseklikten akan şelale Karadeniz’in debisi en yüksek şelalesi ünvanına sahip. Şelaleyi fotoğrafladıktan sonra Bukla Macera Parkı’na gidiyoruz. Burada ilk olarak öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından serbest zamanınız başlıyor. Dileyenler parktaki aktivitelere katılabilir ve eğlenceli dakikalar geçirebilir. Macera parkından ayrıldıktan sonra Trabzon Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz. Kalan zamana göre yolda Rize Bezi ve Sürmene Bıçağı satış noktalarına uğrayacağız. Saat 17.00 civarı havaalanına ulaşıyoruz ve bir başka BUKLATUR gezisinde buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1795 TL
Nakit indirimli : 1795 TL
Single Farkı : 350 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama

1. Gün: Ayder Yaylası ya da Fırtına Vadisi

2. Gün: Dilberdüzü Ana Kampı

3. Gün: Dilberdüzü Ana Kampı

4. Gün: Ayder Yaylası ya da Fırtına Vadisi

5. Gün: Ayder Yaylası ya da Fırtına Vadisi

6. Gün: Ayder Yaylası ya da Fırtına Vadisi

—————————————————————————————————————————————————–

Doğu Karadeniz’deki konaklama tesislerinin çoğu aile işletmeleridir. Evden dönüştürülen ya da ahşap olduğu için teknik nedenlerden dolayı tesislerin bazılarında single oda imkanı ve bazı odalarda banyo tuvalet imkanı yoktur ya da kısıtlıdır. Dolayısı ile turlarımızda kısıtlı tesisler için kimlerin single ya da banyolu odada kalacağı tamamen kayıt sırasına göre belirlenmektedir. Lütfen turdan önce oda durumunuzu öğrenin, tur sırasındaki itirazlar başka bir alternatif olmadığından anlamsız olacaktır.

—————————————————————————————————————————————————-

Çocuk konaklaması

0-6 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur. Araçta koltuğu yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

7-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

—————————————————————————————————————————————————-

Single konaklama: Öncelikle Karadeniz turlarında tesislerin yetersizliğinden dolayı single konaklamalarda kontrolümüzde olmayan durumlar oluşabilmektedir. Turlarımıza tek başına katılan kişiler aksi belirtilmedikçe  bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar single farkı ödeyerek odada tek başına kalmayı tercih ederlerse tesislerin müsaitliğine göre ve rezervasyon sırasına göre tek konaklama sağlanmaya çalışılır. Fakat bu durum tesisten tesise göre değişebilir. Yani bir gün odada tek kalabilirken diğer gün eşleşmek durumunda kalınabilir, bu bazen önceden tahmin edilemeyebilir.  bu durumda tek kalamadığınız günün ücreti iade edilir.

 
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu