Tur Kodu TK3937
Trans Kaçkar
KAÇKAR'IN ZİRVESİNDEN KARADENİZ'E BAKIŞ
dağ tırmanışı
doğa
flora
fotoğraf
hiking
kamp
rafting
trekking
zor
Tur Özeti
 • Kaçkar Dağı zirve çıkışı 3937 metre
 • Tar Deresi ve Ayder Yaylası
 • Dilberdüzü Kampı ve Deniz Gölü
 • Körahmet ve Naletleme Geçitleri
 • Karadeniz Gölü ve Çeymakçur Yaylası
 • Fırtına Vadisi, Zil Kale, Çinçiva Köyü, Mollaveyis Köyü
 • Palovit Şelalesi, Bulut Şelalesi
Program

1. Gün Pazar: TRABZON, MOLLAVEYİS KÖYÜ, ÇİNÇİVA KÖYÜ, ZİZNA, KONAKLAR
Sabah 10.30′da Trabzon Havaalanı’nda sizleri karşıladıktan sonra vakit kaybetmeden Ayder Yaylası’na doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2 saatlik araç yolculuğundan ilk olarak yerel yaşama dokunmak için Mollaveyis Köyü’ne gideceğiz.  Burada öğle yemeğimizi aldıktan sonra günün ikinci etabına başlıyoruz. Mollaveyis Köyü’nden Çinçiva Köyü’ne (Şenyuva) yürüyüş yapacağız. Parkurun tamamı orman içindedir. Etrafımız kestane, ıhlamur ve ladin ağaçlarıyla kaplı olacak. 45 dakikalık bir yürüyüş sonrası Zizna Bölgesi’ne varmış oluyoruz. Ardından buradaki tarihi konakları ziyaret ediyoruz. Sonrasında Zizna’dan ayrılıp yürüyüşümüze devam edeceğiz. Orman içerisindeki patikalardan Çinçiva Köprüsü’ne kadar yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yürüyüş daha yaparak günü tamamlıyoruz. Grupça tarihi Çinçiva Köprüsü’nde fotoğraf çektirdikten sonra otelimize gidiyoruz. Otele yerleştikten sonra dileyenler kaplıcaya gidebilir. (Konaklama Ayder’de olursa) Akşam yemeği otelimizde.

Yürüyüş: 2 Saat Zorluk Derecesi: Kolay, hafif eğimli

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün Pazartesi: AYDER YAYLASI, PALAKÇUR YAYLASI, KÖRAHMET GEÇİŞİ, HEVEK

Sabah erken kahvaltının ardından araçla Palakçur Yaylası’na gidiyoruz.  Çantalarımızı araçta bırakıyoruz ve  yürüyüşe başlıyoruz. Palakçur’dan sonra 12km’lik yürüyüşümüz başlıyor. 3010m’ye kadar başlarda az eğimli, sonlarda dik eğimli tırmanışlarımız oluyor. Yemek molasından sonra inişe geçiyoruz. Geçitten yaklaşık 4 km sonra 2300 m.de Salafet Yaylası var. Burada kısa bir mola verip, sularımızı tazeledikten sonra yürüyüşümüze devam edeceğiz. Salafet Yaylası’ndan sonra Karamolla Mezrası’na varıyoruz. Ardından da Körahmet’e. Körahmet’ten sonra son durak Hevek Yaylası. Bu arada araç bizden önce bölgeye varacağından eşyalarımız Hevek’teki pansiyonumuza gelmiş olacak. Akşam yemeği pansiyonumuzda.

Yürüyüş: 8.5 Saat  Zorluk Derecesi: Zor, iniş-çıkışlı eğim.

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün Salı: OLGUNLAR, NASTAF YAYLASI, DİLBERDÜZÜ

Kahvaltıdan sonra sırt çantalarımızı katırlara yükleyip otelimizden ayrılıyoruz. Saat 10.00 civarında başlayacak olan yürüyüşümüz yaklaşık 4 saat sürecek. Hevekten ayrılıp yoldan yürüyerek önce Olgunlar yaylasına, buradan da 1 saatlik neredeyse düz bir yürüyüşle 2400 metre yükseklikteki Nastaf Yaylası’na varıyoruz. Rakım yükseldikçe evlerin mimarisinde ve kullanılan malzemedeki değişiklikleri fark edeceksiniz. Burada vereceğimiz uzun moladan sonra yürüyüşe devam edip 3 saatlik yürüyüşle Dilberdüzü kamp alanına (2900 m) varıyoruz.

Yol boyunca onlarca çeşit çiçek arasından yürüyeceksiniz, dere sesi ve mis kokular sizi hiç bırakmayacak. Tabi bunun yanında yüksek tepelerin arasında yürümek size ayrı bir haz verecek. Ana kampımızda aşçımız bizi çay kahve ile bekliyor olacak. Çadırlar kurulu, yemekler hazır. Ana kampımız tamamen yeni malzemelerden (çadır, tulum, mat, teknik malzemeler vs.) oluşmuştur. Mutfak çadırımız mevcuttur. Aklimatizasyon (yüksekliğe alışma) için dinleniyoruz.

Yürüyüş: 4 Saat  Zorluk Derecesi: Orta, eğimli çıkış.

—————————————————————————————————————————————————–

4. Gün Çarşamba: DENİZ GÖLÜ, KAÇKAR DAĞI ZİRVESİ

Bugünü anlatmadan önce önemli bir hususa değinelim. Her ne kadar turumuzu espirili bir dilde anlatmaya çalışıyorsak da bu turun kolay olduğu değil eğlenceli olduğu anlamına gelmelidir. ‘Ay öyle webde kakara kikiri anlatıyorsunuz da burda anamızdan emdiğimiz burnumuzdan gelene kadar yürütüyorsunuz’ diyenlerden olmayın sonra :)

Bu turun özellikle zirve günü yani bugün oldukça zordur. Birçok kişinin sadece bu amaçla geldiğini biliyoruz, ama dağa çıkmak sadece inanmak ya da çok istemekle olmuyor. Fiziksel durumunuz, aklimatize olmanız, o geceki uykunuz, yedikleriniz ve hatta karakteriniz ile ilgilidir. Herşeyden önce bunun bir grup aktivitesi olduğunu unutmamak gerek. Yapıp yapmama kararı alamk zorunda kalabilirsiniz. Ha siz bu kararı almakta tereddüt ederseniz rehberimiz de alabilir :) Şaka bir yana bazen içinde bulunduğu durumdan dolayı bu kararı almakta zorlanan arkadaşlarımız mutlaka rehberimizin kararına uymalı. İnanın rehberlerimiz herkesi çıkarmak ister ama eğer çıkmamanızı önermişse bu karara uymak en doğru seçim olacaktır.

Gelelim sabahın ilk ışıklarıyla başladığımız yürüyüşe,  katır osurtan yokuşunu çıkarak başlıyoruz. ilk 45 dakika S’ler çizen bir patikadan oldukça dik bir yokuşu çıkıyoruz. Bu yokuşu belki yorularak, nefes nefese çıkarsanız sorun yok. Ama mide bulantısı ve baş dönmesi gibi belirtileriniz olduğunda lütfen hiç saklamadan anında rehberinize bilgi veriniz. Saklamanız ve tırmanışa devam etmeniz  ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

3368m yüksekteki Deniz Gölü, ilk mola yerimiz.  Az önce dünyanın bu yükseklikteki en derin 2. gölü ile tanıştınız. Nefes kesici güzellik sizi davet ediyor ama bu davete kanıp göle atlamayınız. Belki dönüşte girmeyi deneyebilirsiniz.

Moladan sonraki hedefimiz 3600 metre yükseklikteki Karar Noktası’na 45 dakikalık yürüyüşle karar noktasına varıyoruz. Buraya karar noktası diyoruz çünkü geri dönmek isteyenler burda karar vermeli. Bu noktadan sonra geri dönenleri rehber eşliğinde kampa indiriyoruz. Rehberiniz burda sizlere günün geri kalanında sizleri nelerin beklediğini anlatacak. Bazılarınız ben kalıyorum kararını kolay verecek. Eğer rehberiniz gözünüze acıklı bakıyorsa anlayın ki ‘sen kal’ demek istiyor :) Rehberlerimiz için de birine ‘sen kal’ demek kolay değil. Rehberinize ‘ben devam edebilirmiyim’ diye sormaktan çekinmeyin.

Ve sonunda oldukça dik, kayalık ve çarşak dolu saatler süren tırmanıştan sonra 3937 metrede Karadeniz’in en yüksek noktasında, Kaçkar Dağı’nın zirvedesiniz. Kimi hayatı için önemli kararlar alıyor kimi ise boş boş etrafa bakıp salatalık yiyor :) Zirve’nin kime ne katacağını bilemeyiz ama neredeyse herkes için yaşadığı en büyük deneyimlerden biri olacaktır.

Hava koşulları uygunsa zirvede yarım saat kalıyoruz. Aydınlandıktan sonra, inişe geçiyoruz. İnişin çıkıştan daha zor olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İniş de hemen hemen çıkış kadar sürüyor. İnişte, çıktığımız yoldan dönüyoruz. Deniz gölünden sonra kamp alanı gözükmeye başlayınca bazıları biran evvel kamp alanında catwalk yapmak için sabırsızlanırken, bazıları her taşın üzerinde dinlenerek inmeyi tercih ediyor. Kamp alanına olimpiyat şampiyonu edasıyla gelen de oluyor, ağlayarak  gelen de…

Önemli: Lütfen yanınızda getirmeniz gereken malzemeleri çok dikkatli okuyun. Kaçkar, spor ayakkabı ile çıkılacak bir dağ değildir. İdare etme mantığı dağda işlemez…

Eğer hava muhalefeti nedeniyle zirve yürüyüşü gerçekleştirilemezse ertesi gün tekrar zirve denemesi yapılacaktır!!!

Yürüyüş: 12 Saat  Zorluk Derecesi: Zor, çok eğimli iniş ve çıkış

—————————————————————————————————————————————————–

5. Gün Perşembe: SERBEST GÜN, ADSIZ ZİRVE & ADSIZ GÖL

Sabah zirve yorgunu olduğumuzdan çok da erken kalkmayacağız. Bugün isteyenler tüm vaktini kamp alanında, havuzumuzda veya etrafta gezintiler yaparak geçirebilir. Havuz mu? diyenler vardır. Evet havuz :) E dedik ya Bukla size dünyanın en konforlu dağ kamplarından birini sunuyor diye. Tabi hiç yapmadığınız bir seçenek daha var. Tırmanmak…

Kamp alanımızda başlayacak olan yürüyüşümüz de kamp alanının hemen karşısında bulunan Adsız Zirve‘ye doğru yola çıkıyoruz. İlk iki saati kolay olan bu yürüyüş daha sonra zirveden önceki yarım saatte zorlaşacak. Ancak bir gün önce Kaçkar Zirvesi’ne çıktığımız için bunlar bize çerez gibi gelecek. :) 3230 metrelik zirveye vardığımızda Kaçkar Dağı manzaralı fotoğraf molası veriyoruz. Adsız Zirve’deki molamızdan sonra Kaçkar Zirvesi’nden gördüğümüz Adsız Göl’e doğru yola çıkıyoruz. Burada isteyen göle yüzmeye girebilir.  Öğle yemeğimizi göl kenarında yedikten sonra  kampımıza dönüyoruz.

Yürüyüş: 3-4 Saat  Zorluk Derecesi: Kolay, hafif eğimli iniş ve çıkış

—————————————————————————————————————————————————- 

6. Gün Cuma: NALETLEME GEÇİDİ, KARADENİZ GÖLÜ, ÇEYMAKÇUR

Bugün iyice dinlenmiş şekilde kalkıyoruz.  Ana kamptaki son kahvaltıdan sonra çantalarımızı katırlara yükleyip Dilberdüzü’nden ayrılıyoruz. 2.5 saatlik yokuş aşağı yürüyüşle Olgunlar Yaylası’na varıyoruz. Burada biraz mola veriyoruz. Yayladaki bakkaldan eksiklerinizi alabilirsiniz. Bundan sonra artık yokuş yukarıya doğru, Naletleme Geçidi’ne doğru yola çıkma vakti. Rehber önde siz arkada yürü babam yürü, yürü babam yürü :)

İlk mola Dibe Yaylası’na, sonra Dibe Düzü’nde. Burada biraz soluklanıp Naletleme Geçidi’ne doğru tırmanışa devam ediyoruz. Aslında adı gibi ürkütücü değil Naletleme geçidi kesinlikle, galiba, şüphesiz , belki…  Genelde kısa süreli şuur kaybına neden olur. Burada insanların hayal gücü bayağı çalışıyor geçide yeni isimler takılıyor. Tur bitiminde Naletme ismi aklına gelmeyip ‘Allah belanı versin geçidi’, ‘Nasıl bişeysin sen ya geçidi’ gibi isimler koyanlar olmuştur :)

Neyse efendim lafı uzatmaya gerek yok, meşhur geçidimizi yavaş yavaş çıkıyoruz. Geçide varınca sanki zive yapmış gibi sevineceksiniz.  Geçit 3400 metre yükseklikte ve Rize’yi Artvin’den ayıran sınır tam üzerinden geçiyor. Genelde bulutların üzerinde olduğumuz geçit en az zirve kadar etkileyici.

Naletleme Geçidi’nden sonra Karadeniz Gölü’ne doğru inmeye başlıyoruz. Hava güzelse bu gölde yüzebilirsiniz. Deniz gölünden birkaç derece daha sıcak.  Gölden sonra S’ler çizerek inişe devam ediyoruz. Yaklaşık iki saatlik yürüyüşten sonra artık ağlayanlar mı dersiniz, sürünerek varanlar mı dersiniz, ne derseniz deyin herkesin ortak kelimesi ‘değdi valla burası süpermiş’ oluyor. Artık 2200 metre yükseklikteki Yukarı Çeymakçur Yaylası’ndayız ve aracımız bizi bekliyor. İstikamet Ayder’deki yada Fırtına Vadisi’ndeki otelimiz.

Akşam sıkı horon var. Enerjim kalır mı diye düşünmeyin, siz bile kendinize şaşıracaksınız :)

Yürüyüş: 8 Saat  Zorluk Derecesi: Orta, eğimli iniş ve çıkış

—————————————————————————————————————————————————–

7. Gün Cumartesi: TAR DERESİ, BULUT ŞELALESİ, FIRTINA VADİSİ, PALOVİT ŞELALESİ, ZİL KALE, TARZANPARK, DÖNÜŞ

Eşyalarımızı toplayıp aracımıza yerleştikten sonra yaklaşık 15 dakikalık yolculukla Tar Deresi parkuruna varıyoruz. Burada 45 dakikalık kolay bir parkurda şelaleye yürüyeceğiz. İsteyenler burada yüzebilir. Tekrar aynı yoldan dönüp Fırtına Vadisi’ne geçiyoruz ve gezimize başlıyoruz. İlk olarak Zil Kale‘ye uğruyoruz. 14.yy’a tarihlenen kaleyi gezip  fotoğrafladıktan sonra Palovit Şelalesi’ne doğru yolumuza devam ediyoruz. 15 metre yükseklikten akan şelale Karadeniz’in debisi en yüksek şelalesi ünvanına sahip. Şelaleyi fotoğrafladıktan sonra Tarzanpark Macera Parkı’na gidiyoruz. Burada ilk olarak öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından serbest zamanınız başlıyor. Dileyenler parktaki aktivitelere katılabilir ve eğlenceli dakikalar geçirebilir. Macera parkından ayrıldıktan sonra Trabzon Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz. Kalan zamana göre yolda Rize Bezi ve Sürmene Bıçağı satış noktalarına uğrayacağız. Saat 17.00 civarı havaalanına ulaşıyoruz ve bir başka BUKLATUR gezisinde buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1949 TL
Nakit indirimli : 1949 TL
Single Farkı : 450 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
08 Tem'18 - 14 Tem'18
(son +7 kişi)
15 Tem'18 - 21 Tem'18
(son +7 kişi)
22 Tem'18 - 28 Tem'18
(son +7 kişi)
29 Tem'18 - 04 Ağu'18
(son +7 kişi)
05 Ağu'18 - 11 Ağu'18
(son +7 kişi)
12 Ağu'18 - 18 Ağu'18
(son +7 kişi)
19 Ağu'18 - 25 Ağu'18
(son +7 kişi)
26 Ağu'18 - 01 Eyl'18
(son +7 kişi)
02 Eyl'18 - 08 Eyl'18
(son +7 kişi)
Konaklama
 • 1. Gece: Ayder Yaylası/Fırtına Vadisi
 • 2. Gece: Hevek
 • 3. Gece: Kamp, Dilberdüzü
 • 4. Gece: Kamp, Dilberdüzü
 • 5. Gece: Kamp, Dilberdüzü
 • 6. Gece: Ayder Yaylası/Fırtına Vadisi

—————————————————————————————————————————————————–

Doğu Karadeniz’deki konaklama tesislerinin çoğu aile işletmeleridir. Evden dönüştürülen ya da ahşap olduğu için teknik nedenlerden dolayı tesislerin bazılarında single oda imkanı ve bazı odalarda banyo tuvalet imkanı yoktur ya da kısıtlıdır. Dolayısı ile turlarımızda kısıtlı tesisler için kimlerin single ya da banyolu odada kalacağı tamamen kayıt sırasına göre belirlenmektedir. Lütfen turdan önce oda durumunuzu öğrenin, tur sırasındaki itirazlar başka bir alternatif olmadığından anlamsız olacaktır.

—————————————————————————————————————————————————-

Çocuk konaklaması

0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur. Araçta koltuğu yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

—————————————————————————————————————————————————-

Single konaklama

Öncelikle Karadeniz turlarında tesislerin yetersizliğinden dolayı single konaklamalarda kontrolümüzde olmayan durumlar oluşabilmektedir. Turlarımıza tek başına katılan kişiler aksi belirtilmedikçe  bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar single farkı ödeyerek odada tek başına kalmayı tercih ederlerse tesislerin müsaitliğine göre ve rezervasyon sırasına göre tek konaklama sağlanmaya çalışılır. Fakat bu durum tesisten tesise göre değişebilir. Yani bir gün odada tek kalabilirken diğer gün eşleşmek durumunda kalınabilir, bu bazen önceden tahmin edilemeyebilir.  bu durumda tek kalamadığınız günün ücreti iade edilir.

 
Turun Farkı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu