Tur Kodu
Svaneti – Mestia – Ushguli (6 gece 7 gün) Gürcistan Turu
ÖZGÜR SVANETI!
doğa
fotoğraf
Hiking @en
kültür
orta
trekking
yurtdışı
Tur Özeti

Dağların kucağında, derin vadilerin içinden akan nehirler ve başınızı ne yana kaldırsanız uzaktan sizi selamlayan buzullarla çevrili bir şehir düşünün. Şehrin her yerinde kışı geçirmek, haneyi korumak ve ailenin zenginliğini göstermek için yapılmış upuzun taştan kuleler; rengarenk ormanlar ve yaylaların üzerine serpiştirilmiş her biri ayrı hikayeye sahip, kendine has dünya mirası kiliseler düşünün. Bütün bunları süsleyen, daha önce hiç karşılaşmadığınız bir mutfak kültürünü ve sofralarda dilden dile dolaşan onlarca eski hikayeyi ekleyin. Bütün bunların birarada olduğu tek bir yer var: Svaneti!

Gürcistan’ın kuzey ucuna uzanan Kafkas Dağları’nın kadim halkı Svanlar’ın yurduna gidiyoruz. Sert görünümlü aynı zamanda sıcakkanlı, dağlara yerleşmiş, göçebe olmadan binlerce yıldır bu yüksek dağlarda yaşamayı başarmış, kendi diline, kendi kültürüne, kendi hukukuna, kendi mitolojisine sahip ve yakın zamana kadar Gürcülerle dahi sadece mevsimlik işçi olarak ilişki kurmuş olan Yukarı Svaneti Bölgesi’nin patikalarını adımlayacağız. Programımız yolları, buzulları, dağları tarif etse de burada anlatamayacağımız yüzlerce güzelliğe tanık olacaksınız. Bilinen tarihleri boyunca kimseye boyun eğmemiş bu halka; Svanlara ve Özgür Svaneti’ye yolculuğunuz ilk olabilir ancak sonuncusu olmayacak. Kendimizden biliyoruz, garanti ediyoruz :)

Program

1. Gün : BATUM, MAKHUNTSETI ŞELALESİ, TAMARA KÖPRÜSÜ, BATUM ŞEHİR TURU

Buluşma noktamız Trabzon Havaalanı’dır. Rehberlerimiz sizi havaalanında karşılıyor. Yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından Sarp Sınır Kapısı’na varmış oluyoruz. Sınırı geçip gezimizin ilk etabına geçiyoruz ve Makhuntseti bölgesine doğru yola cıkıyoruz. 1 saatlik bir yolculuğun ardından Makhuntseti Şelalesi ve Tamara Köprüsü’nün olduğu bölgeye varıyoruz. Bölgede öğle yemeğimizi yedikten sonra Batum şehir merkezine geçip şehir gezimize başlıyoruz. Gezi, Batum Limanı, Astronomik Saat, Chacha Kulesi, Batum Fener Kulesi, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Aşk Heykeli (Ali ve Nino Heykeli), Alfabe Kulesi, Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St. Nicholas Kilisesi gibi görülmesi gereken yerleri kapsıyor. Alternatif olarak Batum plajında denize girme, meşhur Batum bulvarında akşam üzeri yürüyüşleri, su ve ses gösterileri, bisiklet turu, gece hayatı da bir Akdeniz tatil beldesini aratmayan Batum’da yaşamanız ve tatmanız gereken şeyler arasında. Ardından serbest zamanımız başlıyor. Akşam yemeği ile ilgili seçenekleri rehberimiz size sunacaktır.

Not: Batum’a geçmek için nüfus cüzdanınızın yanınızda olması ve yıpranmamış, pvc kaplı  olması gerekmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklar, ebeveynlerden biriyle tura katılıyorsa yurt dışına çıkış için diğer ebeveynden noter tasdikli vekaletname bulundurması gerekmektedir.

ÖNEMLİ: ÇOCUKLARIN KİMLİĞİNDE FOTOĞRAF YOKSA PASAPORTLARI (EĞER VARSA) YANLARINDA BULUNMALI. AKSİ TAKDİRDE GÜRCİSTAN’A GEÇİŞ MÜMKÜN OLMAMAKTADIR. ÇOCUĞUNUZUN PASAPORTU YOKSA BULUNDUĞUNUZ YERDEKİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇOCUĞUNUZUN NÜFUS CÜZDANINA FOTOĞRAF YAPIŞTIRTINIZ

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün: BATUM, MESTIA, ZURULDI DAĞI, TELEFERİK

Kahvaltıdan sonra Mestia Vadisi’ne doğru yola çıkıyoruz. Gürcistan’ın tatil şehri Kobuleti ve uçsuz bucaksız tarım arazilerine sahip Zugdudi üzerinden yapacağımız yolculuğu, Yukarı Svaneti Bölgesi’nin merkezi Mestia kasabasında (1500 m) sonlandırıp, otelimize yerleşeceğiz. Arada molalarımız olacak tabii ki:) Kısa bir dinlenmenin ardından Mestia’dan aracımızla istasyonun olduğu Hatsvali’ye gideceğiz. Mestia’da kış tuzimine yönelik kayak pistlerinin olduğu bir nokta aynı zamanda. Biz de buradaki teleferikle Zuruldi Dağı’na (2340 m) çıkacağız. Dağdaki tesislerde Kafkaslar’ın mükemmel panoramasının tadını doyasıya çıkarağız. Günün her anı bambaşka bir güzellik sunan bu manzaradan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Gün sonuna doğru ormanların  arasından kasabaya olan yürüyüşümüz başlayacak ve kasabada sona erecek. Serbest zamanızda Mestia’daki müzeleri, kiliseleri dolaşabilir, kasabasının sokaklarında kaybolabilirsiniz.

Yürüyüş: 2 / Araç Yolculuğu: 6 saat / Zorluk: Kolay

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün: USHGULI, SHKHARA BUZULU

Ushguli, Avrupa’da yılboyunca yaşamın olduğu en yüksek köy. Mestia’dan sabah erkenden aracımızla yola çıkacağız. Yol üzerinde Yukarı Svaneti Bölgesi’ni oluşturan küçük büyük bir çok köyden geçerek Ushguli’ye varacağız. Köyde araçtan ayrıldıktan sonra Enguri nehri’ni takip ederek, yaklaşık 8 km’lik kolay bir patikada yürüyüşün ardından, Gürcistan’ın en yüksek noktası Shkhara Dağı (5067 m.)’nın buzuluna varacağız. Kumanyaları yiyip, güzelce dinlendikten sonra Ushguli kasabasına döneceğiz. Tabi kasabadaki UNESCO kültür mirasına dair güzelliklerden bahsetmiyoruz, yerinde görmek daha güzel

Yürüyüş: 6 Saat / Araç Yolculuğu: 5 saat / Zorluk: Orta

—————————————————————————————————————————————————–

4. Gün: MESTIA, MULAKHI, TVIBERI BUZULU

Yukarı Svaneti Bölgesi’nin büyük kasabalarından biri olan Mulakhi’ye gideceğiz. Burası bir zamanlar Yukarı Svaneti Birliği’ni oluşturan önemli noktalardan biri. Buradan araçla patikaya ilerleyip Mulkhara ya da Tviberi nehri üzerinden buzula yürüyüşe başlayacağız. Yaklaşık 6 km’lik yürüyüşün ardından 2310 m’deki Qvitlodi ve Tviberi buzullarına varacağız. Yol üzerinde görecekleriniz saymakla bitmiyor. Şelaleler, geçitler, mağaralar, kale yıkıntıları, yolun sonunda Tikhtingen Dağı (4618 m) ve hava izin verirse Kafkas Dağları’nın panoromik görüntüsü. Dinlendikten sonra yine dönüş yolu ve Mestia’da günümüz sonlanacak.

Yürüyüş: 6 Saat / Araç Yolculuğu: 1 saat / Zorluk: Orta

—————————————————————————————————————————————————–

5. Gün: MESTIA, QORULDI GÖLLERİ

Bugün Mestia’nın içinden yürüyüşe başlayacağız. Khergiani Kuleleri’ni geçerek (yazarın Mestia’da en sevdiği mahalle olur) orman patikasına gireceğiz. Her köşebasşında ayrı bir dağ kütlesinin manzarasıyla, yaklaşık  1.5 saatlik bir yürüyüşten itibaren tüm kasabayı görebileceğimiz bir noktaya çıkacağız. Buradan sonra devam etmek isteyenlerle Qoruldi göllerine yürüyüşümüze başlayacağız. Kolay bir patikadan, 3000 m üzeri dağlarla ve  buzullarla çevrelenmiş yemyeşil yaylayı 2 saatlik bir yürüyüşle aşarak göllere varacağız. Günboyunca çift kuleli zirvesiyle Kafkaslar’ın en çekici dağı Ushba bizi gözetliyor olacak. Dönüşümüz için bizi Mestia’nın merkezi Seti meydanına ulaştıracak farklı bir patikadan inişimizi gerçekleştireceğiz. Yürüyüşümüzün ardından otelimize dönüyoruz.

Yürüyüş: 6 saat / Araç Yolculuğu: 1.5 saat / Zorluk: Orta

—————————————————————————————————————————————————–

6. Gün: MESTIA, CHAALADI BUZULU

Mestia’nın derin vadilerine gireceğimiz bugün, aracımızla Mesti havaalanı yolu üzeründen ilerleyip yürüyüş patikamıza varacağız. Araç yolunun bittiği yerden itibaren yaklaşık 5 km’lik kolay yürüyüşümüz nehir üzerindeki asma köprüden başlayacak. Isınma günü için kolay bir başlangıç rotası, ödülü ise muazzam! Orman içinden ilerleyip çarşak zeminde bacak kaslarımızı iyice açtıktan sonra Chaaladi buzulu altına varacağız. Isınan kaslar buzul suyunda itinayla dinlendirilip, kumanyalarımızı yedikten sonra aynı yolu inerek aracımızla buluşacağız ve Batum’a doğru yola çıkacağız. Otele yerleştikten sonra belli bir süre dinlenip akşam yemeğine gidiyoruz.

Yürüyüş: 5 Saat / Araç Yolculuğu: 6 Saat / Zorluk: Kolay

—————————————————————————————————————————————————–

7. Gün: BATUM BOTANİK PARKI, DÖNÜŞ

Sabah kahvaltının ardından ilk Batum Botanik Parkı‘na gidiyoruz. Batum şehir merkezine 9km uzaklıkta Mtsvane bölgesinde bulunan park yaklaşık 110 hektarlık bir alana yayılmıştır ve dünyanın en büyük botanik bahçeleri arasında yer almaktadır. Dileyenler bu gezi esnasında golf arabası kiralayabilir. Park gezisi sonrası Gürcistan’dan ayrılıyoruz. Hopa’dan dönecekleri Hopa Terminali’ne bırakıp Trabzon Havaalanı’na doğru yola devam ediyoruz. Kalan zamana göre yolda Rize Bezi ve Sürmene Bıçağı satış noktalarına uğrayacağız. Saat 18.00 civarı havaalanına ulaşıyoruz ve bir başka BUKLATUR gezisinde buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz.

Yürüyüş: 1 saat / Araç Yolculuğu: 3 saat / Zorluk: Ayrılık acısı 

 
Fiyat
Tur fiyatı : 725 $
Nakit indirimli : 725 $
Single Farkı : 275 $
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
10 Haz'18 - 16 Haz'18
(son +7 kişi)
24 Haz'18 - 30 Haz'18
(son +7 kişi)
08 Tem'18 - 14 Tem'18
(son +7 kişi)
22 Tem'18 - 28 Tem'18
(son +7 kişi)
05 Ağu'18 - 11 Ağu'18
(son +7 kişi)
19 Ağu'18 - 25 Ağu'18
(son +7 kişi)
Konaklama
  • 1. gece: Wyndham Batumi 5* veya muadili – Batum
  • 2, 3, 4 ve 5. gece: Mestia
  • 6. gece: Wyndham Batumi 5* veya muadili – Batum
 
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yanında Getir