Tur Kodu TUR04-19
Sultanpınar Yaylası
YAYLALARIN SULTANI...
doğa
fotoğraf
hiking
orta
Tur Özeti

Parkur mevsime göre ya yayladan yada yaylanın altındaki köyden başlıyor. 1200 metre yükseklikte etrafı ormanlarla kaplı, çevresinde 3 gölet bulunan geniş çimenlik ve düz diyebileceğimiz bir alana kurulmuş. Yürüyüş parkuru 12-15 km. arası değişse de genelde düz alanda geçtiği için zor değil.

Program
Saat 08.00 gibi İstanbul’dan ayrılıp yola koyuluyoruz. Kahvaltı paketleriniz yolda dağıtılıyor. Yolda verilecek kısa bilgilendirmenin ardından Akyazı’ya varıyoruz. Burada 10 dakikalık kısa bir alışveriş molası veriyoruz.  Akyazı’dan ayrıldıktan 10 dakika sonra ana yoldan sapıp Sultanpınar yoluna giriyoruz. Yaylaya çıkan 16 km.lik yolun güzel bir manzarası var, köylerin içinden geçiyoruz, sağınıza solunuza bakmayı unutmayın.
Yürüyüş Yatmezarı Mahallesi’nin biraz yukarısından 1050 metre yükseklikten başlıyor. Yaylaya kadar olan ilk etap yaklaşık 45 dakika toprak yolda geçiyor. Dar bir vadinin içinde, solumuzda dere ve yüksek kayın ve gürgen ağaçlarının gölgesinde yapılan yürüyüşün sonunda 1200 metre yükseklikteki Sultanpınar Yaylası’na varıyoruz.
Yayla tam Saklarya Bolu il sınırı üzerinde ve 3 mahalleden oluşuyor. Evler genelde ahşap veya sac malzeme ile kaplı, bu nedenle özgünlüğünü korumuş bir yayla diyebiliriz. Yaylanın kuruluşu 19. yy ortalarına dayanıyor. Osmanlı donanmasının kayın kerestesi ihtiyacını karşılamak için kurulmuş. Merak etmeyin o zamanki insanlar düşünceliymiş bütün ormanı talan etmemişler. Yaylanın çeversi hala sık ormanlık alan. Kayın, çam ve şimşir ormanlarını görebilirsiniz. Yayla bölgede tek değil, çevresinde Müztek, Hacımahmut, Kılavuz ve Acelle yaylaları var.
Orta mahalleden dere kenarına inip burada öğle yemeğimizi alacağız. Barbekü sucuk için hazırlıklar yapılırken siz de çevreyi veya yaylayı dolaşabilirsiniz. Öğle yemeğinin ardından 2. etap yürüyüşe başlıyoruz. Yürüyüş genelde yatay geçiş olarak devam edecek yani dik yokuşlar, inişler yok. Herkesin rahatlıkla yapabileceği bir parkur. Zaten yürüyüş sırasında bol fotoğraf malzemesi var. Çekim için molalar vereceğiz. Yaylanın solundaki Sultanpınar Göleti’ne doğru başlayan parkur Hacımahmut Göleti’ne doğru devam ediyor. Daha sonra yaylaya doğru uzanan geniş vadiye girip vadinin sonunda 10 dakikalık yokuşu çıkıyoruz. Burası Sultanpınar Yaylası’nı gören bir tepe burada biraz dinlendikten sonra yaylaya gidip buradan tekrar aracımızın olduğu yere iniyoruz. Bu parkur toplam 14.5 km ve yürüyüş süresi 3,5 saat.
Not: Aracımızın yaylaya çıkabildiği mevsimlerde veya yolun müsait olduğu durumlarda yürüyüş yayladan başlıyor ve Hacı Göleti’ni içine alacak şekilde planlanıyor. Bu durumda yürüyüş çok kısalmıyor gene 12-13 km civarında bir yürüyüş yapılıyor.
Saat 17.00’de İstanbul’a dönüş yolculuğu başlıyor. Beldibi Köyü’nde çayımızı içtikten sonra saat 19.30 civarı İstanbul’a giriş yapıyoruz.
 
Fiyat
Tur fiyatı : 169 TL
Nakit indirimli : 169 TL
Single Farkı : 0 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
03 Mar'18 - 03 Mar'18
(son +7 kişi)
08 Nis'18 - 08 Nis'18
(son +7 kişi)
13 May'18 - 13 May'18
(son +7 kişi)
03 Haz'18 - 03 Haz'18
(son +7 kişi)
08 Eyl'18 - 08 Eyl'18
(son +7 kişi)
13 Eki'18 - 13 Eki'18
(son +7 kişi)
11 Kas'18 - 11 Kas'18
(son +7 kişi)
08 Ara'18 - 08 Ara'18
(son +7 kişi)
Konaklama
 
Turun Farkı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Ulaşım
Yemekler
Yanında Getir
Bukla Notu