Tur Kodu UKMLS
Kemaliye – Divriği – Elazığ Turu (3 Gece 4 Gün)
CENNETTEN BİR PARÇA: KEMALİYE!
çocuk
doğa
fotoğraf
hiking
kültür
yürüyüş
Tur Özeti
  • Heybetiyle dudak uçuklatan Karanlık Kanyon
  • Kemaliye’nin şirin köyleri
  • Divriği Ulu Camii
  • Keban Barajı
  • Enfes yemekler
  • Ve diğerleri…:)
Program

1. Gün: KEBAN BARAJI – ARAPGİR – OCAK KÖYÜ – YEŞİLYURT KÖYÜ – KEMALİYE

Sabah saat 07:35′te Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Elazığ‘a uçuyoruz. Havaalanında araçlarımıza yerleştirdikten sonra ilk olarak Keban Barajı’na gidiyoruz. Sosyal bilgiler dersinde bol bol karşımıza çıkan bu heybetli barajı görüp fotoğrafladıktan sonra Arapgir Kozluk çayına kısa bir doğa yürüyüşü yapacağız. Öğle yemeğimizi yürüyüş sonunda piknik yaparak aldıktan sonra ülkemizde köyde bulunan bakanlığa bağlı tek müzesi olan Ocak köyüne uğruyoruz. Alevi kültürünün önemli yansımalarını gözlemleyip Ali GÜLER müzesini gezip köyden ayrılıyoruz. Kemaliye’ye giderken kitaplara ve filmlere konu  olan Vali Recep Yazıcıoğlu köprüsünü görüp hikayesini dinleyeceğiz.  Sonrasında Yeşilyurt Köyü’ne uğrayacağız. Yeşilyurt Köyü bir vadi içine kurulmuş yeşillikler arasında kırmızı çatılarıyla mükemmel bir manzara sunan özgünlüğünü korumuş bir köy. Evler ve köyün kendisi özellikle fotoğraf severlerin çok hoşuna gidecek. Burada tavan işlemesi ile benzeri olmayan Yeşilyurt Köyü camisini de ziyaret ettikten sonra Kemaliye’ye gidiyoruz.Otele yerleştikten sonra  Kemaliye’yi tanıma turları yapabiliriz. Akşam yemeği otelde.

——————————————————————————————————–

2. Gün: SIRAKONAK – APÇAĞA KÖYÜ YÜRÜYÜŞÜ, HACCA BAĞLARI, ETNOGRAFYA MÜZESİ

Sabah kahvaltı sonrasında Fırat Nehri manzarası eşliğinde kıvrılan yollardan ilerleyerek Sırakonak Köyüne gidiyoruz. Sokakları ve özgün mimari dokusuyla sizi etkileyecek köy gezisinin sonrasında “Orda bir köy var” şiirine konu olan ve Şair Ahmet Kutsi TECER’in köyü, Apcağa köyüne muhteşem bir doğa yürüyüşü ile ulaşıyoruz. Yürüyüş hep yokuş aşağı ve bol manzaralı bir patikada yapılıyor. Yaklaşık 1 saat süren yürüyüş ( ki bu yürüyüş fotoğraf molası vere vere süre olarak uzayabilir) Kaya Başı kır kahvesinde bitiyor. Kemaliye’yi kuş bakışı görebileceğiniz bu kahvede biraz dinlendikten sonra Apçağa Köyü’nü gezip Ahmet Kutsi TECER kültür evini ziyaret ediyoruz. Sonrasında buradan ayrılıp Kırkgöz mesire alanına mangal keyfi yapmaya gidiyoruz. Burada öğle yemeğimizi aldıktan sonra Hacca bağları yürüyüşü ile aracımıza ulaşıyoruz. Tekrar şehir merkezine dönüp eski bir kilise binası olan Kent Etnoğrafya müzesi gezisiyle günü bitiriyoruz.
Akşam yemeğimizi bir çiftlikte alacağız. Yöresel yemekler ve neler neler :)

——————————————————————————————————–

3. Gün: KEMALİYE ŞEHİR MERKEZİ VE KARANLIK KANYON

Kahvaltı sonrası yürüyerek Kemaliye şehir merkezi, hamam, değirmen, Taşdibi Mahallesi, Zincirli Kaya, Mani Yolu, Seyt Ali parkını kapsayan gezimizi tamamlıyoruz. Doğa tarih müzesini ziyaret ettikten sonra bu gezinin en eğlenceli aktivitelerinden birini yapacağız. Karanlık Kanyon’u tepeden göreceğimiz noktaya traktör ile çıkış yapıyoruz. Traktörün arkasındaki römork çok konforlu değil belki ama gezimize ayrı bir renk katacağı kesin. Yaklaşık yarım saatlik yolculuğun ardından kısa bir yürüyüşle Karanlık Kanyonun üstüne  varıyoruz. Artık burada şair mi olursunuz aşık mı olursunuz bilemeyiz. Bildiğimiz bu muhteşem manzara karşısında dudaklarınızın uçuklayacağı. Tabi bazılarınızın yükseklikten dolayı dudakları uçuklayabilir :) . Öğle yemeğimizi yine kanyonun tepe noktasında aldıktan sonra bu defa kanyonu tekne ile gezeceğiz. Yukarıdan aşağıya baktık sıra aşağıdan yukarıya bakmakta. Sonrasında Taşyolu’nda yürüyüp buranın hikayesini dinleyeceğiz.
Bugün Kemaliye’deki son günümüz yöresel alışverişinizi yapmanızı öneririz:)

Akşam yemeği otelde, yemekten sonra isteyenlerle gece şehir turu yapabiliriz.

——————————————————————————————————–

4. Gün : DİVRİĞİ, ULU CAMİİ, KEMAH, ERZİNCAN, DÖNÜŞ

Kahvaltı sonrası otelden ayrılarak dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. İlk önce Kemaliye’nin yakınında Fırat Nehri kenarında kurulu Bağıştaş köyünde kıs abir fotoğraf molası vereceğiz. Daha sonra Divriği’ye doğru yolumuza devam edeceğiz. Buradaki ilk durağımız Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası. Unesco Dünya Kültür Mirası listesindeki camii ve hastanesini görmeden bu dünyadan göçmemek gerekiyor. Camii ve  Darüşşifa’da detaylı anlatımdan (burada zihninizin tamamen boş olması gerekiyor söyleyelim) sonra restore edilen bir konakta yöresel öğle yemeğimizi alacağız. Yemekten sonra Kemah yolculuğu başlıyor. Kemah’ta Gizli geçitleri ile bildiğimiz Kemah Kalesini, Sultan Melik Türbesini ve kanyonu gezeceğiz. Ardından Kemah’tan ayrılıp Erzincan’a doğru yola çıkıyoruz. Acemoğlu kanyonu molası ve sonrasında Erzincan’a varacağız. Akşam yemeğini yedikten Erzincan Havaalanı’na geçiyoruz. 21:35′teki Pegasus Havayolları uçuşu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na dönüyoruz. Bir başka BUKLATUR organizasyonunda görüşmek üzere.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1125 TL
Nakit indirimli : 1125 TL
Single Farkı : 300 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Kesin Hareketli
28 Nis'18 - 01 May'18
(son +7 kişi)
Konaklama
 
Turun Farkı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Ulaşım
Yemekler
Yanında Getir
Bukla Notu