Tur Kodu
Şehirden Kaçış Doğa Yürüyüşü Kırsal Yaşam Sohbetleri
doğa
Tur Özeti

Doğanın kalbinde geçireceğimiz şehirden kaçış doğa yürüyüşü, kırsal yaşam sohbetleri turumuzda izmit’in eşsiz güzellikteki ormanları içerisine gizlenmiş harika tasarımları olan dağ evlerinin bulunduğu Büyükannenin çiftliğinde dolu dolu iki gün geçireceğimiz harika bir etkinlik.Ormanın derinliklerine yapacağımız keşif yürüyüşü ile bitki örtüsünü tanıyacak, vahşi yaşamı fotoğraflayacağız.Akşam ateş başında toplanıp, ateşte marshmallow eşliğinde şehirden kaçış planları yapıp, kırsal yaşam sohbetlerimizi gercekleştireceğiz. Yürüyüş orta seviye olacağı için her yaştan katılım mümkün. Yürüyüş için uygun kıyafetler ile gelmeye ve yürüyüş esnasında kişisel eşyalarınızı koymak için sırt çantası getirmeye özen gösterin. Yürüyüş için kıyafet seçiminde pamuklu giysilerden kaçının. Dağ havası soğuk ve mevsimden dolayı yağışlı olabilir, yağmurluk, termal içlik ve polar gibi ekstra giyeceklerde mutlaka alın.

Program Özeti

1.Gün Cumartesi

-Kahvaltı

-Doğa yürüyüşü

-Ormanda ızgara mangal

-Dönüş ve akşam yemeği

-Ateş başı Sürdürülebilir kırsal yaşam sohbeti

2.Gün Pazar

-Kahvaltı

-Ekolojik yaşam gözlem ve sohbeti

-Doğa yürüyüşü

-Öğle yemeği

-Serbest zaman

-Dönü

Program

1.Gün : Menekşe Yaylası

Saat 08.00‘de İstanbul‘dan ayrıldıktan sonra ilk molamız köy kahvaltımızı alacağımız dere kenarındaki Karaaslan Alabalık Çiftliği‘nde. Parkur hakkında bilgi verildikten sonra saat 10.30 civarında parkur başlangıcına noktaya varıyoruz. Son hazırlıkları tamamladıktan ve sırt çantalarımızı yüklenip yürüyüşe başladıktan yarım saat sonra Veysel Dayı’nın işlettiği çardağa varıyoruz. Burada biraz dinlendikten sonra, köprüden derenin karşısına geçip patikada yürümeye başlıyoruz. Yaklaşık 45 dakika sonra kullanılmayan eski bir yola varıyoruz. Bu yürüyüş sırasında Beşkayalar Kanyonu‘nu gören ve Şahin Kayası denen yerde kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Moladan sonra 10 dakikalık yürüyüşle yokuş tamamlanıyor. Bundan sonra patikadan orman içi vadide yürüyeceğiz. Yaklaşık yarım saat sonra Menekşe Yaylası‘nın altına varıyoruz. Ateş yakıp öğle yemeği yiyeceğimiz nokta burası. Öğle yemeği hazırlıkları yapılırken isteyenler 10 dakika mesafedeki yaylaya çıkıyor, isteyenlerde geniş çimenlik alanda dinlenebilir. Yayla 800 metre yükseklikte ve hala kullanılan bir yayladır. Hayvancılık yapılmıyor ama tarım hala devam ediyor. Fotoğraf içinde uygun bir mekan.
Yemekten sonra yarım saat daha burada kalıp dönüş yürüyüşüne başlıyoruz. Saat 17.00 civarı araca varıyoruz. (Dönüşte turun özetinde belirttiğimiz gibi herkes isterse yürüyüşü uzatabilir ve bir trans yürüyüşü haline getirebiliriz. Bu durumda yürüyüş 1.5 saat uzar ama ilk başta indiğimiz yokuşu çıkmaktan iyidir.) Daha sonra Karaaslan Alabalık Çiftliği‘ne gidiliyor. Burada eğer grup isterse, kiremitte balık veya mantar yenebilir. Aksam konaklaması için Büyükannenin Çiftliğine varış 19.00 civarı.

 


2.Gün : BABADAĞ, KERPE, İSTANBUL

2. günün sabahı oldukça erken başlıyor. Çiftlik hayvanlarının sağım ve bakımlarını gözlemliyor ve O sabahın yumurtalarını alıp kahvaltıya geçiyoruz. Çiftlikteki kahvaltının ardından Babadağ Köyü’ne doğru yola çıkıyoruz. Yol üstünde alışveriş molası için Kandıra’ya uğruyoruz. Bu mola sırasında meşhur Kandıra sucuğundan almanızı tavsiye ederiz. Saat 10.30 civarında yürüyüşe başlayacağımız Babadağ Köyü‘ne varıyoruz. Hazırlıklarımızın ardından hafif eğimli stabilize yola girip ilk ve en uzun tırmanışımızı gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık yarım saat. :) Buradan hareketle bir müddet daha yoldan ilerleyip bizce parkurun en eğlenceli bölümüne; balta girmemiş orman içine dalıyoruz. Burası acayip eğlenceli. Grup durumuna göre yaklaşık yarım saat sürecek sık orman içi inişimizde dallar mı dersiniz orman gülleri mi dersiniz (ki Nisan-Mayıs aylarında açan çiçekleri görmek mümkün) bir ormanda olması gereken her şey var.

Bu bölümü geçtikten sonra orman yoluna inmiş oluyoruz. Buradan yürüyüşümüz sola doğru Sarısu istikametine devam ediyor. Stabilize yoldan tarlalar içinde geçecek yürüyüş küçük bir tepeye çıkarak tekrar patikaya dönüşüyor. Bu bölüm ise ikinci en güzel bölüm. Orman içi keçi yolundan devam edip 10 dakikalık dik bir inişle noktalanıyor. Orman bitiminde buğday ekili tarlalara çıkıyoruz ve bundan sonra yarım saatlik yürüyüşle Karadeniz kıyısında öğle yemeğini yiyeceğimiz geniş çimenliğe varıyoruz. Yorulmadım diyenlerle; yarım saatlik falez yürüyüşüne davet ediyoruz. Yürümek istemeyenler çimenlik alanın tadını çıkarabilir. Kerpe koyuna münhasır alacağımız barbekümüzü afiyetle yerken belki de Türkiye’nin nadir dalga sörfü yapılan koyunda rüzgarla oluşan dalgaların keyfine varıyoruz. Hava ve saate göre bulunduğumuz yerden ayrılıp Kerpe merkeze gidiyoruz. İsteyenlerle kalenin ve mağaraların olduğu koya gidip (ki herkes gelir) ite kaka mağaraların içine giriyoruz. :)

Ben mağara kale falan almayayım diyen azınlık denize sıfır işletmelerde çay ve kahvelerini yudumlayabilir. İstanbul’a varış saatimiz 20.00 civarı.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 375 TL
Nakit indirimli : 375 TL
Single Farkı : 100 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama

Büyükkanne’nin Çiftlik evi. Butik tarzda yapılmış doğal yaşam tesisi. Çiftlik 4 villa ve 1 stüdyo daireden oluşuyor. Her villada 2 yatak odası, oturma odası, içeride ve terasta 2 şömine, mutfak, banyo, tuvalet ve teras mevcut. Toplam yatak kapasitesi 18, ekstra yataklarla bu sayı 22′e yükselebiliyor. Ayrıca villaların ortasında küçük bir yüzme havuzu da var. Stüdyo dairede çift kişilik yatak, villalarda 2 ayrı odada ikişer tek kişilik yatak mevcuttur. Sadece bir odada yataklar birleştirilebilir. Kapalı gruplarda ekstra yataklarla kapasite 22 kişiye kadar çıkabilir.

Yemek dışarıda veya içeride yenebilir. Tesiste ayrıca içinde projeksiyon bulunan konforlu bir yörük çadırı bulunmaktadır.

 
Detay Program
Turun Farkı
Zorluk Derecesi
Grup Sayısı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu