Tur Kodu TUR03-47
Şeb-i Arus Mevlana Turu ” Tasavufun izinde Konya “
Aşk'ın izinde Konya Sema törenleri...
fotoğraf
kültür
Tur Özeti

Konya özelinde İnce Minareli Medrese, Karatay Medresesi, Koyunoğlu Etnografya Müzesi, Meram Bağları, Tavus Baba ve Ateş Baz-ı Veli Türbeleri, Mevlana Müzesi ve Dergahı, Şems-i Tebrizi Türbesi, Aziziye Camii, Konya Arkeoloji Müzesi, Alaattin Camii ve Tepesi gibi önemli mimari ve tasavvuf mekanlarını gezebileceğiniz kapsamlı bir program…

Turumuz Vuslat etkinlikleri kapsamında Sema Törenlerine katılım odaklı bir yapıya sahiptir. Konuklarımız için özellikle akşam törenlerine katılımlarını sağlamaya çalışırız. Bu şekilde atmosfer olarak Sema Törenleri’ne daha anlamlı bir bakış yakalamanızı sağlamaya çalışıyoruz.

Konya’ya yapılan tüm turlar Şeb-i Arus olarak duyrulsada asıl Şeb-i Arus 17 Aralık tarihinde yaşanmaktadır. Turizm firmaları olarak bizler konuklarımıza turumuzu daha rahat ifade edebilmek adına tüm bu dönemde gerçekleşen tüm Konya gezilerimizi Şeb-i Arus ismi ile pazarlamaktayız.

Program

1.GÜN / Pazartesi ( Alâeddin Camii – İnce Minare – Karatay Medresesi – Şems Türbesi – Mevlana Müzesi )
Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havaalanı – Konya tarifeli uçuşu ile 06:55′te Konya’ya uçuyoruz. İstanbul’dan kalkan uçağınız 1 saat 15 dk. sonra Konya Havaalanına inmiş oluyor. Rehberimiz misafirlerimizi Konya Havaalanında karşılıyor ve havaalanında bekleyen araca eşyalarımız yerleştirdikten ve tanıştıktan sonra havaalanında bizi bekleyen aracımıza binerek kahvaltımızı alacağımız tesisimize hareket ediyoruz. Alınan kahvaltı sonrası otelimize varış. ( Müsaitlik durumuna göre otelimize yerleşerek bir süre dinlenme imkânı buluyoruz. Otelimiz müsait değil ise gezimizi öne alarak turumuza başlıyoruz) İlk gezi noktamız 1.Alâeddin Keykubat’ın tamamladığı Alâeddin tepesi üzerindeki Alâeddin Camii çevresinde otobüsle yapılan tur sonrası Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli yeri bulunan, Mevlana Celaleddin Rumi ile yoldaşı Şems-i Tebriz’inin ders verdikleri Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesini ziyaret ediyoruz. Turumuzun devamında Selçuklu Sultanlarından 2. İzzettin Keykavus devrinde Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından hadis ilmi okutturulmak üzere yaptırılan İnce minare Medresesi (Taş ve Ahşap Eserler Müzesini) ziyaret ediyoruz. Konya’nın otantik yemeklerini bulabileceğimiz restoranımızda öğle yemeğimizi alıyoruz. Gezimizin devamında Mevlana Müzesinin hemen arkasında Üçler Türbesi ve 16 Dilimli Yeşil Kubbe (Kubbe-i Harda), Selimiye Camii, Mevlana Hazretleri ve babası Sultan-ül Ulema Bahaddin Veledin bulunduğu Mevlana Türbesi, Mevlevi Giysileri, Müzik Aletleri, Sofra Düzeni, Mevlevi Dergâhı, Nisan Tası, El Yazma Eserler ve Çile Haneler gibi bölümleri geziyoruz. Sonrasında, Mevlana’yı Mevlana yapan içindeki ışığı ateşleyen Şems-i Tebriz Türbesi ziyaretlerini takiben, Koyunoğlu Etnografya Galerisi gezimizi yapıyoruz. Otelimize dönüp ve bir süre dinlendikten sonra akşam yemeğimizi alıyoruz. Akşam yemeğinden sonra aracımız ile hareketle Büyük İslam Düşünürü ve Mutasavvufu Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü anma törenleri dâhilindeki Mevlevi Törenlerini izlemek üzere salona gidiyoruz. Semazenlerin ve izleyenlerin kendinden geçtiği Sema Töreninin ardından otelimize dönüyoruz konaklama otelimizde.

2.GÜN / Salı ( Sille – Aya Elena Kilisesi – Meram – Ateşbaz ve Tavus Baba Türbeleri – Arkeoloji Müzesi – Aziziye Camii )
Sabah kahvaltı sonrası belirtilen saatte hareket ile ilk olarak Konya’nın en ilginç yerlerinden biri olan Sille’ye gidiyoruz. Sille’nin sizlere ilk çağrıştırdığı şey Kapadokya olacaktır. Özellikle volkanik kayaç yapısı ve tüm yamaca hâkim mağaralar kendinizi Kapadokya’da sanmanıza sebep olacaktır. Sizlerle birlikte Sille’de yapacağımız gezi sırasında Aya Elena Kilisesi gezimizi yapıyoruz. Sille Konakta vereceğimiz çay kahve molasının ardından Konya’nın doğası en güzel yerlerinden biri olan Meram Bağları ve Mevlana Hazretleri’nin devamlı ziyaret ettiği zamanın bilgini ve psikologu I. Alâeddin Keykubat Devrinde Konya’da ölmüş olan Şeyh Tavus Mehmet-el Hindi’ye ( TAVUS BABA ) ait olan cami ve türbeyi geziyoruz. Sonrasında öğle yemeğimizi almak üzere Konya’ya dönüyoruz. Öğle yemeğimizde bu gün etli ekmek yeme imkânı bulabiliriz. Yemekten sonra ilk ziyaret edeceğimiz mekân ise Konya Arkeoloji Müzesi oluyor. Müzenin yanında bulunan Taç Kapı ise görülmeye değer. Özellikle bu bölgeye has Siderama Lahit çeşitliliği ile dikkatinizi çekecek müze gezisi sonrasında Aziziye Camii gezimizi gerçekleştiriyoruz. Sonrasında Aziziye Camii çevresindeki çarşıda bir süre serbest zaman vererek günümüzü sonlandırıyor ve 18.45’te havaalanında oluyoruz. 19.50’de kalkan Türk Hava Yolları uçağı ile Konya – İstanbul Atatürk Havaalanı uçuşumuzu yapıyor ve bir başka turumuzda tekrar görüşmek ümidi ile vedalaşıyoruz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 759 TL
Nakit indirimli : 720 TL
Single Farkı : 125 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama

4 YILDIZLI OTELDE 1 GECE KONAKLAMA TUR ÜCRETİNE DAHİLDİR.

SELÇUK HOTEL KONYA (4 yıldızlı otel)
www.otelselcuk.com.tr

 
Detay Program
Aktivite
Turun Farkı
Zorluk Derecesi
Grup Sayısı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yemekler
Kişisel İhtiyaç
Yanında Getir
Bukla Notu