Tur Kodu TUR02-48
Antep – Urfa – Mardin
Taşın, Medeniyetin ve İnancın izinde... Güneydoğu'nun Kalbine yolculuk...
fotoğraf
kolay
kültür
Tur Özeti
  • Bahar aylarında güzel bir Güneydoğu gezisi.
  • Dinlerin ve medeniyetlerin doğduğu topraklar
  • Zeugma Mozaik Müzesi
  • Gaziantep Bakırcılar Çarşısı
  • Göbeklitepe Tapınak Alanı, Harran, Balıklı Göl, Sıra gecesi
  • Dara Harabeleri, Deyr-ül Zeferan Manastırı, Midyat, Mardin sokakları
  • Hasankeyf
  • Enfes yemekler
Program

1. Gün: GAZİANTEP - BİRECİK – HALFETİ - ŞANLIURFA

Buluşma noktamız Gaziantep Havaalanı’dır. Rehberimiz sizleri Gaziantep Havaalanı’nda karşılıyor ve havaalanında bekleyen araca eşyalarımız yerleştirdikten sonra Gaziantep gezi programımıza başlıyoruz. Zeugma’dan çıkartılan mozaiklerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi ilk gezi durağımız oluyor. Ardından cam müzesi, bakırcılar çarşısı, baklavacılar, elmacı pazarı, yemenicileri geziyor ve Tahmis Kahvesi’nde vereceğimiz molanın sonrasında yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip yöresel Ermeni konağında çay ve zahterlerimizi yudumladıktan sonra Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. İlk olarak Nizip üzerinden Kelaynaklarıyla ünlü Birecik’e varıyoruz.Burada Kelaynak koruma çiftliğini gördükten sonra Siyah Gül denince aklımıza ilk gelen ve yakın zamanda Fırat Nehri üzerinde kurulan Birecik Barajı’nın suları altında kalan Halfeti’ye varıyoruz. Daha sonra teknemize binerek Baraj Gölü üzerinde yapacağımız gezi sırasında Rum Kale ve sular altında kalan köyleri görüyoruz. Gezi ardından Şanlıurfa’ya geçiyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam dileyen konuklarımızla yemekli “Sıra Gecesi” eğlencesine katılım. (Ekstra)

2. Gün: ŞANLIURFA – GÖBEKLİTEPE – BALIKLI GÖL – MARDİN

Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrasında ilginç ev yapıları ve tarihiyle Harran’ı ziyaret ediyoruz ve burada Konik (Karınca) Evler, Ulu Cami ziyaretlerimiz yapıyoruz. Sonrasında Harran Konuk Evinde çaylarımızı yudumlayarak Urfa merkezine öğle yemeğimizi almak üzere hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Halil-ül Rahman Cami, Balıklı Göl, Ayn-el Zeliha Gölü ve Hz. İbrahim’in doğduğu mağarayı, Rızvaniye Cami gibi yapıları görüyoruz. Sonrasında Bedesten’de vereceğimiz serbest mola esnasında İsot alışverişi için zaman buluyoruz. Gümrük Han’ı da görerek Göbeklitepe’ye geçiyoruz. Buradaki ziyaretimizin ardından Mardin’e doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

3. Gün: DARA – MARDİN – DEYR-UL ZAFARAN MANASTIRI

Sabah erken kahvaltı sonrası belirtilen saatte otelimizden hareketle Dara Harabeleri’ne gidiyoruz. Bölgede son yıllarda yapılan kazılarla önemini arttıran bu ilginç kentte Perslerden, İskender’e oradan Roma ve Müslümanlara kadar birçok medeniyetin izlerini görüyoruz. Sarnıçlar – surlar – taş ocağı ve mezar şapelleri gezilerinin ardından Mardin’e dönüyoruz. Öğle yemeği sonrasında tarihi dar sokaklarda yürüyüp, Sokul Bakar çarşısını görerek, minaresi Artuklu eserlerinin en güzel örneklerinden biri olan Ulu Cami gezimize başlıyoruz. Sonrasında 5. yy.da yapılmış olan ve Şar mahallesinde bulunan Mor Benham (Kırklar) Kilisesi, Ptt Evi – Şehidiye Cami ve Kent Tarihi Müzesi’ni geziyoruz. Şehirde bir süre serbest zaman verdikten sonra Kasımiye Medresesi’ni geziyor ve sonrasında Mardin ilinin 5 km doğusunda bulunan 639 yıl boyunca dünya Süryanilerinin patriklik merkezliğini yapmış olan Deyr-ul Zafaran Manastırı’nı gezdikten sonra otelimize geri dönüyoruz.

4. Gün: HASANKEYF – MİDYAT – DÖNÜŞ

Sabah kalvaltısı sonrası Midyat’a geçiyoruz. Midyat’ta Deyr-ul Umur Manastırı gezimizi yapıyoruz. Tur, Abdin bölgesinin Metropolitlik merkezi olan bu manastırda kilise, mezarlar, depo, Meryem Ana Kilisesi gezileri sonrasında Midyat şehir merkezine dönüyoruz. Bölgedeki taş işleme sanatının en güzel örneklerinden biri olan Konuk Evi gezisi sonrasında telkari ve gümüş işçiliği ile meşhur Midyat’ta alış veriş imkânı buluyoruz. Midyat gezisi sonrası belkide son kez görebileceğimiz Hasankeyf’e gidiyoruz ve bu tarihi bölgeye veda ediyoruz. Hasankeyf’ten sonra sizleri uğurlamak üzere havaalanına bırakıyoruz ve başka bir BUKLA TUR organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

 

 
Fiyat
Tur fiyatı : 949 TL
Nakit indirimli : 949 TL
Single Farkı : 180 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama
 
Turun Farkı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu