Tur Kodu SMKPF
Macahel – Şavşat – Kaçkar – Fırtına Vadisi
KARADENİZ DÖRTLEMESİ...
dağ tırmanışı
doğa
flora
fotoğraf
hiking
kamp
kültür
trekking
zor
Tur Özeti

Tur tamamen Okan‘ın 2006 yılında arkadaşlarına özel yaptığı bir turdan yola çıkılarak hazırlandı. Ardından bazı revizelere uğrayıp bu hali aldı. Bu turda amaç Karadeniz‘in en güzel noktalarını 11 gün içinde gezmek.

Tur programı Bukla‘nın düzenlediği Karadeniz turlarının en güzel noktaları birleştirilerek oluşturuldu. Doğu Karadeniz Yaylaları turundan Gorgit Yaylası, Maral Şelalesi, Macahel;  Trans Yayla turundan Verçenik ve Kapılı Göller, Pokut, Sal ve Hazindak Yaylaları; Karçal Dağı Etekleri turundan Şavşat, Şirata Gölleri, Karagöl; Trans Kaçkar turundan da Kaçkar Zirvesi ve Kaçkar Geçişi programa alındı.

Tabi ki bu kadar yeri bu kadarlık bir süreye sığdırmak için turun biraz tempolu geçmesi gerekiyor. Bu nedenle tura katılacakların kondisyonlarının ve zamanlamaların biraz iyi olması gerekiyor. Hele hele program içinde Kaçkar Zirvesi ve geçişi olunca…

Yürüyüş parkurları orta ve zor arasında. Aslında turda iki gün zor Kaçkar zirve çıkışı ve trans günü. 4. 6. 8. 10. günler dışında tüm yürüyüşler hemen hemen herkesin yapabileceği düzeyde.

Eğer daha önce uzun yürüyüş tecrübeniz varsa ve Karadeniz’i farklı özellikleri ile tanıyayım diyorsanız bu tur tam size göre. Üstelik başka yerde yok. :)

Program

1. Gün Cumartesi: TRABZON, KARAGÖL, MACAHEL, CAMİLİ KÖYÜ, MARAL ŞELALESİ

Havaalanında buluşmanın ardından aracımız ile doğuya doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından Artvin’in Hopa ilçesine varmış oluyoruz. Sonrasında Hopa – Cankurtaran Geçidi – Borçka üzerinden Macahel yoluna giriyoruz. Bugünkü yolculuğumuz biraz uzun sürecek fakat Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş yerlerinden biri olan Macahel’i göreceğiz. Bu yolculuk sırasında yolumuzdan biraz saparak Borçka Karagöl’ü ziyaret ediyoruz. Bir heyelanın bu kadar güzel bir sonuç vermesi şaşırtıcı. 19. yy başlarında Klaskur Yaylası yakınlarındaki bir tepede oluşan heyelan Klaskur deresinin önünü kapatmış ve bu tabiat parkı statüsündeki göl oluşmuş. Karagöl ziyaretinden sonra Macahel’e doğru devam ediyoruz. Camili Köyü ikinci ziyaret noktamız, köyü gezip,  köy camisi ve ahşap mimarisini fotoğrafladıktan sonra aracımızla Maral Köyü’ne gidiyoruz. Sevda ablanın yerinde öğle yemeğimizi aldıktan sonra Maral Şelalesi yürüyüşümüz başlıyor. Maral şelalesi, Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesidir. 63 metrelik Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da yakalayabilirler. Şelaleden ayrıldıktan sonra Maral Köyü’ndeki otelimize yerleşiyoruz.

—————————————————————————————————————————————

2. Gün Pazar: GORGİT YAYLASI, ANIT ORMAN

Bugünkü programımızda Gorgit Yaylası var. Toplam yürüyüşümüz anıt ormanlar içindeki patikadan 4.5 saat kadar sürecek.

Sabah Maral’ın eşsiz manzarasına karşı kahvaltınızı yaptıktan sonra enerjimizi toplayıp aracımızla yürüyüşe başlangıç noktasına gidiyoruz. Parkur üzerinde Gürcü Köyleri, yaşlı Anıt Ormanları göreceğiz. En son nokta Gorgit Yaylası.

Yürüyüşe hafif bir eğimle başlıyoruz ve bu hafif eğim uzunca bir süre devam edecek. Anıt ormanın içinden geçtikten sonra patika yaylaya kadar biraz dikleşiyor. Kısa molalarla rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir parkur. Dereyi geçtikten sonra yaylaya çok az kaldı demektir. Son gazı aldıktan sonra Gorgit’e varıyoruz.

Burası 1700 metre yükseklikte Karçal Dağı’na bakan ve halen yaşayan bir yayla, önünde çok geniş bir çimenlik alan ve bu alanın ortasında kocaman bir ağaç var. Tam gölgesinde uzanıp yorgunluk atılacak bir yer. :) Vaktimiz kalırsa yarım saatlik yürüyüşle isimsiz şelaleye gidiyoruz. Yaylaya yanımızda getirdiğimiz kumanyamızı yedikten sonra araçtan ayrıldığımız noktaya yine aynı yoldan dönüyoruz. Pansiyonumuzda akşam yemeğimizi aldıktan sonra uykumuz gelene kadar pansiyon sahipleri ile yapacağımız samimi muhabbette Macahel hakkında yerel ağızlardan bilgi edineceğiz.

—————————————————————————————————————————————

3. Gün Pazartesi: MARAL KÖYÜ, NAÇADİREV GÖLÜ, LEKOBAN YAYLASI, SAKORİYA YAYLASI, MADEN KÖYÜ, ŞAVŞAT

Otelimizden ayrıldıktan sonra Şavşat’a doğru yola çıkıyoruz. Maden Köyü’ne kadar toprak yolda ve yürüyerek yapacağımız yolculukta farklı manzaralarla karşılaşacağız. İlk mola noktamız Macahel’i Şavşat’a bağlayan İndatsminda geçidi. Panoramik manzara, dağlar ve vadi güzel fotoğraflar çekileceğinin garantisi. Buradan sonra çok yakındaki Naçadirev Gölü’ne gidiyoruz. Araçtan indikten sonra yürüyerek 10 dakikada ulaşılabilen gölün etrafı tepelerle çevrili bir buzul gölü, biraz yukarıya çıkarsanız gölü komple fotoğraflayabilirsiniz. Göle girmek isteyenler için zamanımız var. Gölün ardından geçidi aşıp vadiden aşağıya doğru iniyoruz. Kısa süre sonra Lekoban yaylasına varıyoruz. Burada öğle yemeğimizi yedikten sonra aracımızla yola devam edip Sakoriya Yaylasına gidiyoruz. Burası hem evleri, hem manzarası ile aklınızda kalacak bir yayla. Gerçi ismi için aynı şeyi söyleyemeyiz ama vadiye hakim konumu ile muhteşem manzara unutulmaz cinsten. Burada fotoğraf molası verdikten sonra Maden Köyü’ne yapacağımız yürüyüşe başlıyoruz. Tepeden aşağı olan belli belirsiz patikadan indikten sonra kısa bir süre yokuş çıkıp  ana patikaya ulaşıyoruz. Yürüyüşün sonlarına doğru orman içine girip buradaki patikadan yürümenin keyfini çıkarıyoruz. Köye vardıktan sonra bir evde çaylarımızı içip Şavşat’a doğru yola devam ediyoruz. Tesis şehir dışında olduğu için Şavşat merkezde kısa bir alışveriş molası verip otelimize yerleşiyoruz.

—————————————————————————————————————————————

 4. Gün Salı: ŞİRATA GÖLLERİ, ŞAVŞAT KARAGÖL, TİBET KİLİSESİ

Bugün çok uzun yürüyüşümüz yok ama manzarası ve doğası muhteşem bir parkurda yürüyeceksiniz. Sabah alacağımız kahvaltının ardından 45 dakikalık araç yolculuğu ile Şavşat’ın en büyük köyü olan Pınarlı Köyü‘nden geçerek Fevzi abi ve Nazire ablanın muhteşem köfte ve garnitürlerini yiyeceğimiz Balıkgöl’e varıyoruz. Küçük bir çay molasından sonra yürüyüşe geçiyoruz. Yürüyüşümüz ilk etapta biraz dik gelebilir ama çok uzun sürmeyecek merak etmeyin:) Arsiyan Dağı’nın eteklerinde yükselerek göreceğimiz iki yanlı manzara muhteşem. Zaman zaman yok olmaya yüz tutmuş kağnı arabası izlerini takip ederek ilerleyeceğimiz patika bizi Şirata Gölleri‘nin ilki ve küçüğü olan göle çıkaracak. Gittiğimiz mevsime göre su seviyesi değişen gölün rengi beklemiş yoğurt suyuna benzediği için bu ismi almış, yüzmek serbest. (Gürcüce). Hemen ilerisindeki ikinci ve ismi Büyük Şirata olan göl temmuz ağustos aylarında çok alçalıyor. Eğer şanslı isek ortamın bakirliğinden yararlanan angut kuşlarını görebiliriz. Yürüyüşümüze yokuş aşağı devam ederek tekrar Balıkgöl’üne ulaşıyoruz. Göl manzaralı tesite ev yapımı yemeklerimizi yedikten sonra  Şavşat Karagöl’e doğru harekete geçiyoruz. Biraz araç biraz yürüyüş ile Karagöl’e varacağız. Karagöl’de varış saatimize göre mola vereceğiz. İsteyenler kayık kiralayarak göl üstünde keyif yapabilirler. Aracımız ile yol üstündeki Tibet Kilisesi’ne uğrayacağız. Yıkmak için çok uğraşmışlar ama çatısı hariç hala dim dik ayakta duruyor. Ardından bugünkü gezimizi sonlandırıp otelimize geri dönüyoruz. Belki gece yıldızları seyretmeye sizi seyir terasına götürürüz. Ne dersiniz ? :)

Yürüyüş: 3 saat  Zorluk Derecesi: Orta

—————————————————————————————————————————————

5. Gün Çarşamba: ŞAVŞAT, HEVEK, DİLBERDÜZÜ

Sabah çoook erken kahvaltıdan sonra Şavşat’tan ayrılıyoruz. Bu günün Şavşat-Yusufeli-Hevek kısmını araçla Hevek-Olgunlar-Nastaf-Dilberdüzü kısmını yürüyerek kat ediyoruz.

Katılımcılara önemli not: Bugün zamanlamanın mükemmel olması gerekiyor bu nedenle hareket saatlerine özen gösterin ve gereksiz molalar istemeyin lütfen. Çantanızı bir gece önce hazırlayın. Çünkü yolunuz biraz uzun.

Nispeten uzun yolculuğumuzu tamamladıktan sonra Hevek’te öğle yemeğimizi alıyoruz.

Biz öğle yemeğimizi yerken sırt çantalarımız katırlara yüklenmiş olup önden yola çıkmış oluyor. Saat 13-14.00 civarında başlayacak olan yürüyüşümüz yaklaşık 4 saat sürecek. Buradan 1 saatlik neredeyse düz bir yürüyüşle 2400 metre yükseklikteki Nastaf Yaylası’na varıyoruz. Rakım yükseldikçe evlerin mimarisinde ve kullanılan malzemedeki değişiklikleri fark edeceksiniz. Burada vereceğimiz uzun moladan sonra yürüyüşe devam edip 3 saatlik yürüyüşle Dilberdüzü kamp alanına (2900 m) varıyoruz. Yol boyunca onlarca çeşit çiçek arasından yürüyeceksiniz, dere sesi ve mis kokular sizi hiç bırakmayacak. Tabi bunun yanında yüksek tepelerin arasında yürümek size ayrı bir haz verecek. Ana kampımızda aşçımız bizi çay kahve ile bekliyor olacak. Çadırlar kurulu, yemekler hazır. Ana kampımız tamamen yeni (2012) malzemelerden (çadır, tulum, mat, teknik malzemeler vs. vs.) oluşmuştur. Mutfak çadırımız mevcuttur. Aklimatizasyon (yüksekliğe alışma) için dinleniyoruz.

—————————————————————————————————————————————

 6. Gün Perşembe: DENİZ GÖLÜ, KAÇKAR DAĞI ZİRVESİ

Bu günü anlatmadan önce önemli bir hususa değinelim. Her ne kadar turumuzu espirili bir dilde anlatmaya çalışıyorsak da bu turun kolay olduğu değil eğlenceli olduğu anlamına gelmelidir. ‘Ay öyle webde kakara kikiri anlatıyorsunuz da burda anamızdan emdiğimiz burnumuzdan gelene kadar yürütüyorsunuz’ diyenlerden olmayın sonra :)

Bu turun özellikle zirve günü yani bugün oldukça zordur. Birçok kişinin sadece bu amaçla geldiğini biliyoruz, ama dağa çıkmak sadece inanmak ya da çok istemekle olmuyor. Fiziksel durumunuz, aklimatize olmanız, o geceki uykunuz, yedikleriniz ve hatta karakteriniz ile ilgilidir. Herşeyden önce bunun bir grup aktivitesi olduğunu unutmamak gerek. Bazen grubun geri kalanı için üzüleceğiniz bir karar almanız gerekebilir. Ha siz bu kararı almakta tereddüt ederseniz rehberimiz de alabilir :)Şaka bir yana bazen içinde bulunduğu durumdan dolayı bu kararı almakta zorlanan arkadaşlarımız mutlaka rehberimizin kararına uymalı. İnanın rehberlerimiz herkesi çıkarmak ister ama eğer çıkmamanızı önermişse bu karara uymak durumundasınız.

Gelelim sabahın ilk ışıklarıyla başladığımız yürüyüşe,  katır osurtan yokuşunu çıkarak başlıyoruz. ilk 45 dakika S’ler çizen bir patikadan oldukça dik bir yokuşu çıkıyoruz. Bu yokuşu gaz çıkararak çıkıyorsanız sorun yok :) ama mide bulantısı ve başdönmesi gibi belirtileriniz olduğunda lütfen hiç saklamadan anında rehberinize bilgi veriniz. Saklamanız ve tırmanışa devam etmeniz çok ama çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

3450m yüksekteki Deniz Gölü, ilk mola yerimiz.  Az önce dünyanın bu yükseklikteki en derin 2. gölü ile tanıştınız. Nefes kesici güzellik sizi davet ediyor ama bu davete kanıp göle atlamayınız. Soğuk şok etkisi uzun süreli kabızlık ve kısırlığa sebep olabilir :) Öyle aşağda ben yüzerim diye artistlik yapanları çok gördük :)

Moladan sonraki hedefimiz 3600 metre yükseklikteki Karar Noktası’na 45 dakikalık yürüyüşle karar noktasına varıyoruz. Buraya karar noktası diyoruz çünkü geri dönmek isteyenler burda karar vermeli. Bu noktadan sonra geri dönenleri rehber eşliğinde kampa indiriyoruz. Rehberiniz burda sizlere günün geri kalanında sizleri nelerin beklediğini anlatacak. Bazılarınız ben kalıyorum kararını kolay verecek. Eğer rehberiniz gözünüze acıklı bakıyorsa anlayın ki ‘sen kal’ demek istiyor :) Rehberlerimiz için de birine ‘sen kal’ demek kolay değil. Rehberinize ‘ben devam edebilirmiyim’ diye sormaktan çekinmeyin.

Ve sonunda oldukça dik, kayalık ve çarşak dolu saatler süren tırmanıştan sonra 3937 metrede Karadeniz’in en yüksek noktasında, Kaçkar Dağı’nın zirvedesiniz. Kimi hayatı için önemli kararlar alıyor kimi ise boş boş etrafa bakıp salatalık yiyor :) Zirve’nin kime ne katacağını bilemeyiz ama neredeyse herkes için yaşadığı en büyük deneyim.

Hava koşulları uygunsa zirvede yarım saat kalıyoruz. Aydınlandıktan sonra :) inişe geçiyoruz. İnişin çıkıştan daha zor olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İniş de hemen hemen çıkış kadar sürüyor. Tekrar çıktığımız yoldan dönüyoruz. Deniz gölünden sonra kamp alanı gözükmeye başlayınca bazıları biran evvel kamp alanında catwalk yapmak için sabırsızlanırken, bazıları her taşın üzerinde dinlenerek inmeyi tercih ediyor. Kamp alanına olimpiyat şampiyonu edasıyla gelen de oluyor, ağlayarak küfürler ederek gelen de :)

Önemli: Lütfen yanınızda getirmeniz gereken malzemeleri çok dikkatli okuyun. Kaçkar, spor ayakkabı ile çıkılacak bir dağ değildir. İdare etme mantığı dağda işlemez…

Eğer hava muhalefeti nedeniyle zirve yürüyüşü gerçekleştirilemezse ertesi gün tekrar zirve denemesi yapılacaktır!!!

Yürüyüş: 12 Saat  Zorluk Derecesi: Zor, çok eğimli iniş ve çıkış

—————————————————————————————————————————————

7. Gün Cuma: SERBEST GÜN, ADSIZ ZİRVE & ADSIZ GÖL

Sabah zirve yorgunu olduğumuzdan çok da erken kalkmayacağız. Bugün isteyenler tüm vaktini kamp alanında, havuzumuzda veya etrafta gezintiler yaparak geçirebilir. Havuz mu? diyenler vardır. Evet havuz :) E dedik ya Bukla size dünyanın en konforlu dağ kamplarından birini sunuyor diye :) Tabi hiç yapmadığınız bir seçenek daha var. Tırmanmak :)

Kamp alanımızda başlayacak olan yürüyüşümüz de kamp alanının hemen karşısında bulunan Adsız Zirve‘ye doğru yola çıkıyoruz. İlk iki saati kolay olan bu yürüyüş daha sonra zirveden önceki yarım saatte zorlaşacak. Ancak bir gün önce Kaçkar Zirvesi’ne çıktığımız için bunlar bize çerez gibi gelecek. :) 3230 metrelik zirveye vardığımızda Kaçkar Dağı manzaralı fotoğraf molası veriyoruz. Adsız Zirve’deki molamızdan sonra Kaçkar Zirvesi’nden gördüğümüz Adsız Göl’e doğru yola çıkıyoruz. Burada isteyen göle yüzmeye girebilir. Tabi yerse! :) Öğle yemeğimizi göl kenarında yedikten sonra yaklaşık 2,5 saatlik bir yürüyüşle kampımıza dönüyoruz.

Yürüyüş: 3-4 Saat  Zorluk Derecesi: Kolay, hafif eğimli iniş ve çıkış

————————————————————————————————————————————— 

8. Gün Cumartesi: NALETLEME GEÇİDİ, KARADENİZ GÖLÜ, ÇEYMAKÇUR, MOLLAVEYİS KÖYÜ
Bugün iyice dinlenmiş şekilde kalkıyoruz. Bugün morluklarınız düzelmiş, topuk yaralarınız kabuk atmış, yeni tırnaklarınız çıkmış olacak :) Ana kamptaki son kahvaltıdan sonra çantalarımızı katırlara yükleyip Dilberdüzü’nden ayrılıyoruz. 2.5 saatlik yokuş aşağı yürüyüşle Olgunlar Yaylası’na varıyoruz. Burada biraz mola veriyoruz. Yayladaki bakkaldan eksiklerinizi alabilirsiniz. Bundan sonra artık yokuş yukarıya doğru, Naletleme Geçidi’ne doğru yola çıkma vakti. Rehber önde siz arkada yürü babam yürü, yürü babam yürü :)

İlk mola Dibe Yaylası’na, sonra Dibe Düzü’nde. Burada biraz soluklanıp Naletleme Geçidi’ne doğru tırmanışa devam ediyoruz. Aslında adı gibi ürkütücü değil Naletleme geçidi kesinlikle, galiba, şüphesiz , belki :)  Genelde kısa süreli şuur kaybına neden olur. Burada insanların hayal gücü bayağı çalışıyor geçide yeni isimler takılıyor. Tur bitiminde Naletme ismi aklına gelmeyip ‘Allah belanı versin geçidi’, ‘Tu senin suratına geçidi’ gibi isimler koyanlar olmuştur :) 

Neyse efendim lafı uzatmaya gerek yok, meşhur geçidimizi kalan son nefesimizle çıkıyoruz. Çıkamadan son nefesini verenleri orda gömüyoruz. :)   Geçit 3400 metre yükseklikte ve Rize’yi Artvin’den ayıran sınır tam üzerinden geçiyor. Genelde bulutların üzerinde olduğumuz geçit en az zirve kadar etkileyici.

Naletleme Geçidi’nden sonra Karadeniz Gölü’ne doğru inmeye başlıyoruz. Hava güzelse bu gölde yüzebilirsiniz. Deniz gölünden birkaç derece daha sıcak. Kısırlık yapmıyıor :) Gölden sonra S’ler çizerek inişe devam ediyoruz. Yaklaşık iki saatlik yürüyüşten sonra artık ağlayanlar mı dersiniz, sürünerek varanlar mı dersiniz, ne derseniz deyin herkesin ortak kelimesi ‘değdi valla burası süpermiş’ oluyor. Artık 2200 metre yükseklikteki Yukarı Çeymakçur Yaylası’ndayız ve aracımız bizi bekliyor. İstikamet Mollaveyis Köyü’ndeki yeni otelimiz.

Yürüyüş: 8 Saat  Zorluk Derecesi: Orta, eğimli iniş ve çıkış

————————————————————————————————————————————— 

9. Gün Pazar: SAL YAYLASI, POKUT YAYLASI, HAZİNDAK YAYLASI 

Bugünkü turumuz Sal, Pokut ve Hazindak Yaylaları‘na. Hava durumu ve koşullara göre uygun araçla çıkacağımız Pokut ve Sal defalarca dergilere konu olmuş, 2000 metre yükseklikte muhteşem güzellikte iki yayla. Tepe üstüne kurulu bu yaylalardaki tüm evler tamamen ahşap. Bakirliğini korumuş yaylalar vahşi bir ormanla çevrili. Manzara ise doyulmaz. Sal Yaylası’nın önündeki geniş çimenlik alan ve arkasında dizili yayla evleri farklı bir güzellik sunuyor. Hele Sal’ın üstündeki bankta oturmak etrafı seyredip, temiz havayı ciğerlere çekmek anlatılmaz yaşanır denen şeylerden. İki yayla arasında yapacağımız yarım saatlik düz orman içi yürüyüş güne ayrı bir güzellik katacak. Bu kısa yürüyüşün ardından bu sefer Pokut Yaylası’nın manzarasının keyfini çıkarıyoruz. Bir yandan deniz, bir yandan Kaçkar, bulut denizi ve bulutlardan başını çıkarmış dağ adacıkları. Etrafı balta girmemiş bir doğal yaşlı orman ile çevrili olan Pokut’a doyamayacaksınız. Pokut, bölgedeki en korunmuş yaylalardan biridir. Çarpık yapılaşmaya izin verilmez hatta elektrik kabloları bile yer altındadır. Sal ve Pokut Yaylası’nda keyif yaptıktan sonra Hazindak Yaylası’na çok güzel orman içi bir patikadan doğru yürümeye başlıyoruz. Hazindak 4 yaylanın kesiştiği bir tepe üzerinde küçük sevimli ve oldukça korunmuş bir yayla. Öğle yemeğimizi burada yiyip biraz vakit geçirdikten sonra önce Pokut Yaylası’na oradan da otelimize dönüşe geçiyoruz.

————————————————————————————————————————————— 

 10. Gün Pazartesi: VERÇENİK DAĞI ve KAPILI GÖLLER

Kahvaltımızın ardından bölgenin en yüksek 2. dağı olan 3700 metre yüksekliğindeki Verçenik’e doğru yola çıkıyoruz. Fırtına Vadisini oluşturan nehirleri, dereleri kaynağına doğru takip ediyoruz. Yolun bittiği yer Verçenik Yaylası. Buradan sonra yürüyerek devam ediyoruz. Genelde parkur az eğimli sadece göllerin altına geldiğimizde S’ler çizerek yükselen patika biraz diktir. Kimi zaman çimenlerin üzerinde, kimi zaman kayaların arasındaki patikalardan yürüyüp, ufak dereleri geçerek 3711 metre yükseklikteki Verçenik Dağı’nın altında serpiştirilmiş derin mavi renkli 3000 metre yükseklikteki Kapılı Göller’e ulaşıyoruz. Basamak gibi üst üstte dizilmiş göller ve suya yansıyan dağın görüntüsü fotoğraf severler için bulunmaz nimet. Tabi göl deyince o gölde yüzmekte olağan bir davranış. Sonradan pişman olmamak için mayo ve havlunuzu yanınızda bulundurmanızda fayda var. Öğle yemeğimizi göl kenarında yediğimiz uzun molanın ardından aynı yoldan geri dönüyoruz.

————————————————————————————————————————————— 

11. Gün Salı: FIRTINA VADİSİ, PALOVİT ŞELALESİ, ZİL KALE, BUKLA MACERA PARKI, DÖNÜŞ

Eşyalarımızı toplayıp aracımıza yerleştikten sonra Fırtına Vadisi gezimize başlıyoruz. İlk olarak Zil Kale‘ye uğruyoruz. 14.yy’a tarihlenen kaleyi gezip  fotoğrafladıktan sonra Palovit Şelalesi’ne doğru yolumuza devam ediyoruz. 15 metre yükseklikten akan şelale Karadeniz’in debisi en yüksek şelalesi ünvanına sahip. Şelaleyi fotoğrafladıktan sonra Bukla Macera Parkı’na gidiyoruz. Burada ilk olarak öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından serbest zamanınız başlıyor. Dileyenler parktaki aktivitelere katılabilir ve eğlenceli dakikalar geçirebilir. Macera parkından ayrıldıktan sonra Trabzon Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz ve bir başka BUKLATUR gezisinde buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 2495 TL
Nakit indirimli : 2495 TL
Single Farkı : 750 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama

7 Gece pansiyon, 3 gece çadır.

1. Gün: İremit Pansiyon veya Greenroof Hotel – Maral Köyü-Macahel/Artvin

2. Gün: İremit Pansiyon veya Greenroof Hotel – Maral Köyü-Macahel/Artvin

3. Gün: Yeşilvadi Hotel – Şavşat/Artvin

4. Gün: Yeşilvadi Hotel – Şavşat/Artvin

5. Gün: Çadır Konaklama – Dilberdüzü Ana Kampı/Artvin

6. Gün: Çadır Konaklama – Dilberdüzü Ana Kampı/Artvin

7. Gün: Çadır Konaklama – Dilberdüzü Ana Kampı/Artvin

8. Gün: Nordic Hotel veya Toşi Pansiyon – Fırtına Vadisi/Rize

9. Gün: Nordic Hotel veya Toşi Pansiyon – Fırtına Vadisi/Rize

10. Gün: Nordic Hotel veya Toşi Pansiyon – Fırtına Vadisi/Rize

—————————————————————————————————————————————

Konaklamalarımızı o bölgenin en iyi tesislerinde yapmaya gayret gösteririz. Karadeniz bölgesinin turizm altyapısının henüz tamamlanmamış olması ve yöre insanının iyi niyetli gayretleri ile yapılan tesislerden beklentilerinizin Ege ve Akdeniz bölgesi tesislerindeki gibi olmamasını umarız.

Çocuk konaklaması

0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur. Araçta koltuğu yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

—————————————————————————————————————————————

Single konaklama

Öncelikle Karadeniz turlarında tesislerin yetersizliğinden dolayı single konaklamalarda kontrolümüzde olmayan durumlar oluşabilmektedir. Turlarımıza tek başına katılan kişiler aksi belirtilmedikçe  bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar single farkı ödeyerek odada tek başına kalmayı tercih ederlerse tesislerin müsaitliğine göre ve rezervasyon sırasına göre tek konaklama sağlanmaya çalışılır. Fakat bu durum tesisten tesise göre değişebilir. Yani bir gün odada tek kalabilirken diğer gün eşleşmek durumunda kalınabilir, bu bazen önceden tahmin edilemeyebilir.  Bu durumda tek kalamadığınız günün single farkı ücreti iade edilir.

—————————————————————————————————————————————

Çadır konaklamamız 2900m yüksekteki Dilberdüzü mevkiinde yapıyoruz. Kamp alanında büyük bir mutfak çadırımız mevcut olacak.

—————————————————————————————————————————————

Önemli not: Turumuzda single konaklama seçeneğini garanti edemiyoruz. Single konaklamanın ayarlanamadığı tesislerdeki konaklamalar oda ve grup sayılarının kayıt sırasına göre ayarlanması ile olacaktır. Yani bazı tesislerde 2 kişilik odada kalabilirken bazı tesislerde 4 kişilik odada kalabilirsiniz. En uygun ayarlama rehber tarafından yapılacaktır ve oda düzenlemelerine uymak durumundasınız.

 
Turun Farkı
Zorluk Derecesi
Grup Sayısı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yemekler
Yanında Getir
Bukla Notu