Tur Kodu
Kuzeydoğu Anadolu
doğa
fotoğraf
hiking
kültür
orta
trekking
Tur Özeti
  • Kozmopolit yapısıyla Kars
  • Çıldır Gölü
  • Kültürlerin başkenti Ani harabeleri
  • İsmini hiç de haketmeyen Şeytan kalesi
  • Keşfedilmeyi bekleyen Cittaslow ünvanlı Şavşat
  • Bir tabiat harikası: Şavşat Karagöl
  • Başka yerde bulamayacağınız Artvin yaylaları
  • Gürcü kültürü
Program

1. Gün : KARS

THY veya Anadolu Jet Havayolları’nın sabah uçuşlarıyla Kars’a uçuyoruz. Rehberimiz sizi havaalanında karşılıyor.
Buluşmadan sonra aracımızla doğunun Efes‘i denen Ani Harabeleri‘ne doğru yola çıkıyoruz. Bu muhteşem şehrin onca yıkıma savaşa ve doğal afetlere dayanan yapılarını görünce harabe lafının biraz abartılı olduğunu düşünebilirsiniz. Ayakta olan binalar yeterince heybetli ve güçlü görünüyorlar ve bir an yaşayan bir şehrin içinde olduğunuzu düşünebilirsiniz. Tüm günümüzü burada geçireceğiz soğuğa hem siz hem de makineleriniz hazırlıklı olsun.

Ani ve Kars arasındaki yol vahşi yaşamı ile güzel fotoğraflar sunuyor. Yol kenarında av arayan tilkiler ve yukarıda belki de onlardan kaçanları gözüne kestirmiş kartallar görebilirsiniz. Kartallar için söz vermiyoruz ama tilkiler garanti gibi.
Otele yerleştikten sonra isteyenlerle gece Kars sokaklarını arşınlayabiliriz.. Akşam yemeği otelde.

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün : KALEÖNÜ YAYLASI, ARSİYAN YAYLASI

Sabah otelde alacağımız kahvaltı ardından yürüyüş günlerinin ilki olan Kaleönü Yaylası-Arsiyan Yaylası geçişimize başlamak için Susuz-Ardahan yolu üzerinden Kaleönü Yaylası‘na doğru yaklaşık 2.5 saatlik seyahatimiz olacak. Yol üstünde Susuz Şelalesi’ni ve çeşitli kaleleri göreceğiz. Kale Önü Yaylası‘na kadar hep asfalttan gideceğiz. Yaylada araçtan ayrılarak yürüyüş için hazırlıklarımızı yapıp ilk 4 km’si stabilize yol olan parkurumuza giriyoruz. Sonrasında üç tepe önümüze geliyor ve biz soldakine doğru patikadan yükselmeye devam ediyoruz. Aşıta geldiğimizde altimetremiz 2600 metreyi gösteriyor olacak ve bu da Şavşat tarafına geçtiğimizin işareti oluyor. İrili ufaklı 20 kadar göl barındıran Arsiyan Yaylası ve çevresinin manzarasına mı bakarsınız yoksa çıktığınız vadinin manzarasına mı artık ona orada siz karar verirsiniz. Göllerin en büyüğü olan Boğa Gölü manzarası muhteşem. Yanında da Davar ve Sadeva Gölleri bonus oluyor. Artık inişe geçiyoruz. Unutmadan bu güzel manzarayı bulmuşken kumanyamızı da burada yiyelim mi? Bizce yemek yemek için en güzel yerlerden biri. Sonra yolumuzun üstünde Posta(Karakol) Gölü ve Deve Gölleri ardından da Muğoul Gölü yanından Arsiyan Yaylası’na ineceğiz. Başlı başına göller turu gibi oldu bu rota. Bugün ve yarın çadır konaklaması yapacağımız alanda çadırlarımıza yerleşerek bu uzun günün yorgunluğunu atıyoruz. Yarın Arsiyan Dağı’na çıkarken başımıza gelecekleri rehberimizden dinledikten sonra güzel bir uyku çekebilirsiniz.

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün : ARSİYAN YAYLASI, ORMAN İÇİ YÜRÜYÜŞ, ŞAVŞAT KARAGÖL

Bugün bu turun belki de en güzel rotasından yürüyeceğiz. Arsiyan Yaylası‘ndan Şavşat Karagöl‘e yürüyüşümüz yaklaşık 7 saat sürecek. Muhteşem orman içi parkurda vahşi doğa ile içi içe yürüdüğünüzü hissedebilirsiniz. Bu yürüyüşü bizden biri henüz yapmadığı için ayrıntılı yazamıyoruz ama aldığımız duyumlar çok ama çok güzel olduğu yönünde.  Yerel rehber ile yapacağımız yürüyüş genellikle iniş şeklinde olacak. Yol üstünde uygun bir yerde vereceğimiz molada şartlara göre ya mangal ya da kumanya şeklinde öğlen yemeğimizi yiyeceğiz. Karagöl‘e vardıktan sonra aracımız ile buluşup otelimize geri dönüyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

4. Gün : DÜZENLİ KÖYÜ, AVCALA YAYLASI, HANLI KÖY, AŞIKLAR TEPESİ GÜNBATIMI

Kahvaltının ardından Avcala Yaylası’na doğru yola çıkıyoruz. Yürüyüş boyunca her an bize ayrı bir fotoğraf sunacak. Düzenli Köyü’nden başlayan orta zorluktaki bu yürüyüşümüzün ilk etabı yaklaşık 3 saat sürecek ve Avcala Yaylası’nda sonra erecek. Yaylada alacağımız öğle yemeğinin ardından ikinci etaba geçiyoruz. Bu kısımdaki yürüyüşümüz ise yaklaşık 2 saat sürecek Hanlı Köy’de sona erecek. Yürüyüşün ardından dönüşe geçiyoruz. Ancak hemen otele gitmek yok. Öncesinde Sahara’daki Aşıklar Tepesi’ne çıkıp günbatımını seyrediyoruz. Sonrasında otelimize geçip akşam yemeğimizi alıyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

5. Gün : KARS, DÖNÜŞ

Kahvaltı sonrası Kars2a doğru hareket ediyoruz. Ardından Kars şehir turumuza başlıyoruz. Bugün göreceğimiz yerler arasında Kars Kalesi ve çevresi var. Kalenin ana girişinin altında 12 Havariler Kilisesi(Kümbet Camii) ve Evliya Çelebi Camii’sini de ziyarette bulunuyoruz. Şehir turumuzu bitirdikten sonra alışveriş zamanı başlıyor. İsteyenler meşhur Kars kaşarından satın alabilir. Alışveriş molası bittikten sonra Kars Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz. Saat 13:00′te havaalanına varmış oluyoruz ve bir başka BUKLA turunda buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

Sistemde bugüne ait herhangi bir otel konaklaması kaydı yoktur veya otel bilgisi girilmemiştir.

Tur içindeki aktiviteler, konaklamalar, oteller, geziler veya gezilerin gün sıralaması, hava şartları, yerel ulaşım imkanları, lokal koşullar, sezon ve elimizde olmayan nedenlere bağlı olarak değişebilir.

Bu durumda Bukla Tur, turun gidişatını ve servis kalitesini misafirlerin aleyhine değiştirmeden, turu yeniden düzenleme haklarını saklı tutar.

Şu anda ilgili gün için otel rezervasyonunuz varsa yada bunun için ödemenizi yaptıysanız veya bilgilerde çelişki olduğunu düşünüyorsanız müşteri hizmetleriyle 0212 245 06 35 nolu telefondan iletişime geçerek sorularınızı yöneltiniz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1595 TL
Nakit indirimli : 1595 TL
Single Farkı : 400 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama
 
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yemekler
Yanında Getir
Bukla Notu