Tur Kodu
Kaz Dağları ve Troas Bölgesi
KAZ DAĞLARI VE ANTİK KENTLERİ
doğa
hiking
kültür
orta
yürüyüş
Tur Özeti
  • Kaz Dağları’nın zengin oksijen rezervi
  • Körfeze tepeden bakan muazzam Assos kenti
  • Keşfedilmeyi bekleyen Alexandria Troas kenti
  • Apollon Smintheon Kutsal Alanı
  • Taş yapıları ile ünlü Behramkale
Program

1. Gün: Kaz Dağları Milli Parkı Yürüyüşü

Gece 01:00′de İstanbul’dan hareket ile Assos’a doğru yola çıkıyoruz. Otelde alacağımız kahvaltının ardından Kaz Dağları Milli Parkı’na geçiyoruz. Keyifli yürüyüş Kazdağı Milli Park girişinden 17 km sonra Tozlu Yaylasından başlıyor.  1475 m yüksekten salınarak 574 m ye kadar doğanın ve ormanın keyfini çıkararak yürünür. Her mevsim yürüyüş için idealdir. Yükseklerde endemik Kazdağı Göknar ağaçlarına bu oksijen cennetinde Kızılçam ve Kestane ağaçları eşlik eder. Tozlu Yaylasından başlayan yürüyüş sırayla Karanlık Dere, Levent Boğazı, Çeyiz Deresi ile devam ederek Ayı Deresinde son bulur. Uygun bir su kenarında öğle yemeği için mola verilir. Alan kılavuzumuz anlatımları ile yürüyüşümüzü canlı belgesel tadında yaşatır. Fotoğraf meraklılarına çiçekler, ağaçlar, dereler, kuşlar ve kelebekler poz verirler. Yürüyüş ana yola 5 km mesafede biter ve aracımızla dinlenmek üzere otele doğru yola koyuluruz. Yürüyüş tutkunlarının tüm duyuları efsanelere konu olan bu dağda harekete geçer. Doğanın sunduğu yeşilin tonlarını görmek bir tarafa genzinizde ve burnunuzda yeşilin tadını bile hissedersiniz. Ciğerleriniz bayram eder ve hücreleriniz yenilenerek gençleşir. Böylece oksijen çadırında gençleşmek için tonlarca para harcayanları kıskandırabilirsiniz. 16:30 gibi otele dönülür ve 19:00′da akşam yemeğine kadar serbest zaman verilir. Bu zaman zarfında Assos Antik Liman bölgesinde serbest olarak değerlendirip muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Akşam yemeği otelimizde.

Not 1: Kazdağı, Alplerden sonra dünyanın 2. Doğal oksijen merkezidir. Dünyanın ilk Güzellik Yarışması burada yapılır ve Afrodit yine dünyada ilk rüşveti veren kişi olarak yarışı kazanır.

Not 2: Hava şartları kötü olduğu takdirde Kaz Dağları programı aşağıdaki ile değiştirilebilir:
Hasan Boğuldu, Tahtakuşlar Köyü, Etnoğrafya Müzesi, Mıhlı Şelalesi

2. Gün: Assos, Apollon Smintheon, Alexandria Troas, İstanbul

Assos: Sabah otelimizde alınan kahvaltı sonrası turumuzun kültürel gezileri başlıyor. Öncelikle yanı başımızda bulunan Assos Antik Kenti geziliyor. Platon’un öğrencileri tarafından bir akademi kurularak filozoflar tarafından yöneltilen Assos’ta üç yıl kalan Aristoteles’in ideal devlet modelinin en güzel örneği olan kentin akropolisini bir taç gibi süsleyen Athena Tapınağı’da günün her saatinde çok farklı bir manzara sizlere adeta uçma hissi verir. 1881-1883 yıllarındaki kazılarda kentten birçok eser farklı ülkelere taşınsa geride kalan kalıntılar bölgenin en etkileyici kentlerinden biridir. Edremit Körfezi, Midilli Adası ve Kazdağı manzaraları eşliğinde antik kentin etkileyici savunma duvarları, nekropolis/mezarlık, gymnasion/lise, agora/Pazar yeri, Ege Denizi’nin mavi suları ve Lesbos adasına bakan tiyatro ve Osmanlı Dönemi yapılarının kuşattığı liman ve sur içindeki eski köy antik ve modern yaşamın barışık yaşamasını gözler önüne serer. Daha sonra öğle yemeği alınıyor ve Apollon Smintheon Kutsal Alanı gezisi için yola çıkılıyor.

Apollon Smintheon: Assos’un 25 km kuzeyinde Gülpınar’daki Apollon Smintheion Kutsal alanında frizlerinde Truva savaşının betimlendiği Hellenistik Çağı’nın ünlü tapınağı ve kutsal alanda zengin kaynak sularının kenarına inşa edilmiş hamamlar, diğer yapı kompleksleri ve cadde kenarlarında yarışmacılara ait yazıtlara dair detayları ören yerinden sorumlusu Ziya’nın ağzından dinleyeceğiz.

Alexandria Troas: Daha kuzeye doğru yürüyüşe devam edilerek bölgenin en büyük kenti olan Alexandria Troas ören yeri ziyaret edilecek.  B. İskender’in komutanlarından Antigonos tarafından MÖ 310 da çevredeki 6 kentin yeni yerleşmeye göçe zorlanarak kurulan kent Roma ve Bizans Çağlarında da gelişimini sürdürmüş.  Anadolu’daki en büyük hamamın yer aldığı kentin su ihtiyacı onlarca km. uzaklıktaki Kazdağı’ndan su kemerleri ve tüneller yardımı ile zengin bir işadamın katkısı ile getirilmiştir. Aziz St. Paulos’un iki defa deniz yolu ile ziyaret ettiği kent Bizans ve Osmanlının yöneticileri tarafından başkent olarak düşünülse de bu gerçekleşmemiştir. Bu yüzden kent Eski İstanbul olarak haritalarda yer alır.

Antik şehir gezileri sonunda İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz. İstanbul’a varış zamanı 23:00 olarak öngörülmektedir.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 475 TL
Nakit indirimli : 475 TL
Single Farkı : 100 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama
  • Assos Eden Gardens 4*
  • Assos Nazlıhan Hotel
 
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Yanında Getir
Bukla Notu