Tur Kodu
Pera’dan Fener’e, İstanbul’da Noel Yürüyüşü
Fener'den Cibali'ye Noel Işıkları
kolay
kültür
yürüyüş
Tur Özeti
Program
İstanbul’un tarihi geçmişinde ve kültüründe çok önemli bir yer sahibi olan Hristiyanların 60-70 yıl öncesine kadar yoğun olarak yaşadığı Pera (Beyoğlu) ve Fener semtlerini bir de NOEL ZAMANI gezeceğiz. Noel Bayramı (Kristmıs) Ortodoksların en büyük ve önemli bayramlarının başında gelir. Hem evler, hem kiliseler bu kutsal bayramın coşkusuyla süslenir, sokaklarda ve yapılarda Noel ağaçları ışıldar.
Turumuza Taksim Meydanı’ndan başlayacağız. 19.yy.ın ikinci yarısında, “Doğu’nun kalbinde” tam bir Batılı mahalle olarak ortaya çıkan Pera, çok kısa bir sürede birbirinden etkileyici yapılarla donanarak Avrupadan bile daha Avrupai bir semt haline gelmişti. Her nekadar bu ışıltısını günümüzde büyük ölçüde kaybetmiş olsa da, Aya Triada Kilisesi, Rumeli Han, Çiçek Pasajı, Galatasaray Lisesi, Rejans Lokantası, Şapkacı Katya’nın Dükkanı, St.Antuan Kilisesi, Hollanda-Rus-İsveç Konsolosluk Binaları ve Narmanlı Han gibi muhteşem yapıları zamana meydan okuyarak dimdik ayaktadır.
İstiklal Caddesinde yapacağımız yürüyüşümüzde bu etkileyici binaların hikayelerini dinleyeceğiz ve bugün küller altında kalmış olan etkileyici bir maziyi hatırlayacağız. Bu yürüyüşümüzün en önemli noktası, şehrimizde Noel havasını en fazla yaşayabileceğimiz St.Antuan Kilisesi olacaktır.
St.Antuan ziyareti sonrası Tünel’den Galata Kulesi Meydanı’na ineceğiz. Dileyenlerle Neve Şalom Sinagogu’nu da ziyaret ettikten sonra, İstanbul’un en etkileyici cephelerinden birisine sahip olan Frej Apartmanı’nın entrikalar ve gizemlerle dolu hikayesini dinleyerek Haliç’i yürüyerek geçip, Cibalikapı’dan “suriçi”ne girerek; turumuzun Noel’e özel duraklarının başında gelen Noel Baba (Aya Nikola) Kilisesi’ne ulaşacağız. Noeldışı programlarda her zaman uğranmayan bu güzel kilisede Noel kültürü ve Noel Baba’yı yakından tanıyacağız.
Ardından turumuzun son durağı; Dünya üzerindeki en önemli dini merkezlerden birisi olan ve Ortodoksların dini lideri Patrik Hazretlerinin konutunu da barındıran Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret edeceğiz. St.Antuan’da Katoliklerin Noel geleneklerini gördükten sonra Fener’de göreceğimiz Ortodoks Noel hazırlıkları bize, ayrışmaların/farklılıkların sadece dini değil; aslında dünyayı algılama ve yaşamaya dair olduğunu da gösterecek.
Patrikhane ziyaretinin ardından İstanbul’un en gayrimüslim karakterli semtlerinden olan Fener sokaklarında yürürken fark edeceksiniz ki, o eski ışıltılı geçmiş aslında tamamen küller altında kalmamış. Son yıllarda açılmış pekçok sanat galerisi, dükkan, antikacı ve şık kafeler sanki eski bir Avrupa kasabasında olduğumuz hissini uyandıracak.
Turumuzu Fener sokaklarındaki kafelerden birinde bitireceğiz . Bu tur sonunda yaşadığımız şehrin çokkültürlü yapısına birkez daha hayran kalacaksınız diye düşünüyoruz.

 Not :. “Neve Salom giriş ücreti 20 TL dir. Gezmek isteyenler bu ücreti öderler. Cumartesi günü Şabat dolayisiyla Neve Salom ziyareti yapılamaz..

 
Fiyat
Tur fiyatı : 100 TL
Nakit indirimli : 100 TL
Single Farkı : TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama
 
Aktivite
Zorluk Derecesi
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Bukla Notu