Tur Kodu INSETR
İnönü Yaylası – Serindere Trans
NE ARARSAN VAR PARKURU...
doğa
fotoğraf
hiking
zor
Tur Özeti
  • İnönü Yaylası
  • Serindere Kanyonu
  • Köy kahvaltısı
  • 23km’lik uzun ve zor parkur
  • Orman içi ve dere kenarı yürüyüşleri

Program

Saat 08.00 gibi İstanbul’dan ayrılarak Gebze‘den otobana giriyoruz.  Bu kısa moladan sonra İzmit-Yuvacık istikametinden Yuvacık Barajı‘na doğru devam ediyoruz. İlk olarak Karaaslan Tesisleri’nde köy kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltı sonrası Serindere Köyü’ne gider gibi yapıp Tepecik Köyü’nden sağa İnönü Yaylası’na doğru yükseliyoruz. Tepecik Köyü‘nden sonra stabilize yola gireceğiz ve bu yaylaya kadar devam edecek. Yolda sık orman görüntüsü içinde yükseldikçe ağaçların çeşidinin arttığını ve değiştiğini göreceksiniz. Yol boyunca köknar, kayın, ladin, kestane gibi orman ağaçları yolculuğunuza eşlik edecek.

İnönü Yaylası 1050 metre yükseklikte görülmeye değer bir yayla. yaklaşık 500 metre genişlikte ve bir kaç km uzunluğunda olan yayla da dağınık vaziyette ev yapılarını göreceksiniz. Karadeniz‘den göçen insanların konuşlandığı yayla içinden başlayacak yürüyüşümüz sertleştirilmiş toprak yoldan yükselmeye başlayacak. İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalarla dikilen yürüyüş yolu tabelalarını yol boyunca görmek mümkün.

Parkur boyunca çıkacağımız en fazla yükseklik 1250 metre. Bu yüksekliğe yarım saat sonra varıyoruz ve artık küçük inişli çıkışlı stabilize ve zaman zaman sadece bir traktörün geçebileceği yoldan yürüyüşümüz devam ediyor. Orman içi olması sebebiyle yoldan mı yoksa patikadan mı yürüdüğünüzü farketmeyeceğinize eminiz.
Yol üzerinde uygun bir yerde vereceğimiz öğle yemeği ve dinlenme molasından sonra Çavuşoğlu Yaylası‘na doğru inişe geçiyoruz. Bu yaylanın manzarası karşıdaki yamaçtan akan heybetli ve uzun şelale ile ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Çavuşoğlu Yaylası küçük ama bir o kadar da şirin bir yayla. Fotoğraf molasından sonra inişimiz devam ediyor.

Kız Kalesi denen tepenin altına geldiğimizde yüksekliğimiz 600 metrelere kadar inmiş oluyor. Kız Kalesi, 650 metre civarında ve zamana, havaya ve grubun performansına göre zirveye çıkabiliyoruz. Bu noktadan itibaren kaybolmaya yüz tutmuş dik patikadan dikkatli bir şekilde inerek Sıcakdere‘ye varıyoruz. Köprüden karşıya geçerek iyice daralan ve dikleşen vadiden Serindere Kanyonu‘nun girişine doğru muhteşem manzara eşliğinde yürüyüşümüz devam ediyor. Bir noktada önünüze baktığınızda koca sarp kayalığı göreceksiniz ve yolunuzun bittiğini düşüneceksiniz. Merak etmeyin sizin için, Ferhat’ın dağları deldiği gibi kayayı deldik ve 100 metrelik bir oyuk açtık. :) Yıllar önce açılan bu delikten su borusu geçiyor ve onun sayesinde bu tur gerçekleşiyor. Buradan elektrik ve su dairelerine şükranlarımızı iletiyoruz. :)

Eveeeeet. 23 km‘lik yürüyüşümüzün sonuna geldik artık. Kanyon girişindeki alabalık tesisinde içeceğimiz sıcak çay tüm yorgunluğumuzu alacak!

Başka bir turumuzda görüşmek üzere saat 21.00 gibi İstanbul‘da vedalaşıyoruz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 169 TL
Nakit indirimli : 169 TL
Single Farkı : 0 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama
 
Turun Farkı
Yöre Bilgileri
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu