Tur Kodu TUR03-52
Hititlerin İzinde Trekking
HİTİT YOLU BUKLA'DA...
doğa
fotoğraf
hiking
kültür
orta
Tur Özeti

Anadolu’nun ilk imparatorluğunun başkenti günümüzdeki ismiyle Boğazkale’de 2 gün boyunca Yazılıkaya, Hattuşa, Alacahöyük gibi tarihsel önemi yüksek yerleri keşfedecek ve Hitit yürüyüş yollarının en güzel rotalarında yürüyüşler yapacağız.

Gezinin ilk günü Hitit yürüyüş parkurlarından birini takip edip Hattuşa’ya en görkemli kapısından girecek ve adım adım bu antik başkenti keşfedeceksiniz. İkinci gün ise ilk olarak dünyanın ilk barajlarından birini gördükten sonra Alacahöyük’ten Kalehisar kalıntılarına yürüyeceğiz.

Program

1. Gün : İSTANBUL, BOĞAZKALE, YAZILIKAYA, HATTUŞA, BOĞAZKALE

Gece belirlenen noktalardan hareketle İzmit , Bolu,  Gerede,  Ankara, Kırıkkale, Sungurlu üzerinden Boğazkale’ye varıyoruz. Saat 09-10:00 gibi vardığımız Boğazkale’de kahvaltımızı aldıktan sonra gezimize Yazılıkaya‘dan başlıyoruz. Hitit Kült Merkezi’ndeki kabartmalar ve Hitit Tanrıları/Tanrıçaları hakkında detaylı bilgi edindikten sonra araç ile Hattuşa‘ya gidiyoruz. Yerkapı, Sfenksli Kapı, Aslan Kapı, Kral Kapısı, Nişantepe, 1 ve 2 numaralı Hiyeroglif odaları, Büyükkale ve Büyük Tapınak geziliyor ve rehberinizin anlatımları sonrasında artık Hititleri çok yakından tanıyorsunuz. :)

Hattuşa gezimizi tamamladıktan sonra Boğazkale Müzesi‘ne geçiyoruz. Bu müze 18 Mayıs 2011 tarihinde tamamen yenilenmiş olarak hizmete girdi ve şu anda en modern müzelerimizden biri. Burada Boğazkale bölgesinin kronolojik tarihine eserler eşliğinde tanıklık edeceksiniz. Müze ziyareti sonrasında artık iyice acıktığınız için otelimize geçiyoruz. Öğle yemeğimizi otelde alacağız. Öğle yemeğinin ardından, Boğazkale Halı ve Kilim Kooperatifi‘ni ziyaret edeceğiz. Yörenin kadınları tarafından dokunan halı ve kilimler burada hem sergileniyor, hem de satışı yapılıyor. Anadolu ve Hitit’lere özgü birçok motif ile örülen halı ve kilimlere hayran kalmamak imkansız.  Bu kısa ziyaretten sonra artık sıra geldi  asıl aktivitemize. Yürüyüşümüz Boğazkale Göleti ve Japon Bahçelerinden başlayacak. Hattuşa’yı solumuza alıp Boğazkale’ye doğru yürüyeceğiz. Meşeler arasında traktör yolunu takip ederek dereye bağlanacağız. Dere boyunca ilerleyip, bölgedekilerin Hoşu dedikleri küçük bir kayalıktan ve inip minik bir şelale göreceğiz. Hattuşa’daki boğazdan geçen dereyi takip ederek otelimize varacağız.  Yaklaşık 8 km.lik yürüyüşümüzün ardından otelimize varacağız. Akşam yemeği otelde.

Yürüyüş Süresi: 4 Saat – Zorluk Derecesi: Orta

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün : ALACAHÖYÜK, HİTİT BARAJI, KALEHİSAR TEPESİ, BEHRAMŞAH KÜLLİYESİ KALINTILARI, MAHMUDİYE KÖYÜ, DÖNÜŞ

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında 08:30 civarında otelden ayrılıyoruz. Yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında ilk olarak Alacahöyük‘e varıyoruz. Burada yaklaşık 1 saat sürecek gezimiz sonrasında M.Ö. 1300 lü yıllarda yapıldığı bilinen tarihi Hitit Barajı‘nın kalıntılarını görüyoruz. Bugünkü yürüyüşümüze Alacahöyük’ten başlıyoruz ve toprak bir yoldan meşe ağaçlarının arasında devam ediyoruz.

Yürüyüşümüz yaklaşık 1,5 saatin sonunda Kalehisar Tepesi sapağına varıyor. Grubun yapısına göre Kale’ye çıkabilir yada yürüyüşümüze devam edebiliriz. Biz çıkmanızı öneririz, manzara muhteşem, ama iniş çok zor:) Behramşah Külliyesi Kalıntılarını da gördükten sonra, Mahmudiye Köyüne kadar yürüyüp aracımıza biniyoruz. Saat 13:30 civarında öğle yemeğimizi alacağımız Ulusoy Dağ Tesisleri’ne gidiyoruz.

Yaklaşık 1 saatlik yemek molamızın sonrasında, her çeşidi satılan leblebilerden almayı unutmayın. Yolda vereceğimiz 2 mola sonrasında hava ve yol şartlarının durumuna göre 22:30 civarında İstanbul’da oluyoruz. Başka bir BUKLA gezisinde sizleri ağırlamak dileğiyle vedalaşıyoruz.

Yürüyüş Süresi: 2 Saat
—————————————————————————————————————————————————–

P.S. : Turdan katılmadan önce aşağıda önerilen kitapları okursanız, sizin yararınıza olacaktır. Şayet vaktiniz yoksa turdan sonra okursanız anlatılan bilgiler pekişecek ve kalıcı olacaktır. (Liste alfabetiktir)

 • Ahmet Ünal; Anadolu’nun En Eski Yemekleri, Hititler; Homer Kitabevi; 2007.
 • Ahmet Ünal; Hititler 1-2-3 Cilt; Arkeoloji Sanat Yayınları; 2003.
 • Boğazköy’den Karatepe’ye Hititbilim ve Hitit Dünyası’nın Keşfi; Yapı Kredi Yayınları; 2002.
 • Ekrem Akurgal; Hatti ve Hitit Uygarlıkları; YEV; 1995.
 • Hitit Uygarlığı İzinde Anadolu; Uranüs Yayınları; 2011.
 • J.G.Macqueen; Hititler ve Hitit Çağında Anadolu; Arkadaş Yayınevi; 2001.
 • Jürgen Seeher; Hattuşa Rehberi, Hitit Başkenti Bir Gün; Ege Yayınları; 2002.
 • Metin Alparslan; Hititolojiye Giriş; TEBE; 2001.
 • Sedat Alp; Hitit Çağında Anadolu; Tubitak; 2001.
 • Sedat Alp; Hitit Güneşi; Tubitak; 2003.
 • Wulf Schiremer; Hitit Mimarlığı; Arkeoloji ve Sanat Yayınları; 1982.
 
Fiyat
Tur fiyatı : 475 TL
Nakit indirimli : 475 TL
Single Farkı : 120 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama

Konaklayacağımız otel 2011 yılında hizmete açılmış Boğazkale’nin en iyi oteli.
Başkent Demiralan Otel (3*) - http://www.baskenthattusa.com

Odalarda küvet, telefon, dijital TV, kablosuz internet erişimi, saç kurutma makinesi, çelik kasa ve mini bar vardır.

Çocuk konaklaması

0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

—————————————————————————————————————————————————–

Single konaklama: Turlarımıza tek başına katılan kişiler ilk etapta direkt olarak bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar bunu tercih etmezse tesislerin müsaitliğine göre single konaklama satın alabilirler.

 
Turun Farkı
Grup Sayısı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu