Tur Kodu TUR03-57
Hititlerin İzinde Trekking & Kızılırmak
3500 YILLIK YEMEK TARİFİ...
doğa
fotoğraf
kolay
kültür
trekking
yürüyüş
Tur Özeti
 • Boğazkale & Çorum müzeleri
 • Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı
 • Dünya’nın ilk barajlarından biri olan Hitit Barajı
 • Alacahöyük & Hattuşaş Ören Yeri
 • Hititler’in en önemli kentlerini ve eserleri
 • Bütün Anadolu anılarını bir araya toparlasak yine de tasarlayamayacağımız memleket, İskilip
 • Geleneksel el sanatları ustaları ve Osmanlı eserleri
Program

1. Gün : İSTANBUL, İSKİLİP, BOĞAZKALE 

Sabah İstanbul’dan ayrılarak Boğazkale  istikametine doğru yola koyuluyoruz. Yolda kahvaltı paketleriniz dağıtılıyor. İlk olarak İskilip‘e geçeceğiz. Yolumuz en fazla 1,5 saat sürüyor. Öğle yemeğinde Seyir Tepesi’ne gidip, İskilip Dolma yiyeceğiz. Vedat Millor’un favorisi olan bu yemeğe bayılacaksınız. Yemeğin ardından İskilip’i dolaşacağız. Arastalarında geleneksel el sanatları üretiminin devam ettiği İskilip, yakın bir zamanda en azından Safranbolu kadar meşhur turizm merkezi haline geleceğine inanıyoruz. Burası çok meşhur olmadan ilk siz keşfedeceksiniz. ArastalarAntik Kaya Mezarları arasında hem fotoğraf çekip, hem de alışveriş yapma imkanınız olacak. İskilip gezimizin ardından Boğazkale’ye geçiyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün : ALACAHÖYÜK, HİTİT BARAJI, KALEHİSAR TEPESİ, BEHRAMŞAH KÜLLİYESİ KALINTILARI, MAHMUDİYE KÖYÜ, ÇORUM ŞEHİR GEZİSİ

Kahvaltının ardından yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrasında ilk olarak Alacahöyük‘e varıyoruz. Alacahöyük Müzesi ve ören yerini gezmeye başlıyoruz. Burada yaklaşık 1 saat sürecek gezimiz sonrasında M.Ö. 1300 lü yıllarda yapıldığı bilinen tarihi Hitit Barajı‘nın kalıntılarını görüyoruz. Şimdi trekking zamanı. :) Yürüyüşümüze yine Alacahöyük’te toprak bir yoldan meşe ağaçlarının arasında başlıyoruz. Rotamız, yaklaşık 1,5 saatin sonunda Kalehisar Tepesi sapağına varıyor. Grubun yapısına göre kaleye çıkabilir yada yürüyüşümüze devam edebiliriz. Biz çıkmanızı öneririz, manzara muhteşem, ama iniş çok zor. :)  Behramşah Külliyesi kalıntılarını da gördükten sonra, Mahmudiye Köyü’ne kadar yürüyüp aracımıza biniyoruz ve Çorum’a geçiyoruz. İlk önce Çorum Müzesi‘ni gezeceğiz. Burası Türkiye’nin en modern müzelerinden biri. Animasyonlarla çocuklar gibi eğleneceksiniz. :)  Saat Kulesi, Ulu Camii ve Çorumluların dediğine göre Dünya’nın en dar Arasta gezeceğimiz yerler arasında. Daha sonra geleneksel usülde leblebi üreten Hayvalı‘ya gidip alışverişimizi yapacağız. Çorum gezimizi tamamladıktan sonra otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği otelimizde.

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün : BOĞAZKALE, HATTUŞAŞ, YAZILIKAYA HİTİT AÇIK HAVA TAPINAĞI, DÖNÜŞ

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası saat 08-08:30 civarında otelden ayrılıyoruz. İlk olarak Boğazkale Müzesi‘ne geçiyoruz. Bu müze 18 Mayıs 2011 tarihinde tamamen yenilenmiş olarak hizmete girdi ve şu anda en modern müzelerimizden biri. Burada Boğazkale bölgesinin kronolojik tarihine eserler eşliğinde tanıklık edeceksiniz. Müze ziyareti sonrasında Boğazkale Halı ve Kilim Kooperatifi‘ni ziyaret edeceğiz. Yörenin kadınları tarafından dokunan halı ve kilimler burada hem sergileniyor, hem de satışı yapılıyor. Anadolu ve Hitit’lere özgü birçok motif ile örülen halı ve kilimlere hayran kalmamak imkansız.  Bu kısa ziyaretten sonra artık sıra geldi asıl aktivitemize. Yürüyüşümüz Boğazkale Göleti ve Japon Bahçelerinden başlayacak. Hattuşaş’ı solumuza alıp Boğazkale’ye doğru yürüyeceğiz. Meşeler arasında traktör yolunu takip ederek dereye bağlanacağız. Dere boyunca ilerleyip, bölgedekilerin Hoşu dedikleri küçük bir kayalıktan ve inip minik bir şelale göreceğiz. Hattuşaş’daki boğazdan geçen dereyi takip ederek tekrar otelimize varacağız. Eşyalarımızı aldıktan sonra bölgeden ayrılıyoruz. Son olarak Hattuşaş Ören Yerine gideceğiz. Gerekli yerlerde araçtan inerek Hititlerin Başkenti’ni dolaşacağız. Buranın ardından Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı’na gideceğiz. Yazılıkaya’dan ayrıldıktan sonra İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz. Trafiğin durumuna göre 22:00-23:00 gibi İstanbul’a varmış oluyoruz ve bir başka BUKLATUR gezisinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

P.S. : Turdan katılmadan önce aşağıda önerilen kitapları okursanız, sizin yararınıza olacaktır. Şayet vaktiniz yoksa turdan sonra okursanız anlatılan bilgiler pekişecek ve kalıcı olacaktır. (Liste alfabetiktir)

 • Ahmet Ünal; Anadolu’nun En Eski Yemekleri, Hititler; Homer Kitabevi; 2007.
 • Ahmet Ünal; Hititler 1-2-3 Cilt; Arkeoloji Sanat Yayınları; 2003.
 • Boğazköy’den Karatepe’ye Hititbilim ve Hitit Dünyası’nın Keşfi; Yapı Kredi Yayınları; 2002.
 • Ekrem Akurgal; Hatti ve Hitit Uygarlıkları; YEV; 1995.
 • Hitit Uygarlığı İzinde Anadolu; Uranüs Yayınları; 2011.
 • J.G.Macqueen; Hititler ve Hitit Çağında Anadolu; Arkadaş Yayınevi; 2001.
 • Jürgen Seeher; Hattuşa Rehberi, Hitit Başkenti Bir Gün; Ege Yayınları; 2002.
 • Metin Alparslan; Hititolojiye Giriş; TEBE; 2001.
 • Sedat Alp; Hitit Çağında Anadolu; Tubitak; 2001.
 • Sedat Alp; Hitit Güneşi; Tubitak; 2003.
 • Wulf Schiremer; Hitit Mimarlığı; Arkeoloji ve Sanat Yayınları; 1982.
 
Fiyat
Tur fiyatı : 795 TL
Nakit indirimli : 795 TL
Single Farkı : 200 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
21 Nis'18 - 23 Nis'18
(son +7 kişi)
28 Nis'18 - 30 Nis'18
(son +7 kişi)
18 May'18 - 20 May'18
(son +7 kişi)
Konaklama
 • 2 gece Boğazkale/Çorum - www.baskenthattusa.com

Çocuk konaklaması

0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

—————————————————————————————————————————————————–

Single konaklama: Turlarımıza tek başına katılan kişiler ilk etapta direkt olarak bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar bunu tercih etmezse tesislerin müsaitliğine göre single konaklama satın alabilirler.

 
Turun Farkı
Grup Sayısı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu