Tur Kodu
GÜRCİSTAN & DOĞU KARADENİZ TURU
Tur Özeti
✦ Kültür sentezi Batum
✦ Unesco dünya mirasları Gelati ve Bagra Manastırı
✦ Başkent Tiflis
✦ Eski başkent Mtskheta
✦ SSCB eski genel sekreteri Stalin’in evi
✦ Manzarası ile nefes kesen Pokut&Sal Yaylaları
✦ Ekolojik yapısıyla ünlü Fırtına Vadisi
✦ Palovit, Maral & Makhuntseti Şelaleleri
✦ Şelaleler, göller, kaleler ve birbirinden güzel köyler
✦ İç içe geçmiş Laz ve Hemşin kültürü
✦ Leziz yöresel yemekler
Program
1.Gün : SAMEBA KİLİSESİ, NARIKALA, KARTLI DEDA, ESKİ TİFLİS MEYDANI, ŞEHİR TURU
Tiflis Havaalanı’ndaki buluşmanın ardından turumuza başlıyoruz. Ardından Kura nehrinin iki yakasında yer alan şehir Tiflis’i keşfe çıkacağız. Asya’nın en büyük, Dünya’nın üçüncü büyük Ortodoks kilisesi olan Sameba Kilisesi’ni göreceğiz ve ardından yeni yapılan teleferikleri kullanarak Narikala Kalesi’ne çıkacağız. Burada şehrin her tarafından görülebilen “Kartli Deda”(Gürcü Annesi) heykelini görüp, eski Tiflis meydanına yürüyüş yapacağız. Öğle yemeği için mola vereceğiz ve sonrasında; Osmanlı kükürt hamamlarını, tarihi camii, Gürcü Ortodoks ve Ermeni Katolik kiliselerini, Yahudi sinagogunu ziyaret edecek; nehrin diğer yakasındaki eski Tiflis yapılarını seyredeceğiz. Son olarak da Özgürlük Caddesi ve Rustaveli Caddeleri’ni de yürüyüş yaparak Tiflis`in mimari yapısını çok daha yakından göreceğiz. Şehir turu sonrasında akşam yemeğine geçiyoruz. Not: Gürcistan’a geçmek için nüfus cüzdanınızın yanınızda olması ve yıpranmamış, pvc kaplı olması gerekmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklar, ebeveynlerden biriyle tura katılıyorsa yurt dışına çıkış için diğer ebeveynden noter tasdikli vekaletname bulundurması gerekmektedir.
ÖNEMLİ: ÇOCUKLARIN KİMLİĞİNDE FOTOĞRAF YOKSA PASAPORTLARI (EĞER VARSA) YANLARINDA BULUNMALI. AKSİ TAKDİRDE GÜRCİSTAN’A GEÇİŞ MÜMKÜN OLMAMAKTADIR. ÇOCUĞUNUZUN PASAPORTU YOKSA BULUNDUĞUNUZ YERDEKİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇOCUĞUNUZUN NÜFUS CÜZDANINA FOTOĞRAF YAPIŞTIRTINIZ.
2.Gün : MTSKHETA
Kahvaltının ardından eski başkent ve “kral şehir” Mtskheta’ya gidiyoruz. Burada, Kutsal Nino’nun hristiyanlığı yaymaya başladığı ve yaşadığı yer olan Svetitskhoveli (XI) Kilisesi’ni ziyaret edeceğiz. Kısa şehir gezisi sonrası Kura ile Aragvi nehirlerinin birleştiği noktayı göreceğiz. Öğle yemeği için mola vereceğiz ve sonrasında Tiflis`e dönerek şehir merkezinde yürüyüş yaparak Tiflis`i daha yakından tanıyacağız. Akşam yemeği ve otele dönüşle günümüzü tamamlayacağız
3.Gün : TİFLİS, GORI, KUTAISI, BATUM
Sabah kahvaltısının ardından Batum’a yolculuğumuz başlıyor. Yol üstünde ilk olarak Stalin`in doğduğu şehir olan Gori şehrini ve Stalin ev müzesini geziyoruz sonrasında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan Gelati ve Bagrati Manastırı’na uğruyoruz. Buradaki freskleri inceledikten sonra Kutaisi kentinde de kısa bir gezinti yapıyoruz. Ardından hiç durmadan Batum’a devam edip otelimize yerleşiyoruz. Sonrasında akşam yemeğine gidiyoruz. Yemekten sonra kısa bir şehir gezisi yapacağız.
4.Gün : BATUM, MACAHEL
Sabah erken kahvaltının ardından ilk Batum Botanik Parkı‘na gidiyoruz. Batum şehir merkezine 9km uzaklıkta Mtsvane bölgesinde bulunan park yaklaşık 110 hektarlık bir alana yayılmıştır ve dünyanın en büyük botanik bahçeleri arasında yer almaktadır. Dileyenler bu gezi esnasında golf arabası kiralayabilir. Park gezisi sonrası Makhuntseti bölgesine doğru yola çıkıyoruz. 1 saatlik bir yolculuğun ardından Makhuntseti Şelalesi ve Tamara Köprüsü’nün olduğu bölgeye varıyoruz. Bölgede öğle yemeğimizi yedikten sonra Türkiye’ye geçiyoruz. (Geçiş saatimize göre Karagöl bugün de yapılabilir.) Aşam saatlerinde Maral Köyü’ndeki pansiyonumuza gelmiş oluyoruz. Akşam yemeği pansiyonumuzda.
5.Gün : MARAL ŞELALESİ, CAMİLİ KÖYÜ, KARAGÖL
Sabah kahvaltımızın ardından Maral Şelalesi yürüyüşümüz başlıyor. Maral şelalesi, Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesidir. 63 metrelik Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da yakalayabilirler. Şelale gezisinin ardından Maral Köyü’ndeki ev pansiyonumuza geri dönüp öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından eşyalarımızı aracımıza yüklüyoruz ve Çamlıhemşin’e doğru yola çıkıyoruz. Dönüş yolundaki Camili Köyü Macahel’deki son ziyaret noktamız, köyü gezip, köy camisi ve ahşap mimarisini fotoğrafladıktan sonra Fırtına Vadisi’ne geçiyoruz. Vadiye giderken yolumuzdan biraz saparak Borçka Karagöl’ü ziyaret ediyoruz. Bir heyelanın bu kadar güzel bir sonuç vermesi şaşırtıcı. 19. yy başlarında Klaskur Yaylası yakınlarındaki bir tepede oluşan heyelan Klaskur deresinin önünü kapatmış ve bu tabiat parkı statüsündeki göl oluşmuş. Karagöl ziyaretinden sonra Mollaveyis Köyü’ne geçiyoruz ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği otelimizde.
6.Gün : SAL YAYLASI, POKUT YAYLASI, MOLLAVEYİS KÖYÜ – ÇİNÇİVA KÖYÜ YÜRÜYÜŞÜ Bugünkü turumuz Sal ve Pokut Yaylaları‘na. Hava durumu ve koşullara göre uygun araçla çıkacağımız Pokut ve Sal defalarca dergilere konu olmuş, 2000 metre yükseklikte muhteşem güzellikte iki yayla. Tepe üstüne kurulu bu yaylalardaki tüm evler tamamen ahşap. Bakirliğini korumuş yaylalar vahşi bir ormanla çevrili. Manzara ise doyulmaz. Sal Yaylası’nın önündeki geniş çimenlik alan ve arkasında dizili yayla evleri farklı bir güzellik sunuyor. Hele Sal’ın üstündeki bankta oturmak etrafı seyredip, temiz havayı ciğerlere çekmek anlatılmaz yaşanır denen şeylerden. İki yayla arasında yapacağımız yarım saatlik düz orman içi yürüyüş güne ayrı bir güzellik katacak. Bu kısa yürüyüşün ardından bu sefer Pokut Yaylası’nın manzarasının keyfini çıkarıyoruz. Bir yandan deniz, bir yandan Kaçkar, bulut denizi ve bulutlardan başını çıkarmış dağ adacıkları. Etrafı balta girmemiş bir doğal yaşlı orman ile çevrili olan Pokut’a doyamayacaksınız. Pokut, bölgedeki en korunmuş yaylalardan biridir. Çarpık yapılaşmaya izin verilmez hatta elektrik kabloları bile yer altındadır. Sal ve Pokut Yaylası’nda keyif yaptıktan sonra yerel yaşama dokunmak için Mollaveyis Köyü’ne gideceğiz. Burada öğle yemeğimizi aldıktan sonra günün ikinci etabına başlıyoruz. Mollaveyis Köyü’nden Çinçiva Köyü’ne (Şenyuva) yürüyüş yapacağız. Parkurun tamamı orman içindedir. Etrafımız kestane, ıhlamur ve ladin ağaçlarıyla kaplı olacak. 45 dakikalık bir yürüyüş sonrası Zizna Bölgesi’ne varmış oluyoruz. Ardından buradaki tarihi konakları ziyaret ediyoruz. Sonrasında Zizna’dan ayrılıp yürüyüşümüze devam edeceğiz. Orman içerisindeki patikalardan Çinçiva Köprüsü’ne kadar yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir yürüyüş daha yaparak günü tamamlıyoruz. Tüm grup tarihi Çinçiva Köprüsü’nde fotoğraf çektirip otelimize gidiyoruz.
7.Gün : GİTO YAYLASI, ÜSKÜRT DAĞI – MOLLAVEYİS KÖYÜ YÜRÜYÜŞÜ
Bugün bölgenin en güzel manzaralı yaylalarından birine Gito Yaylasına gideceğiz ilk önce. Aracımızla yapacağımız 1 saatlik yolculuğun ardından 2050 metre yükseklikteki yaylaya varıyoruz. Yaklaşık 40 haneli yayla Fırtına Vadisine bakıyor. Solda Badara Mezrası, Pokut Yaylası, Amlakit, Altıparmak ve Kemerli Kaçkar Dağı Sağ tarafta ise Çat Köyü ve Kale Yaylası gözüküyor. Burada yapılacak 1.5 saatlik yürüyüşte yaylanın arkasındaki küçük zirveye çıkıp Kaçkar Dağını da göreceğiz. Yaylanın arka tarafı ise Karadeniz’e bakıyor. Bulut denizi olursa işte o zaman işler değişir yürümek istemeyip bulutların dansını seyretmek isteyenler çıkacaktır mutlaka. Ağustos ortalarında bol bol yaban mersini de yiyebilirsiniz. Bir başka programda burada konaklama isteği ile yayladan ayrılıp otele geri dönüyoruz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Hemşin’in köylerindeki yaşama şahit olmak için otelden ayrılarak üst mahallelere doğru yürüyüşe başlıyoruz. İlk durağımız Üskürt Mahallesine vadi manzaralı yoldan yürüyoruz. Burada eski ahşap evler ve az da olsa yaşayan insanlar var. Biraz muhabbet edip fotoğraf çektikten sonra eski patikadan Cami Mahallesine doğru yürüyoruz. Orman içi patikadan yapılan yürüyüş yarım saat civarında sürüyor. Yol üzerinde eski değirmen de var. Cami Mahallesinden sonra da gene toprak yoldan otele geri dönüyoruz. Sonra isteyenlerle otelin 100 metre yanındaki doğal havuza girip günün yorgunluğunu atacağız.
8.Gün : FIRTINA VADİSİ, PALOVİT ŞELALESİ, ZİL KALE, SÜRPRİZ DESTİNASYON, DÖNÜŞ Eşyalarımızı toplayıp aracımıza yerleştikten sonra Fırtına Vadisi gezimize başlıyoruz. İlk olarak Zil Kale‘ye uğruyoruz. 14.yy’a tarihlenen kaleyi gezip fotoğrafladıktan sonra Palovit Şelalesi’ne doğru yolumuza devam ediyoruz. 15 metre yükseklikten akan şelale Karadeniz’in debisi en yüksek şelalesi ünvanına sahip. Şelaleyi fotoğrafladıktan sonra Tarzanpark Macera Parkı’na gidiyoruz. Burada ilk olarak öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından serbest zamanınız başlıyor. Dileyenler parktaki aktivitelere katılabilir ve eğlenceli dakikalar geçirebilir. Macera parkından ayrıldıktan sonra sizi çok farklı bir yere götüreceğiz. Bu sürpriz olacak! Neden yazmıyorsanız derseniz. Birincisi bölge halkına karşı duyduğumuz sorumluluk. Bizim programlarımıza koyduğumuz yerler kitle turizmi acentaları tarafından programlara dahil ediliyor. Gruplarımız 15 kişi olduğu için biz yaşanan yerlerde rahatsızlık yaratmıyoruz. Fakat 45 kişi olunca iş değişiyor. İkincisi ise herşeyi de bilmeyiverin canım birşeyler sürpriz olsun:) Gideceğiniz yer inanılmaz güzellikte sadece bunu söyleyebiliriz. Ve program sonu Trabzon’a doğru yola koyuluyoruz. Yolda biraz alışveriş molası vereceğiz. Çay, Sürmene bıçağı vs. Saat 17.00’de havaalanındayız. Bir başka Bukla turunda görüşmek üzere, iyi yolculuklar.
 
Fiyat
Tur fiyatı : 875 $
Nakit indirimli : 875 $
Single Farkı : 300 $
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Kesin Hareketli
23 Haz'18 - 30 Haz'18
Tur Doldu
Konaklama
2 gece Tiflis: Gallery Palace veya muadili 1 gece Batum: Wyndham Hotel veya muadili 1 gece Macahel: İremit Pansiyon veya muadili 3 gece Fırtına Vadisi: Nordic Otel.
 
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yemekler
Yanında Getir
Bukla Notu