Tur Kodu
Elif Çamlıkaya ile Kuzey Hindistan Turu
çocuk
fotoğraf
kolay
kültür
Uçak Dahil
yurtdışı
yürüyüş
Tur Özeti

Yüzlerce farklı etnik topluluk, yüzlerce farklı din, tanrı, onlarca farklı dil, bir milyarın üstünde insan ve koskocaman bir ülke… Bu ülkenin zenginliğini siz hayal edin. Onlarca büyük medeniyetin izlerini taşıyan bu ülke için kendilerine buldukları slogan ‘Incredible India’ tam anlamı ile yerini bulan bir slogan. Her anında şaşırmaya, heyecanlanmaya ve etkilenmeye hazır olun.

Program

1. Gün: İSTANBUL, DELHI
İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 19.55 de, TK 717 sayılı Türk Havayolları ile Delhi’ye uçuyoruz. Uçuş yaklaşık 6 saat sürüyor. Yerel saatle 04.30′da Delhi’ye iniyoruz. (İstanbul-Delhi arası saat farkı +3.5 saattir)

2. Gün: DELHI, JAIPUR
Alanda bizi bekleyen yerel rehberimiz ve aracımızla buluşarak Rajastan Eyaleti’nin başkenti olan ve “Pembe Şehir” olarak da bilinen Jaipur’a hareket ediyoruz. 275 kmlik yolu yaklaşık 5 saatte alıyoruz. Öğle saatlerinde Jaipur’a varıyoruz. Otele yerleşme ve dinlenmenin ardından gezimize başlıyoruz. Akşam ibadetini izleyebilmek için şehrin en güzel tapınaklarından biri olan Birla Mandir’e gidiyor ve burada Hinduizmi tanımaya başlıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

3. Gün: JAIPUR
Otelde aldığımız sabah kahvaltısından sonra fil sırtında çıkacağımız Amber Kalesi’ne gidiyoruz. Keyifli ve heyecan dolu fil yolculuğundan sonra kaleyi gezmeye başlıyoruz. Sırasıyla Büyük Avlu, Anıtsal Kapı, Divan-ı Am, Divan-ı Khas, Sheesh Mahal gibi bölümleri görüp, kalenin eşsiz manzarasının keyfini çıkartıp ve bolca foto çektikten sonra jiplerle kaleden iniyoruz. (Filler sadece çıkarken kullanılabiliyor. Zaman zaman önceden öğrenilemeyen sebeplerden kaleye fil çıkışı yasaklanabiliyor. O durumlarda kaleye jiplerle çıkıp-iniyoruz).Rajput Mimarisi’nin en etkileyici eserlerinden olan City Palace, Mübarek Mahal ve Hindistan’daki örneklerinin en iyisi olan astronomi gözlemevi Jantar Mantar’ı ziyaret ediyouz. Hindistan’ın değerli taş merkezi olan Jaipur’da her türlü değerli taşı görebileceğimiz büyük bir kuyumcuya gitme olanağımız da olacak. Öğleden sonra Jaipur’un çok değerli tekstil ürünlerini hakkında bilgi almak ve birbirinden güzel sarileri görmek için bir atölyeye gidiyoruz.“Bulunmaz Hint Kumaşı” ne demek burada anlayacağız:) Konaklama ve akşam yemeğimiz otelimizde.

4. Gün: AGRA
Otelde aldığımız kahvaltıdan sonra 240 kmlik Agra yolculuğumuz başlıyor. Jaipur-Agra arasını  yaklaşık  4 saatlik bir yolculukla alıyoruz. Agra’ya ulaşmadan önceki durağımız Fatehpur Sikri Kenti, Hindistan’ın “Hayalet Kenti” olarak bilinir. Babür Devleti Sultanı Ekber tarafından başkent olarak kurulduktan sonra sadece 14 yıl kullanılan kent, 400 yıldır kaderine terk edilmiş durumdadır. Buradaki gezimizde Fil Kapısı, Divan-ı Am, Divan-ı Khas, Penç Mahal, Racanın Evi, Selim Çisti’nin Türbesi, Büyük Mescid göreceklerimizden sadece bazıları. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

5. Gün: AGRA
Tam gün Agra’yı gezimiz var. Agra ziyaretimizin başrolünde ”aşkın başyapıtı” diye de anılan Taj Mahalbulunmakta. Babür Devleti Sultanı Şah Cihan’ın ölen eşi Ercüment Banu Begüm için inşa ettirdiği aşkın ve sadakatin mabedi olan Taj Mahal ziyaretimizden sonra sırada Agra Kalesi var. Oğlu tarafından tahttan indirilen Şah Cihan’ın hayatının son yıllarını geçirdiği bu kalede de diğer kalelerde gördüğümüz Divan-ı Khas, Divan- Am gibi pek çok güzel mekan göreceğiz. Günümüzü “Baby Taj” olarak da bilinen İtimad-üd Daulah Türbesi’ni görerek bitiriyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

6. Gün: AGRA, ORCHHA, KHAJURAHO
Kahvaltıdan sonra otelimizden ayrılıp 08.10 da Agra’dan hareket eden Shatabdi Expresi ile 2.5 saatlik bir yolculukla Jhansi’ye ulaşıyoruz. Burada bizi bekleyen otobüsümüzle yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuklaOrchha’ya ulaşıyoruz. Betwa Nehri kıyısında kurulmuş olan Orchha yüzyıllarca gözlerden uzak kaldıktan sonra son yıllarda yeniden popüler olmaya başladı. Bundela Hanedanı’nın başkenti olan bu küçük kasabada Büyük Saray ve Cihangir Sarayı kalıntılarını görerek duvarlarındaki erotik rölyefler ile tanınan tapınakları ile meşhur olan Khajuraho’ya geçiyoruz. Yolculuğumuz boyunca Hindistan kırsal hayatına dair birbirinden ilginç gözlemlerde bulunma şansınız da olacaktır. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

7. Gün: KHAJURAHO, VARANASI
Kahvaltıdan sonra otelden ayrılıp Khajuraho’nun Kamasutra Tapınakları’nı gezmeye başlıyoruz. Birbirinden ilginç tapınak kabartmalarını izlerken, dönemin maharacalarının hayatı algılayış biçimiyle ilgili farklı örnekler göreceksiniz. Sırasıyla Lakshmana, Kandariya Mahadev, Devi Jagadambi, Vishvanath ve Parvati Tapınakları’nı görerek kabartmalarını fotoğraflayacağız. Ardından kısa bir serbest zaman sonrası havaalanına transfer ve Varanasi’ye uçuyoruz. Kutsal Ganj (Ganga) Nehri’nin kıyısında kurulmuş olan bu en kutsal Hindu şehri ülkenin her yanından gelen milyonlarca hacıya ev sahipliği yapar. Özellikle Ganj kıyısındaki ghatlarda yakılmayı bekleyen ölüleriyle Varanasi gerçekten sizi çok etkileyecek bir şehirdir. Alanda bizi bekleyen aracımıza binerek önce Bharat Mata Tapınağı’nı göreceğiz. Ardından ülkenin en kaliteli ipeklerini ve birbirinden güzel rengarenk sarileri görmek için bir atölyeye gidiyoruz. Jaipur’da anlayamamış olanlar için “Bulunmaz Hint Kumaşı” ne demek burada bir kez daha anlayacağız! Konaklama ve akşam yemeği için otelimize geçiyoruz.

8. Gün: VARANASI, DELHI
Sabah çok erken uyanarak gündoğumun da Ganj Nehri üzerinde olmak için yola çıkıyoruz. Ganj Nehri’nde yapacağımız Tekne Turunda Hinduların gündoğumu seremonilerini ve ölü yakma dini törenlerinin yapıldığı alanları ve pek çok ghat’ı görüyoruz. Tekne turundan sonra otelimize dönüp kahvaltımızı alıyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından havaalanına geçiş. 2 saatlik bir uçuşla Başkent Delhi’ye uçacağız. Alanda bizi bekleyen otobüsümüzle Hindistan İslam tarihinin en anıtsal yapısı olan Kutbettin Minaresi’ni (Qutub Minar) ve Kuvvet-ül İslam Medresesi kalıntılarını ve Delhi Emirlerinden İltutmuş’un Türbesi’ni de görerek günümüzü bitireceğiz. (Varanasi – Delhi uçuşunun saatine göre Kutup Minar turu ertesi gün de yapılabilir). Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

9. Gün: DELHI
Kahvaltıdan sonra tam gün Eski ve Yeni Delhi gezimize başlıyoruz. Önce bağımsız Hindistan’ın kurucularından,“Yüce Ruh” Mahatma Gandhi’nin ölümünden sonra cenaze töreninin yapıldığı, bedeninin yakıldığı Raj Ghat’a gidiyoruz. Yeşillikler içindeki Raj Ghat ülkenin en önemli ziyaret noktalarından birisidir. Günün her saati kalabalıktır. Daha sonra Dünya’nın da en büyüklerinden olan Delhi Cuma Camisi’ne gidiyoruz. Şah Cihan’ın yaptırdığı bu cami Hindistan’daki en önemli İslam yapılarının başında gelmektedir. Lal Kila olarak da bilinen Kızıl Kale’yi (Red Fort) otobüsten görüyoruz. Delhi’nin çarşılarında serbest alışveriş molası da verdikten sonra Eski Delhi’deki işimizi bitirip Yeni Delhi’ye geçiyoruz. Savaşlarda ölen askerler için inşa edilen anıtsal Hindistan Kapısı (Indian Gate), gösterişli tören yolu Rajpath ve Başkanlık Sarayı Raspati Bhavan’ı da görerek günümüzü ve turumuzu bitiriyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelde.

10. Gün: DELHI, İSTANBUL
Sabah çok erken saatte kahvaltı paketlerimizi alarak havaalanına hareket ediyoruz. 06.45 de TK 716 sayılı Türk Havayolları seferi ile İstanbul’a uçuyoruz. 10.30 civarında Atatürk Havalimanı’na inmiş oluyoruz. Bir sonraki turumuzda görüşmek üzere birbirinden güzel anılarla dolu olarak turu bitiriyoruz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 2685 $
Nakit indirimli : 2685 $
Single Farkı : 500 $
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama

(5*) Delhi Crowne Plaza Gurgaon Hotel vb.
(5*) Jaipur Marriot Hotel vb.
(5*) Agra Jay Pee Palace Hotel vb.
(5*) Khajuraho Radisson Hotel vb
(5*) Varanasi Radisson Hotel vb.

 
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yemekler
Yanında Getir
Bukla Notu