Tur Kodu DKY
Doğu Karadeniz Yaylaları
HAYDE GELMEYİ MİSUN?
doğa
fotoğraf
hiking
kültür
orta
rafting
trekking
yayla yaşantısı
Tur Özeti
  • Doğu Karadeniz’in en güzel noktaları
  • Manzarası ile nefes kesen Gito Yaylası
  • Ekolojik yapısıyla ünlü Fırtına Vadisi
  • Tarihi konaklar, köprüler
  • Rize’nin göz alıcı yaylaları
  • Şelaleler, göller, kaleler ve birbirinden güzel köyler
  • İç içe geçmiş Laz ve Hemşin kültürü
  • Leziz yöresel yemekler

Program

1. Gün: TAR DERESİ, BULUT ŞELALESİ, KUNTZ YAYLASI, AYDER YAYLASI

Trabzon Havaalanı geliş terminali önünde rehberinizle buluşuyorsunuz. (Otobüs ile gelenler Trabzon otogarından alınacaktır.) Buluşmanın ardından yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Ardeşen’e varıp Fırtına Vadisi’ne giriş yapıyoruz. Çamlıhemşin’e vardıktan sonra öğle yemeğimizi alıyoruz.  Yemekten sonra 25 dakikalık araç yolculuğuyla Tar Deresi parkuruna geliyoruz. Yaklaşık 45 dakikalık kolay bir yürüyüş sonunda Bulut Şelalesi‘ne gelmiş oluyoruz. Eğer en tepeden kaynağına bir bulut denk gelirse neden bu adı aldığını anlayacaksınız. Mayolarınız yanınızda olsun çünkü isteyenler şelalenin altına girebilir veya yanda akan derede yüzebilir. Sonradan pişman olmayın mayo ve havlunuzu yanınıza alın. Daha sonra aynı yoldan dönüp otelimize geçiyoruz. Odalara yerleştikten sonra dileyenlerle Kuntz Yaylası yürüyüşünü gerçekleştiriyoruz. Yürüyüş otelden başlıyor ve orman içi patika izlenerek devam ediyor. Karadenizde orman içi patikaların çoğu kullanılmadığı için kapanmıştır. Bu nedenle çam ağaçları arasında yapılacak bu yürüyüş bize göre bulunmaz fırsat. Bir süre yokuş çıktıktan sonra patika neredeyse düzleşiyor. Ayder’in üst mahallesi diyebileceğimiz Kuntz’a vardığımızda en üstüne çıkıyoruz. Buradan Avusor Vadisini de görebiliriz. Ardından otele geri dönüp akşam yemeğimizi alıyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün: KAVRUN YAYLASI, ÖKÜZ YATAĞI GÖLÜ VE KAÇKAR DAĞI

Kahvaltının ardından Kaçkar Dağı’nın kuzey yamacını görmeyi hedefleyen bir güne başlayacağız. 1 saatlik yolculukla 2350 metre yükseklikteki Kavrun Yaylası’na varıyoruz. Kavrun Yaylası, Kaçkar Dağı kuzey yamacına çok yakın olduğu için bölge turizminin gelişmesinde önemli bir yere sahip büyük bir yayla. Yaylada kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. İlk 1,5 saat çok az eğimle yükseliyoruz. Daha sonra vadinin soluna doğru yükselmeye başlıyoruz. Yürüyüş hep patikada seyrediyor. Yarım saat sonra Öküz Yatağı’nın kapısına varıyoruz. Kapı bildiğimiz kapı başka birşey hayal etmeyin. Bu kapı ve sağında solunda göreceğiniz duvar, buraya adını veren ve beslenmeleri için bırakılan öküzlerin aşağıya inmesini engellemek amaçlı yapılmış. Kapıyı geçtikten sonra yarım saatlik yürüyüşle Öküz Yatağı Gölü’ne varıyoruz. Yüksekliğimiz 2900 metre ve sağınızda 3937 metre yüksekliği ile Kaçkar dağı bütün heybeti ile duruyor. Genellikle dağcıların Kaçkar Dağı’na çıkmak için kullandığı yerdesiniz. Keyfini çıkarın…

Öğle kumanyamızı burada yedikten sonra Kaçkar Dağını arkamızda bırakarak dönüş yoluna geçiyoruz. Kavrun Yaylası’nda çay molasının ardından otele dönüş.

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün: PALAKÇUR YAYLASI, KAŞVAÇ YAYLASI, GALER DÜZÜ YÜRÜYÜŞÜ

Kahvaltının ardından 1 saatlik araç yolculuğu ile Palakçur Yaylası’na varıyoruz. Palakçur, 2100 metre yükseklikte fazla büyük olmayan bir yayla. Buradan 1,5 saatlik yatay bir yürüyüşle Kaşvaç Yaylası’na varıyoruz. Burada verilen fotoğraf molasının ardından Galer düzüne inen patikaya giriyoruz. Bundan sonra yürüyüşümüz orman içinde ve yokuş aşağı olacak. Yaklaşık 1 saat sürecek orman içi yürüyüş oldukça keyifli geçiyor. Genelde 2000 metre üzeri bölgelerde yürüyüş yapıldığından ve bu yüksekliklerde pek ağaç olmadığından farklı bir ortam bekliyor sizleri.

Galer Düzü’ne vardıktan sonra burada öğle yemeğini alacağız. Farklı seçenekler var. Yemeğin ardından aracımızla otele dönüyoruz. İsteyenler Ayder’e inen yolu takip ederek 1 saatlik bir yürüyüş daha yapabilirler.  

—————————————————————————————————————————————————–

4. Gün: GİTO YAYLASI, PALOVİT ŞELALESİ, ZİL KALE

Oteldeki kahvaltının ardından Çat Vadisi üzerinden Gito’ya doğru yola çıkıyoruz. Gito 2050 metre yükseklikte yaklaşık 30 haneli, özgünlüğünü korumuş ve bölgenin en güzel manzaralarından birine sahip bir yayla. Altımızda Fırtına Vadisi, solda Pokut ve Sal Yaylaları, karşıda Kaçkar Dağı, sağ tarafımızda Çat Köyü ve Kale Yaylası yayladan görülebilen yerler. Biraz yükselip sırta çıktığımız da ise 360 derecelik bir manzaraya bakabiliyoruz. Açık havalarda denizi bile görmek mümkün.  Özellikle fotoğrafçılar için bulunmaz bir mekan. Burada öğle yemeğimizi yedikten sonra tekrar vadi tabanına iniyoruz. Bundan sonraki gezi duraklarımız Palovit Şelalesi, Zil Kale ve Çinçiva Köyü. Palovit Şelalesi 15 metrelik yüksekliğinin yanında Doğu Karadeniz’in en fazla debisi olan şelalesi olma ünvanına da sahip. Daha sonra uğrayacağımız Zil Kale ise Fırtına Deresinden 120 metre yükseklikte konumlanmış ve 14. yy dan beri vadinin bekçiliğini yapıyor. Restorasyondan sonra bayağı yeni bir görünüm alsa da fotoğraflarda bayağı güzel çıkıyor. Kale ziyaretimizin ardından Çinçiva Köyü’ne kısa bir mola veriyoruz. Son yıllarda her ne kadar dizi ve filmlere plato olduğu için ünlense de aslında her zaman güzeldi. Biraz ilerisindeki tarihi Çinçiva Köprüsünde fotoğraf çekimlerimizi tamamladıktan sonra otelimize dönüyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

 5. Gün: KARAGÖL, MACAHEL, CAMİLİ KÖYÜ, MARAL ŞELALESİ

Sabah erken kahvaltının ardından Macahel’e doğru yola çıkıyoruz. Bugünkü yolculuğumuz biraz uzun sürecek fakat Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş yerlerinden biri olan Macahel’i göreceğiz. Bu yolculuk sırasında yolumuzdan biraz saparak Borçka Karagöl’ü ziyaret ediyoruz. Bir heyelanın bu kadar güzel bir sonuç vermesi şaşırtıcı. 19. yy başlarında Klaskur Yaylası yakınlarındaki bir tepede oluşan heyelan Klaskur deresinin önünü kapatmış ve bu tabiat parkı statüsündeki göl oluşmuş. Karagöl ziyaretinden sonra Macahel’e doğru devam ediyoruz. Camili Köyü ikinci ziyaret noktamız, köyü gezip,  köy camisi ve ahşap mimarisini fotoğrafladıktan sonra aracımızla Maral Köyü’ne gidiyoruz. Sevda ablanın yerinde öğle yemeğimizi aldıktan sonra Maral Şelalesi yürüyüşümüz başlıyor. Maral şelalesi, Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesidir. 63 metrelik Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da yakalayabilirler. Şelale gezisinin ardından Maral Köyü’ndeki otelimize yerleşiyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

6. Gün: GORGİT YAYLASI, ANIT ORMAN

Bugünkü programımızda Gorgit Yaylası var. Toplam yürüyüşümüz anıt ormanlar içindeki patikadan 4.5 saat kadar sürecek.

Sabah Maral’ın eşsiz manzarasına karşı kahvaltınızı yaptıktan sonra enerjimizi toplayıp aracımızla yürüyüşe başlangıç noktasına gidiyoruz. Parkur üzerinde Gürcü Köyleri, yaşlı Anıt Ormanları göreceğiz. En son nokta Gorgit Yaylası.

Yürüyüşe hafif bir eğimle başlıyoruz ve bu hafif eğim uzunca bir süre devam edecek. Anıt ormanın içinden geçtikten sonra patika yaylaya kadar biraz dikleşiyor. Kısa molalarla rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir parkur. Dereyi geçtikten sonra yaylaya çok az kaldı demektir. Son gazı aldıktan sonra Gorgit’e varıyoruz.

Burası 1700 metre yükseklikte Karçal Dağı’na bakan ve halen yaşayan bir yayla, önünde çok geniş bir çimenlik alan ve bu alanın ortasında kocaman bir ağaç var. Tam gölgesinde uzanıp yorgunluk atılacak bir yer. :) Vaktimiz kalırsa yarım saatlik yürüyüşle isimsiz şelaleye gidiyoruz. Yaylaya yanımızda getirdiğimiz kumanyamızı yedikten sonra araçtan ayrıldığımız noktaya yine aynı yoldan dönüyoruz. Pansiyonumuzda akşam yemeğimizi aldıktan sonra uykumuz gelene kadar pansiyon sahipleri ile yapacağımız samimi muhabbette Macahel hakkında yerel ağızlardan bilgi edineceğiz.

—————————————————————————————————————————————————–

7. Gün: MENÇUNA ŞELALESİ, ÇİFTEKÖPRÜ, TRABZON

Bugün sabah kahvaltımız sonrası Trabzon’a doğru dönüş yolculuğumuz başlıyor. Biletini Hopa üzerinden almış olan misafirlerimizi Hopa Havaş terminalinden uğurluyoruz. Trabzon’dan uçacak yolcularımızın ise göreceği bir yer daha var. Mençuna Şelalesi. Hopa’dan 15 dakikalık bir yolculukla Arhavi’ye vardıktan sonra içeriye doğru girerek Mençuna Şelalesi’ne doğru ilerliyoruz. Bölgede 2 taş köprüyü bir arada görebileceğiniz tek yer olan Çifteköprü’yü de ziyaret ettikten sonra aracımızla Mençuna Şelalesi yürüyüş parkurunun başına geliyoruz. Patikadan yapılan yürüyüşle yaklaşık 45 dakikada şelaleye varıyoruz. Şelale doğa severler tarafından 3-4 yıldır ziyaret ediliyor. Yaklaşık 70 metreden dökülen şelale yüksek bir debiye sahip değil fakat görsel olarak bizleri tatmin edebiliyor. Altındaki gölete girilebilir. Aynı yoldan geri dönüp sahil yolunu kullanarak 2 saatlik yolculukla Trabzon Havaalanı’na gidiyoruz.

 Bir başka Bukla Tur organizasyonunda buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1725 TL
Nakit indirimli : 1725 TL
Single Farkı : 450 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
04 Haz'17 - 10 Haz'17
(son +7 kişi)
11 Haz'17 - 17 Haz'17
(son +7 kişi)
18 Haz'17 - 24 Haz'17
(son +7 kişi)
25 Haz'17 - 01 Tem'17
(son +7 kişi)
02 Tem'17 - 08 Tem'17
(son +7 kişi)
09 Tem'17 - 15 Tem'17
(son +7 kişi)
16 Tem'17 - 22 Tem'17
(son +7 kişi)
23 Tem'17 - 29 Tem'17
(son +7 kişi)
30 Tem'17 - 05 Ağu'17
(son +7 kişi)
06 Ağu'17 - 12 Ağu'17
(son +7 kişi)
13 Ağu'17 - 19 Ağu'17
(son +7 kişi)
20 Ağu'17 - 26 Ağu'17
(son +7 kişi)
27 Ağu'17 - 02 Eyl'17
Tur Doldu
27 Ağu'17 - 02 Eyl'17
(son +7 kişi)
03 Eyl'17 - 09 Eyl'17
(son +7 kişi)
10 Eyl'17 - 16 Eyl'17
(son +7 kişi)
17 Eyl'17 - 23 Eyl'17
(son +7 kişi)
Konaklama

1. Gün: Ayder Yaylası/Rize

2. Gün: Ayder Yaylası/Rize

3. Gün: Ayder Yaylası/Rize

4. Gün: Ayder Yaylası/Rize

5. Gün: Maral Köyü – Macahel/Artvin

6. Gün: Maral Köyü – Macahel/Artvin

—————————————————————————————————————————————————-

Çocuk konaklaması

0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur. Araçta koltuğu yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

—————————————————————————————————————————————————-

Single konaklama: Öncelikle Karadeniz turlarında tesislerin yetersizliğinden dolayı single konaklamalarda kontrolümüzde olmayan durumlar oluşabilmektedir. Turlarımıza tek başına katılan kişiler aksi belirtilmedikçe  bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar single farkı ödeyerek odada tek başına kalmayı tercih ederlerse tesislerin müsaitliğine göre ve rezervasyon sırasına göre tek konaklama sağlanmaya çalışılır. Fakat bu durum tesisten tesise göre değişebilir. Yani bir gün odada tek kalabilirken diğer gün eşleşmek durumunda kalınabilir, bu bazen önceden tahmin edilemeyebilir.  bu durumda tek kalamadığınız günün ücreti iade edilir.

 
Yöre Bilgileri
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu