Tur Kodu DKY
Doğu Karadeniz Yaylaları
HAYDE GELMEYİ MİSUN?
doğa
fotoğraf
hiking
kültür
orta
rafting
trekking
yayla yaşantısı
Tur Özeti
  • Doğu Karadeniz’in en güzel noktaları
  • Türkiye’nin simgelerinden biri haline gelmiş olan Sümela Manastırı
  • Ekolojik yapısıyla ünlü Fırtına Vadisi
  • Tarihi konaklar, köprüler
  • Rize’nin göz alıcı yaylaları
  • Şelaleler, göller, kaleler ve birbirinden güzel köyler
  • İç içe geçmiş Laz ve Hemşin kültürü
  • Leziz yöresel yemekler

Program

1. Gün: SUMELA MANASTIRI – AYDER YAYLASI

Trabzon Havaalanı geliş terminali önünde rehberinizle buluşuyorsunuz. (Otobüs ile gelenler Trabzon otogarından alınacaktır.) Buluşmanın ardından yaklaşık 45 dakikalık yolculukla Sumela Manastırı’na varıyoruz. Araçtan ayrıldıktan sonra 10 dakikalık bir yürüyüşle manastır gezimize başlıyoruz. 1,5 saat süren detaylı anlatım ve fotoğraf için verilen serbest zamanın ardından  öğle yemeği için Trabzon’a dönüyoruz. Öğle yemeğinin ardından otelimize, Ayder’e doğru yol alıyoruz. Rize, Ardeşen, Çamlıhemşin güzergahını takip ederek 2 saat süren yolculukla Ayder Yaylası’na varıyoruz. Otele yerleşmenin ardından isterseniz kaplıcaya gidebilir veya yaylayı dolaşabilirsiniz.

2. Gün: PALAKÇUR YAYLASI – KAŞVAÇ  – GALER DÜZÜ YÜRÜYÜŞÜ

Kahvaltının ardından 1 saatlik araç yolculuğu ile Palakçur Yaylası’na varıyoruz. Palakçur, 2100 metre yükseklikte fazla büyük olmayan bir yayla. Buradan 1,5 saatlik yatay bir yürüyüşle Kaşvaç Yaylası’na varıyoruz. Burada verilen fotoğraf molasının ardından Galer düzüne inen patikaya giriyoruz. Bundan sonra yürüyüşümüz orman içinde ve yokuş aşağı olacak. Yaklaşık 1 saat sürecek orman içi yürüyüş oldukça keyifli geçiyor. Genelde 2000 metre üzeri bölgelerde yürüyüş yapıldığından ve bu yüksekliklerde pek ağaç olmadığından farklı bir ortam bekliyor sizleri.

Galer Düzü’ne vardıktan sonra burada öğle yemeğini alacağız. Farklı seçenekler var. Yemeğin ardından aracımızla otele dönüyoruz. İsteyenler Ayder’e inen yolu takip ederek 1 saatlik bir yürüyüş daha yapabilirler.  

3. Gün: KAVRUN YAYLASI – ÖKÜZ YATAĞI GÖLÜ VE KAÇKAR DAĞI

Kahvaltının ardından Kaçkar Dağı’nın kuzey yamacını görmeyi hedefleyen bir güne başlayacağız. 1 saatlik yolculukla 2350 metre yükseklikteki Kavrun Yaylası’na varıyoruz. Kavrun Yaylası, Kaçkar Dağı kuzey yamacına çok yakın olduğu için bölge turizminin gelişmesinde önemli bir yere sahip büyük bir yayla. Yaylada kısa bir fotoğraf molası verdikten sonra yürüyüşümüze başlıyoruz. İlk 1,5 saat çok az eğimle yükseliyoruz. Daha sonra vadinin soluna doğru yükselmeye başlıyoruz. Yürüyüş hep patikada seyrediyor. Yarım saat sonra Öküz Yatağı’nın kapısına varıyoruz. Kapı bildiğimiz kapı başka birşey hayal etmeyin. Bu kapı ve sağında solunda göreceğiniz duvar, buraya adını veren ve beslenmeleri için bırakılan öküzlerin aşağıya inmesini engellemek amaçlı yapılmış. Kapıyı geçtikten sonra yarım saatlik yürüyüşle Öküz Yatağı Gölü’ne varıyoruz. Yüksekliğimiz 2900 metre ve sağınızda 3937 metre yüksekliği ile Kaçkar dağı bütün heybeti ile duruyor. Genellikle dağcıların Kaçkar Dağı’na çıkmak için kullandığı yerdesiniz. Keyfini çıkarın…

Öğle kumanyamızı burada yedikten sonra Kaçkar Dağını arkamızda bırakarak dönüş yoluna geçiyoruz. Kavrun Yaylası’nda çay molasının ardından otele dönüş.

4. Gün: ZİL KALE VE PALOVİT ŞELALESİ - POKUT VE SAL YAYLALARI 

Bugün bölgenin belki de en çok duyduğunuz vadisine, Fırtına Vadisi’ne gidiyoruz. Aracımızla Çamlıhemşin’e indikten sonra Şenyuva Köyü’nden Fırtına Vadisi’nin içlerine doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. İlk olarak 14.yy da yapılıp günümüze kadar ayaktakalan Zil Kale’ye uğruyoruz. Ardından Palovit Şelalesi’ne geçiyoruz. 15 metrelik bölgenin en yüksek debili şelalesini gördükten sonra Şenyuva’ya dönüp yukarıya Pokut Yaylası’na çıkıyoruz. Molalar dahil 1 saat 15 dakikalık yolculuğun ardından Sal Yaylası’na varıyoruz.

Hava durumu ve koşullara göre uygun araçla çıkacağımız Pokut ve Sal defalarca dergilere konu olmuş muhteşem güzellikte iki yayla. Tepe üstüne kurulu bu yaylalardaki tüm evler tamamen ahşap. Bakirliğini korumuş yaylalar vahşi bir ormanla çevrili. Manzara ise doyulmaz. Bir yandan deniz, bir yandan Kaçkarbulut denizi ve bulutlardan başını çıkarmış dağ adacıkları. Etrafı balta girmemiş bir doğal yaşlı orman ile çevrili olan Pokut‘a doyamayacaksınız. Pokut, bölgedeki en korunmuş yaylalardan biridir. Çarpık yapılaşmaya izin verilmez hatta elektrik kabloları bile yer altındadır.

Sal yaylası ise Pokut’a komşu bir yayla. Önündeki geniş çimenlik alan ve arkasında dizili yayla evleri farklı bir güzellik sunuyor. İki yayla arasında yapacağımız yarım saatlik düz orman içi yürüyüş güne ayrı bir güzellik katacak. Hele Sal’ın üstündeki bankta oturmak etrafı seyredip, temiz havayı ciğerlere çekmek anlatılmaz yaşanır denen şeylerden. Buraları seveceksiniz :)   Ardından aracımızla tekrar Şenyuva Köyü’ne inip otelimize geri dönüyoruz.
Öğle yemeği Pokut’ta ve Fırtına vadisindeki tesislerde.

5. Gün: HUSER YAYLASI

Bugün Doğu Karadeniz‘in en güzel yaylalarından birine gideceğiz. Bu turun en zor parkurudur ama orman içi yürüyüş ve gidilen yerdeki manzara bu zorluğa değer diye düşünüyoruz. Huser’e çıkanlar şöyle bir manzara ile karşılaşırlar. Kuzeyde Altıparmak Dağları’ndan başlayıp, Bulut, Kaçkar ve Verçenik‘e kadar kesintisiz bir manzara, ayaklarınızın altında Palakçur, Avusor, Çeymakçur ve Kavrun Vadileri, arkanızda Karadeniz sahil şeridi (tabi hava durumu önemli).

Huser Yaylası‘na otelimizin yakınında başlayan patikayı takip ederek çıkıyoruz.  Molalarla birlikte yaklaşık yaklaşık 3 saat sürecek patika yürüyüşün sonunda 2400 metredeki yaylaya varıyoruz. Öğle yemeğimizi kumanya şeklinde alıyoruz. Sonra güneş altında çimenlerde biraz kestiriyoruz. Dönüşte grubun yapısına veya hava durumuna göre geldiğimiz patikadan veya Avusor yoluna bağlanan toprak yolu takip ederek otele dönüyoruz.

6. Gün: MASELEVAT VADİSİ – TATSKERİ YAYLASI

Bugün Laz Alpleri turumuzun başlangıç noktası olan Maselevat Vadisini ziyaret edeceğiz. Pek adı duyulmuş bir vadi değil ama Macahel’i de 10 sene önce kimse bilmiyordu. Fırtına Nehri’ni besleyen kollardan biri de Maselevat Vadisi’nden gelir. Korunmuş yöre mimarisi, yaşlı anıt ağaçları, her yerinden dökülen şelaleleri göze çarpan özellikleri. Aracımızla Çamlıhemşin’e iniyoruz. Burada Topluca Köyü’ne giden köprüyü geçerek Maselevat Vadisi’ne giriş yapıyoruz. Yaklaşık yarım saat yolculuğun ardından Tatskeri Yaylası’na varıyoruz. Bu ismini söylemesi zor yayla 1900 metre yükseklikte. Bulunduğu konum en önemli özelliği. Buradan denizi, Pokut, Sal, Gito ve diğer yaylaları, Kaçkar Dağı’nı görmek mümkün. Yaylada 25-30 ev var.

Yürüyüşümüzü yine isminin söylenmesi zor başka bir yaylaya, Pimbilona Yaylası’na yapıyoruz. Gidiş dönüş 6 km.lik parkur orman içi, bol manzaralı ve düz. Pimbilona’dan döndükten sonra öğle yemeğimizi barbekü olarak alıyoruz. Yemekten sonra yaylada bir süre daha kalıp etrafı fotoğrafladıktan sonra otele dönüyoruz.

7. Gün: ORTAN KÖYÜ – MAKREVİS – KONAKLAR VE DÖNÜŞ

Sabah kahvaltının ardından bavullarımızı aracımıza yükleyerek Ayder’den ayrılıyoruz. Fırtına Vadisi’ne girdikten sonra Karadeniz’in bir başka yüzünü, tarihi konaklarını gezmek için Ortan Köyü’ne sapıyoruz. Bugün dönüş günü olsa da gene yürüyüş var. Sadece 15 dakikası çıkış olan tarihi bir patikada 1,5 saat yürüyeceğiz. Yürümek istemeyenler Ortan Köyü’nde yapılacak anlatıma katılıp ardından araçla öğle yemeği yiyeceğimiz yere gidebilirler.

Ortan Köyü içinden geçen patikayı takip ederek orman içine giriyoruz. Yolumuz üzerinde tarihi köprü, eski değirmen ve konaklar var. Özellikle konaklar oldukça ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz. Yıllara meydan okuyan fakat bazıları bakımsızlıktan yıkılmaya başlayan bu konaklar yöre kültürünü yansıtmada önemli bir role sahip. Makrevis Köyü’nde biten yürüyüşümüzün ardından öğle yemeği için bölgedeki tesislerden birine gidiyoruz. Yemeğin ardından Trabzon Havaalanı’na gidiyoruz. Başka bir gezide görüşmek üzere…

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1575 TL
Nakit indirimli : 1575 TL
Single Farkı : 350 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama

Sezona ve doluluk oranına bağlı olarak Bukla Turizm, her zaman en iyi konaklama tesisini seçmeyi amaç edinmektedir. Konaklama tesisleri  konumu, servisi, imkanları ve misafirperverliği baz alınarak belirlenmektedir.

Çocuk konaklaması

0-6 yaş ücretsiz çocuklar ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa).

7-12 yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa).

 
Yöre Bilgileri
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu