Tur Kodu
Çocuklarla Yaban Hayatın İzinde Kars
çocuk
doğa
hiking
kolay
kültür
trekking
Tur Özeti

Dünyanın bir ucuna gitmeden, dünyanın bir ucuna gitmiş gibi döneceksin. Yaban Hayatın İzinde, Kırk Kapılı Şehir’den geçecek, buz tutan göllerin üzerinde yürüyeceksin. Dağları, kuşları, ufka bakan yollarıyla her bir toprak, başka bir alem. Erzurum’dan trenle Kars’a geçiyoruz. Kuş Araştırma ve Kuş Halkalama İstasyonu’nda anlatılacaklara, NatGeo belgeselindeki Boz Ayı’nın izinde çekilmiş Sarıkamış Ormanı’nda yürüyüşümüze katılman için 6 yaşında olman yeterli. Not: Aktivite ve oyunlarımıza katılmak için ailen ile birlikte bekliyoruz seni.

——————————————————————————————————————————————————–

Turlarımıza çocuklarımızın rahatlıkla katılabilmesi için 2017-2018 döneminde Sınır Tanımayan Çocuklar ekibiyle oyun alanlarımızı genişletiyoruz.

 

Program

1. Gün: İSTANBUL, ERZURUM, KARS

Pegasus Havayolları veya Anadolu Jet Havayolları’nın sabah uçuşlarıyla Erzurum‘a uçuyoruz. Rehberimizle havaalanında buluşuyoruz. Kars için tren saatimiz 13.55 olduğundan bu saate kadar Erzurum şehir merkezini geziyoruz. Çifte minareli Medrese, Atatürk Evi müzesi başlıca ziyaret noktalarımız. Güzel bir yemeğin ardından trenle Kars’a hareket ediyoruz. Sonunda, “bir gün gideceğiz”, dediğimiz anın içinde, Kars’a doğru, tren yolculuğundayız J. Keşfetmek için yola çıkanlar için oyun ve aktivitelerimiz olacak J Saat 18.30 gibi Kars’a varmış oluyoruz. Otele yerleştikten sonra şehirde turumuzu atıyoruz. Rusların zamanında yapmış olduğu binalar, oldukça dikkat çekici, sanki Rusya sokaklarındayız. Kısa turumuz ardından akşam yemeğimiz otelde. Yemek sonrası da, çocuklarlayız. Bugün gördüklerimiz üzerine sohbetimizi, renklerle ve sandığımızdan çıkan diğer malzemelerle şekillendirebiliriz J

——————————————————————————————————————————————————–

2. Gün: ANİ HARABELERİ, ÇILDIR GÖLÜ, ŞEYTAN KALESİ

Sabah kahvaltının ardından, 24 uygarlığa ev sahipliği yapmış, İpek Yolu üzerinde bulunan, eskilerin Ani Medeniyeti dediği şehre doğru yola çıkıyoruz. Tarih, dokunduğumuz topraklarda daha mı etkileyici? Ufkumuzun derinliklerini karıştıracak, sonsuz bir diyar gibi gözüken Gökyüzü’nde, Kırk Kapılı Şehir diye bilenen Ani’yi, dinliyoruz.

Onca yıkıma savaşa ve doğal afetlere dayanan, ayakta kalan heybetli ve güçlü yapılarını, nehre inen dik kayalık yamaçlardaki mağara evlerini göreceğiz. Arpaçay nehri ise, suyla ayrılmış iki ülkenin köyleri için ortak kullanım alanı. Yaklaşık 2 saat burada kalacağız. Çocuklarla, gördüklerimiz üzerine şekilli sohbetler edeceğiz yine J

Bir sonraki durağımız, Çıldır Gölü’ne doğru hareketleniyoruz. Yanına gelir gelmez çevresine göz atıp uygun bulduğumuz yerde delik açıp gölaltı yaşamı dinlemek için kollarımızı sıvıyoruz J Elimizde jeofon ve hidrofon özelliği taşıyan aletimiz ile bu mümkün gözüküyor J Çıldır Gölü, dört mevsim balıkçılığı ile ünlü. Kışın göl tamamen donduğu için halk geçimini çok özel bir yöntem ile balık tutarak karşılıyor. Atalay’ın yerinde bunu da birebir göreceğiz.

Yemekten sonra bir Orta Çağ kalesi olan Albız Kalesi (Şeytan Kalesi)’ni görmeye gidiyoruz. Sarp bir yamaçta, üç yanından çay akan kale, Persler, Romalılar, Karakoyunlular, Akkoyunlular zamanından bu yana kale olarak kalmış. Otele dönüş yolculuğunda, tilkilerin akşam yemeğine ava çıkma saatlerine rastlayabiliriz. Yemek sonrası, çocuklarla ve isteyen büyüklerle ertesi gün gideceğimiz rotaya ait bir çalışmayı izliyoruz. Kuş gözlemi ve kuş halkalamaya merakı olanlar, Çağan Şekercioğlu’nun projelerine denk gelmiş olabilir. Yaban hayatın koridorlarında, National Geographic ile hazırladıkları, “Boz Ayı’nın izinde: Sarıkamış” belgeselini izliyoruz.

——————————————————————————————————————————————————–

3. Gün: SARIKAMIŞ, KUYUCUK GÖLÜ

Kahvaltı sonrası büyülü Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. İlk olarak Katerina Köşkü’ne gidiyoruz. 19. yy sonlarında yekpare ağaç kullanılarak inşa edilmiş köşk şu an kullanıma uygun olmasa da sapasağlam ayakta durmakta.

Buradan sonra Sarıkamış Ormanı’na, kayak merkezi tarafından giriyoruz. Öğle yemeğini kayak merkezinde aldıktan sonra pistlerin bulunduğu bölgenin arkasında başlayan Sarıçam ormanlarında yürüyüşe başlıyoruz. Dünkü izlediklerimiz ve gördüklerimizle harmanlanıp yürüyüşün sonunda teleferikle kayak merkezine dönüyoruz. Ardından kuşlar ve göçleri hakkında, Yerküremizle ilgili bilgiler arasındaki bağlantıları okumamızı kolaylaştıracak araştırma görevlileriyle buluşacağımız, Kuyucuk Gölü Kuş Halkalama İstasyonu’na doğru yola çıkıyoruz.

Bugün yoğun bir gündü, duyduklarımız ve gördüklerimizle ilgili bir oyunumuz olacak. Çocuklarla birlikte yemekten önce ya da yatmadan önce bu zamanı kollayacağız J

Akşam yemeğinin ardından Kars’a veda için yöresel müzikler dinleyebileceğimiz güzel bir mekana gideceğiz.

——————————————————————————————————————————————————–

4. Gün: KARS, İSTANBUL

Kahvaltı sonrası Kars şehir turumuza başlıyoruz. Bugün göreceğimiz yerler arasında Kars Müzesi ve Kafkas Üniversitesi var. 2017 yılı Ağustos ayında, Ani Katedrali çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda yeni bulunmuş bin yıllık Şahmeran motifli kabartmayı ve Şahmeran efsanesini dinlemeye Kars Müzesi’ne gidiyoruz. Mezopotamya Bölgesi’nde birçok evde resmi bulunan Şahmeran, bulunduğu yerde kendisine dokunulmadığı sürece bereket ve huzur getiren bir hayvan olarak bilinmektedir.

Vakit kalırsa, bir dostumuzun köyünü ziyaret edeceğiz, Antik Buğday Kavılca ile ekmek yapacağız. Ekmeğin tadına bakıp isteyenler mayasından alabilecek. İsteyenler buradan Kars kaşarı da satın alabilir.  Köy turumuzu bitirdikten sonra alışveriş zamanı başlıyor. Alışveriş molası bittikten sonra Kars Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz. Saat 14.30′da havaalanına varmış oluyoruz ve bir başka BUKLA turunda buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz.

Not:* Hava koşullarına, zamana veya grubumuzun dinamiğine göre, program akışında ya da program içeriğinde değişiklikler yapabiliriz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : TL
Nakit indirimli : TL
Single Farkı : TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama
 
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Ulaşım
Kişisel İhtiyaç
Yanında Getir
Bukla Notu