Tur Kodu BMŞK
Batum Macahel Şavşat
SINIRIN İKİ YAKASI...
doğa
fotoğraf
hiking
kültür
orta
trekking
vahşi yaşam
yayla yaşantısı
yurtdışı
Tur Özeti
 • Kültür sentezi Batum
 • Gürcistan’ın doğa harikası Mtirala Milli Parkı
 • Bakir doğası ile Maçahel
 • Keşfedilmeyi bekleyen Cittaslow ünvanlı Şavşat
 • Başka turda olmayan Artvin yaylaları
 • Gürcü kültürü
 • Leziz yöresel yemekler

 

Program

1. Gün : TRABZON, BATUM, MTIRALA MİLLİ PARKI, BATUM BOTANİK BAHÇESİ

Buluşma noktamız Trabzon Havaalanı’dır. Rehberlerimiz sizi havaalanında karşılıyor. Yaklaşık 3 saatlik yolculuğun ardından Sarp Sınır Kapısı’na varmış oluyoruz ve Batum’a geçiyoruz. Batum’da ilk olarak Gürcistan ve Acara Özerk Bölgesi’nin en önemli milli parklarından biri olan Mtirala Milli Parkı‘na çeviriyoruz. Doğasıyla sizleri büyüleyecek olan bölgede yapacağımız yürüyüş ve aktivite sonrası Batum’a geri dönüyoruz. Dönüşte vaktimiz kalırsa Batum Botanik Parkı‘na gidiyoruz. Batum şehir merkezine 9km uzaklıkta Mtsvane bölgesinde bulunan park yaklaşık 110 hektarlık bir alana yayılmıştır ve dünyanın en büyük botanik bahçeleri arasında yer almaktadır. Dileyenler bu gezi esnasında golf arabası kiralayabilir. Sonrasında akşam yemeği için rehberimiz sizlere önerilerde bulunuyor. Yemekten sonra serbest zamanınız başlıyor. Dileyenler sahilde yürüyüşler yapabilir, etraftaki cafe, bar ve casinolarda vakit geçirebilir.

Yürüyüş: 3-5 Saat Zorluk Derecesi: Orta

Not: Batum’a geçmek için nüfus cüzdanınızın yanınızda olması ve yıpranmamış, pvc kaplı  olması gerekmektedir. 18 yaşın altındaki çocuklar, ebeveynlerden biriyle tura katılıyorsa yurt dışına çıkış için diğer ebeveynden noter tasdikli vekaletname bulundurması gerekmektedir.

ÖNEMLİ: ÇOCUKLARIN KİMLİĞİNDE FOTOĞRAF YOKSA PASAPORTLARI (EĞER VARSA) YANLARINDA BULUNMALI. AKSİ TAKDİRDE GÜRCİSTAN’A GEÇİŞ MÜMKÜN OLMAMAKTADIR. ÇOCUĞUNUZUN PASAPORTU YOKSA BULUNDUĞUNUZ YERDEKİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇOCUĞUNUZUN NÜFUS CÜZDANINA FOTOĞRAF YAPIŞTIRTINIZ.

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün : KARAGÖL, MACAHEL, CAMİLİ KÖYÜ & MARAL ŞELALESİ

Sabah erken kahvaltının ardından sınırı geçip Hopa – Cankurtaran Geçidi – Borçka üzerinden Macahel yoluna giriyoruz. Bugünkü yolculuğumuz biraz uzun sürecek fakat Doğu Karadeniz’in en önemli ve özgünlüğünü korumuş yerlerinden biri olan Macahel’i göreceğiz. Bu yolculuk sırasında yolumuzdan biraz saparak Borçka Karagöl’ü ziyaret ediyoruz. Bir heyelanın bu kadar güzel bir sonuç vermesi şaşırtıcı. 19. yy başlarında Klaskur Yaylası yakınlarındaki bir tepede oluşan heyelan Klaskur deresinin önünü kapatmış ve bu tabiat parkı statüsündeki göl oluşmuş. Karagöl ziyaretinden sonra Macahel’e doğru devam ediyoruz. Camili Köyü ikinci ziyaret noktamız, köyü gezip,  köy camisi ve ahşap mimarisini fotoğrafladıktan sonra aracımızla Maral Köyü’ne gidiyoruz. Sevda ablanın yerinde öğle yemeğimizi aldıktan sonra Maral Şelalesi yürüyüşümüz başlıyor. Maral şelalesi, Türkiye‘nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesidir. 63 metrelik Maral Şelalesi’ni yukarıdan seyredebileceğiniz gibi rehberle beraber dik patikayı inip çıkmayı göze alanlar şelalenin altında yüzme şansı da yakalayabilirler. Şelale gezisinin ardından Maral Köyü’ndeki ev pansiyonumuza yerleşiyoruz.

Yürüyüş: 3 Saat / Zorluk Derecesi: Orta

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün: GORGİT YAYLASI, ANIT ORMAN

Bugünkü programımızda Gorgit Yaylası var. Toplam yürüyüşümüz anıt ormanlar içindeki patikadan 4.5 saat kadar sürecek.

Sabah Maral’ın eşsiz manzarasına karşı kahvaltınızı yaptıktan sonra enerjimizi toplayıp aracımızla yürüyüşe başlangıç noktasına gidiyoruz. Parkur üzerinde Gürcü Köyleri, yaşlı Anıt Ormanları göreceğiz. En son nokta Gorgit Yaylası.

Yürüyüşe hafif bir eğimle başlıyoruz ve bu hafif eğim uzunca bir süre devam edecek. Anıt ormanın içinden geçtikten sonra patika yaylaya kadar biraz dikleşiyor. Kısa molalarla rahatlıkla yürüyebileceğiniz bir parkur. Dereyi geçtikten sonra yaylaya çok az kaldı demektir. Son gazı aldıktan sonra Gorgit’e varıyoruz.

Burası 1700 metre yükseklikte Karçal Dağı’na bakan ve halen yaşayan bir yayla, önünde çok geniş bir çimenlik alan ve bu alanın ortasında kocaman bir ağaç var. Tam gölgesinde uzanıp yorgunluk atılacak bir yer. :) Vaktimiz kalırsa yarım saatlik yürüyüşle isimsiz şelaleye gidiyoruz. Yaylaya yanımızda getirdiğimiz kumanyamızı yedikten sonra araçtan ayrıldığımız noktaya yine aynı yoldan dönüyoruz. Pansiyonumuzda akşam yemeğimizi aldıktan sonra uykumuz gelene kadar pansiyon sahipleri ile yapacağımız samimi muhabbette Macahel hakkında yerel ağızlardan bilgi edineceğiz.

Yürüyüş: 4-5 saat  Zorluk Derecesi: Orta

—————————————————————————————————————————————————–

4. Gün: MEYDANCIK, PAPART VADİSİ, ŞAVŞAT

Kahvaltının ardından Cittaslow ünvanı almış ilçelerimizden Şavşat’a doğru hareket ediyoruz. Maral Köyü üzerinden Meydancık Köyü’ne oradan da Şavşat’a güzel manzaralarla dolu yolculuğumuzda fotoğraf makinelerinizin bavulda olmadığına emin olun. Yolculuğun ilk etabı Macahel’i Şavşat’a bağlayan geçitte son buluyor. Burası uçsuz bucaksız vadi manzarasına sahip bir geçit ve Gürcistan sınırına birkaçyüz metre mesafede. Biraz dinlendikten ve fotoğraf çektikten sonra Meydancık Beldesine iniyoruz. Yol üzerinde özgün mimarisini korumuş yaylalar göreceğiz. Burada hedefimiz Papart Vadisi. Biyolojik çeşitliliği,yaban hayatı, korunmuş yöre mimarisi ve şaleleleri ile Karçal Dağlarının en güzel vadilerinden biri. Öğle yemeğimizi de yedikten sonra Şavşat’a otelimize gidiyoruz.

Şavşat’ın en önemli özelliği merkezden hangi yöne giderseniz gidin veya rastgele bir yolu takip edin mutlaka hoşunuza gidecek, doğal veya yerel özellikleri ile sizi büyüleyecek bir yere ulaşmanızdır. 3 gün boyunca buradayız, sürprizlere hazırlıklı olun.

Yürüyüş: 1 saat  Zorluk Derecesi: Kolay

—————————————————————————————————————————————————-

5. Gün: ŞİRATA GÖLLERİ, ŞAVŞAT KARAGÖL,TİBET KİLİSESİ, ŞAVŞAT

Bugün çok uzun yürüyüşümüz yok ama manzarası ve doğası muhteşem bir parkurda yürüyeceksiniz. Sabah alacağımız kahvaltının ardından 45 dakikalık araç yolculuğu ile Şavşat’ın en büyük köyü olan Pınarlı Köyü‘nden geçerek Fevzi abi ve Nazire ablanın muhteşem köfte ve garnitürlerini yiyeceğimiz Balıkgöl’e varıyoruz. Küçük bir çay molasından sonra yürüyüşe geçiyoruz. Yürüyüşümüz ilk etapta biraz dik gelebilir ama çok uzun sürmeyecek merak etmeyin:) Arsiyan Dağı’nın eteklerinde yükselerek göreceğimiz iki yanlı manzara muhteşem. Zaman zaman yok olmaya yüz tutmuş kağnı arabası izlerini takip ederek ilerleyeceğimiz patika bizi Şirata Gölleri‘nin ilki ve küçüğü olan göle çıkaracak. Gittiğimiz mevsime göre su seviyesi değişen gölün rengi beklemiş yoğurt suyuna benzediği için bu ismi almış, yüzmek serbest. (Gürcüce). Hemen ilerisindeki ikinci ve ismi Büyük Şirata olan göl temmuz ağustos aylarında çok alçalıyor. Eğer şanslı isek ortamın bakirliğinden yararlanan angut kuşlarını görebiliriz. Yürüyüşümüze yokuş aşağı devam ederek tekrar Balıkgöl’üne ulaşıyoruz. Göl manzaralı tesite ev yapımı yemeklerimizi yedikten sonra  Şavşat Karagöl’e doğru harekete geçiyoruz. Biraz araç biraz yürüyüş ile Karagöl’e varacağız. Karagöl’de varış saatimize göre mola vereceğiz. İsteyenler kayık kiralayarak göl üstünde keyif yapabilirler. Aracımız ile yol üstündeki Tibet Kilisesi’ne uğrayacağız. Yıkmak için çok uğraşmışlar ama çatısı hariç hala dim dik ayakta duruyor. Ardından bugünkü gezimizi sonlandırıp otelimize geri dönüyoruz. Belki gece yıldızları seyretmeye sizi seyir terasına götürürüz. Ne dersiniz ? :)

Yürüyüş: 3 saat  Zorluk Derecesi: Orta

—————————————————————————————————————————————————-

6. Gün: ŞEYTAN KALESİ, ÇILDIR GÖLÜ, ŞAVŞAT

Sabah kahvaltının ardından  Ardahan üzerinden Çıldır Gölü‘ne gidiyoruz. Deniz seviyesinden 1960 metre yukarıda bulunan bu göl ve çevresini görmeden bu tur eksik olurdu. Fakat göle gitmeden önce ‘Şeytan Kalesi’ne uğruyoruz. Yıldırımtepe köy sınırları içinde yer alan kale, Kura Nehri üstünde konuşlanmış önemli İpek Yolu kollarından birini koruyucu özelliği ile heybetle dikiliyor. Fakat enteresan olan bu kalenin ne için yapıldığı çok açık belli olmasına, neredeyse mimari detaylarının hiç kaybolmamasına rağmen ne zaman yapıldığı, kim tarafından yapaıldığı bilinmiyor. Veya araştırılmamış. Bu konu hakkında fikirlerimizi orada paylaşacağız. Kale bulunduğu konum ve görsel özellikleri ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir nokta fakat çok fazla ziyaretçisi yok. Yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılıyor. Kaleyi dışarıdan ve içeriden fotoğrafladıktan sonra kısa bir yolculukla Çıldır Gölü kenarındaki tesise öğle yemeğimizi yemek üzere uğruyoruz. Burası kış aylarında donmuş göl üzerinde kızaklara binilen yer. Göle karşı yemeğimizi yedikten sonra gölün bize göre en etkileyici noktasına hareket ediyoruz. Burası Akçakale Köyü, hemen önündeki adaya kara bağlantısı var. Ada fazla büyük değil geniş çimenler, çevresinde küçük adalar ve bolca kuş var. Burada biraz dinlenip fotoğraf çektikten sonra Şavşat’a geri dönüyoruz. Yolda Ardahan’dan kaşar peynir almayı unutmuyoruz.

Yürüyüş: 3-4 saat  Zorluk Derecesi: Orta

—————————————————————————————————————————————————–

7. Gün: ŞAVŞAT, ÇİFTEKÖPRÜ, TRABZON 

Bugün sabah kahvaltımız sonrası Şavşat-Artvin-Borçka hattının manzaralı yolları üzerinden yaklaşık 3.5 saatte Hopa’ya varacağız. Dönüş yolu üzerinde Cehennemdere Kanyonu‘nu, Artvin ve Deriner Barajı’nı görebileceksiniz. Biletini Hopa üzerinden almış olan misafirlerimizi burada uğurluyoruz. Trabzon’dan uçacak yolcularımızın ise göreceği bir yer daha var.  Hopa’dan 15 dakikalık bir yolculukla Arhavi’ye vardıktan sonra içeriye doğru girerek bölgede yanyana iki köprünün yanyana olduğu ve bu durum adından da anlaşılan Çifteköprü’yü de ziyaret ediyoruz. Burayı fotoğrafladıktan sonra aynı yoldan geri dönüp Trabzon Havaalanına doğru yolumuza devam ediyoruz. Kalan zamana göre yolda Rize Bezi ve Sürmene Bıçağı satış noktalarına uğrayacağız. Saat 17.00 civarı havaalanındayız. Maalesef tur bitti veda zamanı.

Bir başka Bukla Tur organizasyonunda buluşmak üzere iyi yolculuklar :)

Not: Konaklanan yerlerin durumuna göre bazı haftalar program son başa doğru da yapılacaktır.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1545 TL
Nakit indirimli : 1545 TL
Single Farkı : 400 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama
 • 1. Gece: Batum
 • 2. Gece: Maral Köyü – Macahel
 • 3. Gece: Maral Köyü – Macahel
 • 4. Gece: Şavşat
 • 5. Gece: Şavşat
 • 6. Gece: Şavşat

—————————————————————————————————————————————————–

Doğu Karadeniz’deki konaklama tesislerinin çoğu aile işletmeleridir. Evden dönüştürülen ya da ahşap olduğu için teknik nedenlerden dolayı tesislerin bazılarında single oda imkanı ve bazı odalarda banyo tuvalet imkanı yoktur ya da kısıtlıdır. Dolayısı ile turlarımızda kısıtlı tesisler için kimlerin single ya da banyolu odada kalacağı tamamen kayıt sırasına göre belirlenmektedir. Lütfen turdan önce oda durumunuzu öğrenin, tur sırasındaki itirazlar başka bir alternatif olmadığından anlamsız olacaktır.

—————————————————————————————————————————————————-

Çocuk konaklaması

0-5 Yaş ucretsiz çocuklar Ebeveyn ile aynı yatakta yatar. Ayrı yatağı yoktur. Araçta koltuğu yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

6-12 Yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis dolu ve müsaitlik yoksa)

—————————————————————————————————————————————————-

Single konaklama

Öncelikle Karadeniz turlarında tesislerin yetersizliğinden dolayı single konaklamalarda kontrolümüzde olmayan durumlar oluşabilmektedir. Turlarımıza tek başına katılan kişiler aksi belirtilmedikçe  bir hemcinsiyle aynı odaya yerleştirilir. Katılımcılar single farkı ödeyerek odada tek başına kalmayı tercih ederlerse tesislerin müsaitliğine göre ve rezervasyon sırasına göre tek konaklama sağlanmaya çalışılır. Fakat bu durum tesisten tesise göre değişebilir. Yani bir gün odada tek kalabilirken diğer gün eşleşmek durumunda kalınabilir, bu bazen önceden tahmin edilemeyebilir.  bu durumda tek kalamadığınız günün ücreti iade edilir.

 
Turun Farkı
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yanında Getir
Bukla Notu