Tur Kodu BLKNVL
Baştan Başa Balkanlar (Vizeli)
Baştan başa Balkanlar... Dolu dolu kültür serüveni
çocuk
doğa
kolay
kültür
yurtdışı
yürüyüş
Tur Özeti

İstanbul’dan başlayan gezimiz bölgenin neredeyse tüm önemli şehirlerinde konaklayarak tarihi, kültürel, mutfağı ile ilgili size detaylı bilgiler verecektir. Diğer yandan yakın zamanda çok büyük acılar yaşayan bu kentlerde savaşın bıraktığı tahribatın izlerini de sürüyoruz. Kısacası geçmişin büyük ve özenli tarihini; yakın zamanın acıları ile harmanlamış bir yanı buruk bu toprakları her yönü ile tanıma fırsatı buluyoruz.

 

 

Program

1. Gün : İSTANBUL, SOFYA (BULGARİSTAN)

Gece 23:15′te İstanbul’dan ayrılıyoruz ve İstanbul Edirne yolu üzerinden Kapıkule Sınır Kapısı’na doğru yola çıkıyoruz. Gümrük işlemlerinden sonra Bulgaristan’ a giriş yapıyoruz ve Sofya’ya doğru yola devam ediyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün : SOFYA, BELGRAD (BULGARİSTAN – SIRBİSTAN)

Sabah saatlerinde Sofya’ya ulaşıyoruz. İlk olarak kahvaltımızı alıyoruz. Ardından Sofya şehir turumuza başlıyoruz. Turumuzda ilk olarak iç ve dış mimarisiyle çarpıcı özelliklere sahip olan ve Balkanlar’ın en büyük kilisesi olan Aleksandr Nevski Katedrali’ni görüyoruz. Sonrasında Balkanlar’ın en büyük kütüphanelerinden biri olan Milli Kütüphane’nin ve Sofya Üniversitesi’ni ziyaret ediyoruz., Mimari özellikleri ile ilgi çeken Merkez Bankası’nın binasının yanından geçerek neo klasik stilde inşa edilmiş olan Milli Bulgar Tiyatrosu’nda fotoğraf molası veriyoruz. Günümüzde Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Ulu Camii’yi gördükten sonra şehrin simgesi Sofya Heykeli ve Aya Nedelya Kilisesi’ne uğruyoruz.. Bteanyabaşı Camii (Seyfullah Efendi Camii) de Sofya’daki son durağımız oluyor. Sofya turmuzu tamamladıktan sonra Belgrad’a doğru yola çıkıyoruz. Belgrad’a vardıktan sonra şehir turumuza başlıyoruz. Şehir turumuzda Bayraklı Camii, Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi,  Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından akşam üzeri otelimize yerleşiyoruz. Konaklama Belgrad’taki otelimizde.

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün : BELGRAD, SARAYBOSNA (BOSNA HERSEK)

Kahvaltının ardından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya hareket ediyoruz. Saraybosna’ya vardıktan sonra 1992 savaşında Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan şehirde turumuzu yapıyoruz. Meşhur Baş Çarşı, Tarihi Osmanlı Hanı, Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914′te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğimiz Ferhadiye Caddesi görülecek yerler arasındadır. Saraybosna şehir gezisini tamamladıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

4. Gün : SARAYBOSNA, MOSTAR, NEUM (BOSNA HERSEK)

Kahvaltının ardından Mostar’a doğru hareket ediyoruz. Mostar gezimizde, Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam göreceğimiz yerler arasındadır. Mostar turumuzun ardından ilk olarak Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni geziyoruz. Sonrasında bütün tarihi dokusu korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Gezilerimizin ardından Neum’a hareket ediyoruz ve otelimize yerleşiyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

5. Gün : DUBROVNIK, KOTOR, BUDVA, PODGORICA (HIRVATİSTAN – KARADAĞ)

Kahvaltının ardından Dubrovnik şehir turmuzu yapmak üzere otelden ayrılıyoruz. Adriyatik’in en eski ticaret limanlarından biri olan Dubrovnik, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu ve beraberinde muhteşem bir tarih-doğa sentezi barındırmaktadır. Gezimize UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin kule ve surları, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic’in heykeli, tarihi çeşme ve 14. yüzyıldan kalma eczane turun geri kalanını ouşturuyor. Dubrovnik gezimizin ardından korunaklı konumu sayesinde Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen Kotor’a geçiyoruz. Eski şehir, tarihi saat kulesi, Aziz Tripun ve Nicola Kiliseleri göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Kotor’dan ayrıldıktan sonra kısa bir yolculuğun ardından Budva’ya varıyor ve buradaki gezimizi gerçekleştiriyoruz. Yapacağımız yürüyüş turunda Starigrad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Ardından Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya hareket ediyoruz ve otelimize yerleşiyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

6.Gün : PODGORICA, İŞKODRA, TİRAN, OHRID GÖLÜ (ARNAVUTLUK – MAKEDONYA)

Kahvaltının ardından ilk olarak zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan Sveti Stefan Adası’nı görüyoruz. Burada vereceğimiz fotoğraf molasından sonra 40 yıl boyunca Enver Hoca’nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar’ın dağlık ülkesi Arnavutluk’un başkenti Tiran’a hareket ediyoruz. 1920′de Arnavutluk’un başkenti olan bu güzel şehirdeki kısa panoramik turumuzda; Ethem Bey Camii, Tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve İskender Bey Meydanı’nı göreceğiz. Ardından Ohrid’ye doğru yola çıkıyoruz. Varış saatimize göre Ohrid şehir turumuzu yapıyoruz. UNESCO’nun Kültür Mirası Listesi’ndeki şehirde; Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, Ayasofya, Antik Tiyatro, Hacı Turgut Camii ile Türk çarşısını geziyoruz. Gezi sonrasında Ohrid’deki otelimize yerleşiyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

7. Gün : OHRID, RESNE, MANASTIR, KALKENDELEN, ÜSKÜP (MAKEDONYA)

Kahvaltının ardından ilk olarak Resne’li Niyazi’nin Sarayı’nı ziyaret ediyor ve burada fotoğraf molası veriyoruz. Kısa bir yolculuğun ardından Bitola’ya (Manastır) varıyoruz ve Atamızın okulunu (Askeri lise) geziyoruz. Şirok sokak, İsakiye Camii, Saat Kulesi, Eleni’nin Evi, Telgrafhane, Pekmez Meydanı, Osmanlı’dan kalan orduevi göreceğimiz yerler arasında. Gezimiz bitiminde 2 saatlik bir otobüs yolculuğun ardından Tetovo’ya (Kalkandelen)’e varıyoruz.  Kalkandelen‘de Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16. yüzyılda kurulan Bektaşi Harabati Baba Tekkesi’ni ve Alaca Camii’yi ziyaret ediyoruz. Ardından Üsküp’e doğru yola devam ediyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü’nün bulunduğu bir şehir turu gerçekleştireceğiz. Sonrasında Vardar Nehri kıyısında nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk çarşısına gidiyor ve Türk çarşısındaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı da eski Türk Çarşısı içinde yer alan günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılan 1550 tarihli Kurşunlu Han’dır. Şehir turumuzun ardından otelimize yerleşiyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

8.Gün : ÜSKÜP, SELANİK (MAKEDONYA – YUNANİSTAN)

Kahvaltının ardından Selanik’e doğru yola çıkıyoruz. Burada Makedonya Bakanlık Binası, Atatürk’ün Evi, Aristoteoles Üniversite Kampüsü, Helexpo Uluslararası Fuar alanı, Rotonda, Zafer Takı, Beyaz Kule, Mekadonya Tiyatro Binası, kütüphane, bedesten, Hamza Bey Camii, Büyük İskender Heykeli, Aristoteles Meydanı, Bizans surları, Eski Selanik, Ana Poli ve şehrin kuşbakışı seyrini yaptıktan sonra otelimize yerleşiyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

9.Gün : SELANİK, KAVALA, İSTANBUL 

Kahvaltının ardından Kavala’ya doğru yola çıkıyoruz. Kavala turumuzda su kemerleri, liman, 19 yy. Neo Klasik yapıları, İbrahim Paşa Camii, İmarethane, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi ve heykeli gezileri sonunda İstanbul’a doğru yola çıkıyoruz ve bir başka BUKLATUR gezisinde buluşmak üzere silerle vedalaşıyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

NOT: PASAPORTUNDA KIBRIS MÜHÜRÜ OLAN VATANDAŞLARIMIZ YUNANİSTAN’A GİRİŞ YAPAMAZ

ÜLKE GİRİŞLERİNDE DOĞABİLECEK: PASAPORT PROBLEMLERİ VEYA ÜLKEYE GİRİŞİNE İZİN VERİLMEYEN MİSAFİRLERİMİZDEN ACENTAMIZ SORUMLU DEĞİLDİR

 
Fiyat
Tur fiyatı : 599 €
Nakit indirimli : 599 €
Single Farkı : 250 €
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
20 Nis'18 - 28 Nis'18
(son +7 kişi)
11 May'18 - 19 May'18
(son +7 kişi)
29 Haz'18 - 07 Tem'18
(son +7 kişi)
13 Tem'18 - 21 Tem'18
(son +7 kişi)
20 Tem'18 - 28 Tem'18
(son +7 kişi)
27 Tem'18 - 04 Ağu'18
(son +7 kişi)
03 Ağu'18 - 11 Ağu'18
(son +7 kişi)
26 Eki'18 - 03 Kas'18
(son +7 kişi)
Konaklama
  • Belgrad – 4* Prag Hotel veya muadili 
  • Saraybosna – 4* Hollyood Hotel veya muadili 
  • Neum – 4*Grand Neum Hotel veya muadili
  • Podgorica – 4* Centerville Hotel veya muadili
  • Ohrid – 4* Granit Hotel veya muadili
  • Üsküp – 5* TCC Grand Plaza Hotel veya muadili
  • Selanik – 4* Holiday Inn Hotel veya muadili

 

 
Turun Farkı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yemekler
Kişisel İhtiyaç
Bukla Notu