Tur Kodu BLNVSZ
Baştan Başa Balkanlar (Vizesiz)
Baştan başa Balkanlar... Dolu dolu kültür serüveni
çocuk
doğa
kolay
kültür
yurtdışı
yürüyüş
Tur Özeti

Belgrad’dan başlayan gezimiz bölgenin neredeyse tüm önemli şehirlerinde konaklayarak tarihi, kültürel, mutfağı ile ilgili size detaylı bilgiler verecektir. Diğer yandan yakın zamanda çok büyük acılar yaşayan bu kentlerde savaşın bıraktığı tahribatın izlerini de sürüyoruz. Kısacası geçmişin büyük ve özenli tarihini; yakın zamanın acıları ile harmanlamış bir yanı buruk bu toprakları her yönü ile tanıma fırsatı buluyoruz.

Sizlere bu geziyi yaptırırken tüm çevre gezilerinin, akşam yemeklerinin ve özenle seçilmiş otellerin tur programına dahil olmasına çok özen gösterdik. Öğle yemekleri ve müzeler gibi ( çok düşük ) tercihli masraflarınız dışında elinizi cebinize atmayacaksınız. Bölgede muhteşem ve hesaplı hediyelikler olduğunu unutmayalım lütfen.

 

Program

1. Gün: İSTANBUL, SARAYBOSNA
Sabiha Gökçen Hava Alanında saat 07:40’ ta buluşma Pegasus Hava Yollarının PC 729 Sefer sayılı Uçuşu ile Saraybosna’ya Hareket. Yerel saat ile 10:40 ‘da Saraybosna’ ya varış.

Varışımzla birlikte Saraybosna Şehir Gezisi başlıyor. İlk durağımız yıkıcı savaşlar yaşanırken, Boşnak halkına nefes aldırmış duygulu anlar yaşayacağımız Savaş Tüneli. Daha sonra dünyaca ünlü merkezi Başçarşı olacak ve turumuza sembol olan Sebil ile devam ediyoruz. Sonrasında Osmanlı izleri taşıyan tarihi binalar, Sinagog, 1914’te Fransız Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, 2. Dünya savaşı sembollerinden sönmeyen ateş anıtı, camiler, medreseler, hanlar, Baş Çarşı ve Gazi Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri keşif duraklarımız. Boşnak kahvesi ve alışveriş için serbest zaman. Akşam yemeğinin ardından geceleme otelimizde.

2. Gün: SARAYBOSNA, TRAVNIK, SARAYBOSNA (BOSNA HERSEK) 

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası vezirler şehri Travnik’e hareket.Yol üzerinde bir çok şehit veren Ahmiç Köyüne ziyaret. Travnik varışımıza istinaden turumuza Osmanlı Kalesi’nden şehir manzarası ve devamında 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi,Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği Göksu (Plava voda), tarihi dokusu bozulmamış Travnik’te serbest zamanın ardından dönüş yoluna geçiyoruz.Yol üzerinde ki Kruscica köyünde kısa bir molanın ardından Saraybosna’ya varış.Varışımıza takriben bir doğa harikası olan Vrelo Bosna ‘ da serbest zaman. Akşam yemeği ve  geceleme otelimizde.

Araçla Yolculuk: Gidiş dönüş: 3 saat

3. Gün: SARAYBOSNA, MOSTAR (BOSNA HERSEK)

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında ilk olarak Blagaj Bölgesini 1446 yılında hakimiyetine alan Osmanlı Orduları tarafından yapılan ve Bosna’nın ilk tekkesi olan Blagaj Derviş Tekkesi’ni geziyoruz. Bosna Hersek’te diğer durağımızda bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Turun bitimi ile Mostar`a doğru hareket ediyoruz. Mostar’a varış ardından yürüyerek yapacağımız turumuzda önce Mostar Köprüsü’nü görüyoruz. Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir. Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Ardından Koska Mehmet Paşa Camii’ni görüyoruz Turun bitimi ile birlikte Otelimize Transfer oluyoruz. Akşam Yemeği ve Geceleme  otelimizde.

Araçla Yolculuk: 2 saat

4. Gün: MOSTAR, KOTOR, BUDVA (KARADAĞ) 
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Ardından dünyanın en genç devletlerinden Karadağ’a geçiyoruz. Burada ilk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor… Burada Stari Grad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Ardından muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva. Burada yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Son durağımız, zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur’lu bir multimilyardere satılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılma aşamasında olan muhteşem St Stefan’ı panaromik olarak tepeden görebileceğiniz bir mola sonrasında Otelimize yerleşiyoruz Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Araçla Yolculuk: Mostar – Kotor: 4 saat / Kotor – Budva: 0,5 saat 

5. Gün: BUDVA, TIRAN, OHRID (ARNAVUTLUK – MAKEDONYA)

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz ve Arnavutluk’un başkenti Tiran’a hareket ediyoru. Panoramik Tiran şehir turumuzda, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görülecek yerler arasındadır. Şehir turu bitimiyle Ohri’ye doğru yolumuza devam ediyoruz.Kafasan Arnavutluk sınır kapısına varıyoruz. Gümrük işlemlerimizi yaptırdıktan sonra Makedonya Ohrid Gölü’ne doğru hareket ediyoruz. Otelimize varışımızla birlikte odalara yerleşme. Akşam yemeği Geceleme otelimizde.

Araçla Yolculuk: Budva – Tiran: 4 saat / Tiran – Ohrid: 2,5 saat

6. Gün: OHRID, OHRID GÖLÜ (MAKEDONYA) 

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ardından, Ohrid şehir turumuzu yapıyoruz. Yürüyerek yapacağımız panoramik şehir turumuzda, Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma anfi tiyatro, Car Samuel Kalesi, St. Bogorodica Perivlerta, 4. yüzyıl kiliseleri Keşanlı İmareti, Kuloğlu ve Emin Mahmut Camileri, Çınar Meydanı, Ohri Halveti Tekkesi, ziyaret ediyoruz, Şehir turunun ardından otelimize transfer. Akşam yemeği ve Geceleme  otelimizde.

Araçla Yolculuk: -

7. Gün: OHRID, RESNE, MANASTIR, KALKANDELEN, ÜSKÜP (MAKEDONYA)

Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıyoruz. Ardından özel otobüslerimizle Resne’ye hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve İttihat ve Terakki’nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan Resne’li Niyazi’nin Sarayını ziyaret ediyoruz. Manastır(Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshak Camiini, Yeni Camii’yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz ardından ilk olarak Kalkandelen’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Kalkandelen‘de Alaca cami ve Kanuni’nin vezirlerinden Sersem Ali Baba tarafından 16. yüzyılda kurulan Bektaşi Harabati BabaTekkesi’ni ve bir mimari eser olan Alaca Camii’yi ziyaret ediyoruz. Ardından Üsküp’e hareket. Üsküp’e varış ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme.Akşam Yemeği ve Geceleme  otelimizde

Araçla Yolculuk: Ohrid – Resne: 1 saat / Resne – Manastır: 0,5 saat / Manastır – Kalkandelen: 2 saat / Kalkandelen – Üsküp: 1 saat

8. Gün: ÜSKÜP (MAKEDONYA) 
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı sonrasında panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi,Türk Çarşısı,İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk çarşısı’na gidiyor ve Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşumlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp‘te günümüzde 3 han binası kalmıştır.15.yy’ın 2 yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş saat kulesi’ni, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camii ‘ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Camii’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimizin ardından Türk çarşısı’nda alışveriş için bir saat serbest zaman verilecektir. Şuşka biberi, ustrumca yer fıstığı, çarıklar alabileceklerimiz arasında yer alıyor. Akşam Yemeği ve Konaklama Üsküp

Araçla Yolculuk: -

9. Gün: ÜSKÜP, İSTANBUL
Sabah Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından hava alanına transfer. Saat 13:25’ te Pegasus Hava Yollarının PC 712 Sefer sayılı uçuşu ile İstanbul’a yolculuk.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 925 €
Nakit indirimli : 925 €
Single Farkı : 300 €
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama
  • Hollywood Hotel 4* veya muadili – Saraybosna
  • Bristol Hotel 4* veya muadili – Mostar
  • B. Star 4*, Princess 4* veya muadili – Budva/Bar
  • Granit Hotel 4* ve muadili – Ohrid
  • TCC Grand Plaza Hotel 5* veya muadili – Üsküp

NOT: Dönemsel yoğunluklar nedeni ile yaşanabilecek sıkıntılarda muadili başka bir otelde konaklama yapılabilir.

 
Aktivite
Turun Farkı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yemekler
Kişisel İhtiyaç
Bukla Notu