Tur Kodu
Karia Yolu Yürüyüşü (Bozburun)
ANTİK PATİKALARIN PEŞİNDE...
doğa
flora
Flora @en
fotoğraf
kültür
Medium
yürüyüş
Tur Özeti

 

 

Program

1.Gün : DALAMAN, TURUNÇ, KUMLUBÜK

Sabah havaalanında aracımız ve rehberimiz ile buluştuktan sonra Marmaris yakınlarındaki Turunç koyuna doğru hareket ediyoruz. Buradan yürümek isteyenler ile Yürüyüşümüze başlıyoruz. Orman içinden giden patikadan yükseldikten sonra inişe geçiyoruz ve Kumlubük koyunun üzerindeki kanyonun kenarına ulaşıyoruz. Manzaranın keyfini çıkardıktan sonra patika bizi Amos kentine ulaştırıyor. Amos Bozburun yarımadasındaki en önemli antik kentlerden birisi. Gezinin ardından plaja inip otelimize kadar yürüyoruz. Otelimiz deniz kenarında yer aldığı için denize girme imkanımız var.

Yürüyüş Mesafesi: 4,5km /

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün : KUMLUBÜK – BAYIR YÜRÜYÜŞÜ

İlk günün ısınma yürüyüşünden sonra ilk uzun mesafeli yürüyüşümüze direk otelimizden başlıyoruz. Orman içinden ilerleyen patika bir Bizans kilisesine uğradıktan sonra deniz ve dağ manzaraları eşliğinde yükseliyor. Uzun çıkışın sonunda Çiftlik koyunun sularına yukarıdan bakıp Kızılcaöğretmen mahallesine doğru inişe geçiyoruz. 9 km’lik bu etapta yorulanlar araca binip Bayır köyüne gidebilirler. Yürümek isteyenler ile antik yolları takip ederek Syrna kentinin harabelerinden geçip Bayır köyüne ulaşıyoruz. Kocaman bir çınar ağacının altına kurulu köy meydanında çaylarımızı içtikten sonra bu akşam konaklayacağımız Söğüt köyüne doğru yola çıkıyoruz (30dk.)

Yürüyüş mesafesi: 13 km 

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün : BAHÇELİ, TAŞLICA, CUMHURİYET

Kalmış olduğumuz Söğüt Köyünün Cumhuriyet mahallesinden Bahçeli mahallesine 15 dk’lık kısa bir transfer ile ulaşıyoruz. Tarihi yolları takip ederek kısa bir yükselişin ardından denizi görebileceğimiz bir noktaya ulaşıyoruz. Buradan sonra az eğimli açık arazi içerisinden giden taşlık patikadan muhteşem manzaralar açılıyor. Temiz bir havada kuş uçuşu yaklaşık 100 km mesafede yer alan Akdağ ve Babadağ bile görülebiliyor. Taşlıca köyünün kahvesinde vereceğimiz bir molanın ardından Kırkkuyular mevkine doğru yürüyoruz. Kısa bir süre sonra Karia Yolunun en güzel manzara noktalarından birine ulaşıp Cumhuriyet mahallesine doğru inişe geçiyoruz. Gün sonunda yüzmek isteyenler denize girebilirler.

Yürüyüş mesafesi: 10 km

—————————————————————————————————————————————————–

4. Gün : CUMHURİYET, BOZBURUN

Bugün de yürüyüşe pansiyonumuzdan başlıyoruz. Deniz kenarını takip eden patika Thyssanos antik kentinin liman kalıntılarının ve anıt mezarın yanından geçip Kızılyer mahallesine ulaşıyor. Bir kısım toprak yolları takip ettikten sonra eski bir patikayı takip ederek Bozburun yakınlarındaki tersaneye ulaşıyoruz. Bozburun bölgede tekne yapımı ile bilinen önemli tersanelerden. Aracımız ile kısa bir transfer yaptıktan sonra yine deniz kıyısını takip eden patikadan Bozburun’a ulaşıyoruz. Burası genellikle yelkenciler tarafından bilinen sakin bir Akdeniz kasabası. Tura devam edecekler ile Bozburun’da bir pansiyonda konaklıyoruz. Turu bitirenler için Dalaman’a 2 saatlik bir transfer var.

Yürüyüş mesafesi: 12 km 

—————————————————————————————————————————————————–

5. Gün : BOZBURUN, SELİMİYE

Yine pansiyonumuzdan başlayan yürüyüşümüzde 1 km az kullanılan asfalt bir yolu takip ettikten sonra Gereme koyundan hemen önce patikaya giriyoruz. Arıkyeri mahallesinden geçen patikadan geriye doğru baktığımızda Bozburun ve önündeki girintili çıkıntılı koyların manzarası görülüyor. Çıkışın ardından toprak yolları takip ederek Datça Yarımadasına ve Selimiye koyuna bakan panoramik bir yoldan ilerliyoruz. Turistik  tesislere ve deniz kıyısına ulaşmadan önce Selimiye’nin eski halini görebileceğimiz yerleşimlerden geçiyoruz. Yürüyüşümüz yine deniz kenarında son buluyor. Tura devam edecekler isterlerse bölgedeki koylara giden tekne turlarına katılabilir ya da yarımadanın en güzel koylarından biri olan Selimiye’nin keyfini çıkarabilirler. Turu birenler için Dalaman’a 1saat 45 dakikalık bir transfer var.

Yürüyüş mesafesi: 10 km

—————————————————————————————————————————————————–

6. Gün : TURGUT ŞELALESİ, HYDAS, TURGUT

Sabah aracımız ile otelimizden çıkış yaptıktan sonra Turgut köyü yakınlarındaki Şelale’ye 20dk’lık bir transfer ile ulaşıyoruz. Çınar ağaçları arasından akan sular eskiden buradaki değirmenlere hayat vermekteydi. Kısa bir yürüyüşün ardından aracımızla Anıt Mezara doğru hareket ediyoruz (5dk). Uzun yıllar boyunca bölge halkı tarafından türbe olarak ziyaret edilmiş olan antik mezar oldukça iyi korunmuş durumda. Buradan başlayan yürüyüşümüz bizi hakim bir tepe üzerinde kurulu Hydas kentinin harabelerine ulaştırıyor. Bütün Selimiye koyunun, tepelerin ve Datça yarımadasının görüldüğü harabelerden manzaralar oldukça etkileyici. Toprak bir yolu takip ederek Turgut köyüne doğru iniyoruz. Aracımız ile buluştuktan sonra deniz kenarında yer alan restorana gidiyoruz. Yemek ve deniz sefasının ardından Dalyan’a doğru harekete geçiyoruz (1.5 saat). Dalaman’a gitmek isteyenler için 15dk’lık bir transfer var.

Yürüyüş mesafesi: 6 km

—————————————————————————————————————————————————–

7. Gün : DALYAN TEKNE TURU, KAUNOS GEZİSİ, İZTUZU PLAJI, DÖNÜŞ

Yorucu yürüyüşlerin ardından bugünü tekne turu ve geziler ile geçireceğiz. Pansiyonumuzun önünden bineceğimiz tekne Dalyan’ın meşhur kaya mezarlarının önünde fotoğraf için durduktan sonra Köyceğiz gölüne doğru hareket ediyor. Ardından Kaunos kentinin kalıntılarını gezmek için yürüyüşe başlıyoruz. Karia ve Likya arasında bir sınır oluşturan Kaunos ticaret ile oldukça gelişmiş bir kent. Harabeleri ve deltaya yukarıdan bakan akrapolü gezdikten sonra bir başka iskele de teknemiz ile buluşuyoruz. Bir sonraki durağımız incecik kumlara sahip İztuzu plajı. Burada vereceğimiz yüzme molasının ardından Dalyan’a geri dönüyoruz. Yürüyüşlerle beraber tekne turumuz yaklaşık 6 saat sürecek. Turumuz Dalaman Havaalanı’na yapılan 25 dk’lık bir yolculuk ile son buluyor. Bir başka BUKLATUR gezisinde buluşmak üzere.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1950 TL
Nakit indirimli : 1950 TL
Single Farkı : 500 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
14 Nis'18 - 20 Nis'18
(son +7 kişi)
28 Nis'18 - 04 May'18
(son +7 kişi)
19 May'18 - 25 May'18
(son +7 kişi)
10 Haz'18 - 16 Haz'18
(son +7 kişi)
Konaklama
 
Zorluk Derecesi
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Ulaşım
Yemekler
Kişisel İhtiyaç
Yanında Getir
Bukla Notu