Tur Kodu TUR09-01
Avrupa’nın Çatısı Elbrus 5642m
AVRUPA'NIN ÇATISINA ÇIKIŞ...
Backpacking @en
çok zor
dağ tırmanışı
doğa
Extreme @en
fotoğraf
yurtdışı
yürüyüş
Tur Özeti

Avrupa’nın en yüksek zirvesi olan Elbrus (5642m) Kafkas Dağları’nın merkezinde bulunan volkanik bir dağdır. Çift zirveli olan bu dağ, her iki zirvesinde de volkanik kraterler bulundurmakta ve bu nedenle biri diğerinden yalnızca 3m daha yüksektir. Dağ büyük bir kalıcı buzul kütlesine sahip. Her ne kadar yüksek ve buzullarla kaplı olsa da tırmanışın yapılacağı güney rotası teknik olarak zor bir rota değil ama bir yürüyüş rotası olarak fazlasıyla zor. Rota, Baksan Vadisi’nden başlayıp dağın güney yamacı boyunca yükseliyor. Kazma ve krampon kullanımı dışında herhangi bir teknik beceri de gerekmiyor. Zaten yolculuk sırasında bu teknikleri öğrenip bolca pratik yapma fırsatını da bulacağız. Dayanıklılık, azim, sabır ve de güzel bir aklimatizasyon sonucunda zirveye ulaşmamak için herhangi bir sebep kalmıyor. Bir de hava koşulları izin vermeli tabii ki. ;) Soğuk ve rüzgar, bulutların ara da bir görüşü engellemesi tabii ki tırmanışın eğlencesi.. :)

Tırmanış için en iyi zaman Temmuz-Eylül ayları arası. Tırmanış süresi ise minimum 7 gün. Kısa aklimatizasyon yürüyüşleri dışında, zirve denemesi için 6-10 saatlik bir yürüyüş yapılıyor. Otel ve barınak konaklamalı tırmanışta herhangi bir çadır konaklaması da bulunmuyor. Tırmanış boyunca yanınızda bizden ve Rusya’dan birer dağ rehberi eşlik edecek. Tırmanış için önceden deneyimli olmanız çok önemli. Sonuçta yüksek irtifadan bahsediyoruz. Yani en azından Ağrı Dağı’nı denemiş olun.. :)

Program

1.Gün:
Mineralyne Vody Havaalanı’nda yerel rehberimizle buluşup Baksan Vadisi’ne doğru yola çıkıyoruz. Kafkas Dağları’nın içine doğru yaklaşık 4 saat sürecek bu yolculuk boyunca verimli Kafkas ovaları, nehirler ormanlar bizlere eşilk edecek. Terskol’deki otelimize yerleşip, tırmanış planlarımız hakkında ufak bir konuşma yapacağız. Genellikle Balkar Türkleri’nin aşçılık yaptığı otellerde lezzetli bi akşam yemeğinden sonra dinlenmeye başlıyoruz.

Araç: 4,5 saat Yürüyüş: -

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün:

Bugün Cheget Dağı’na (3643m) aklimatizasyon yürüyüşü yapacağız. Telesiyejle 2900 m civarına yükseldikten sonra sol tarafımızda Gürcistan sınırını oluşturan Donguzorun Dağı ve üzerindeki 7 şeklindeki askı buzulu manzarasıyla zirveye kolay bir yürüyüş yapacağız. Zirvede ise bizi hedefimiz Elbrus karşılayacak. Aynı yoldan geri dönüp telesiyejle Cheget kasabasın ineceğiz. Burada öğle yemeğimizi yiyip kalan vaktimizde malzeme organizasyonumuzu yapacağız.

Yürüyüş: 5 saat Zorluk: Kolay

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün:

 Kahvaltıdan sonra araçla Azau teleferik durağına doğru yola çıkıyoruz. 2 teleferik ve bir telesiyej yolculuğundan sonra Garabashi İstasyonu(3750m)’na varıyoruz. Burada 3 gece konaklayacağımız 4700 m’deki Diesel barınaklarına gidiyoruz. Daha sonra grubun durumuna göre Pastukhov Kayaları’na yani 4900 m.lere doğru bir başka aklimatizasyon yürüyüşü daha yapıyoruz. Kayaların altındaki mola yerimizde kazma ­krampon kullanımıyla ilgili pratikler yaptıktan sonra geriye dönüşe başlıyoruz. Elbrus yamaçlarında olan bu yürüyüşte Merkez Kafkas Dağları’nın mükemmel panoromik görüntüleri her yönden bize eşlik edecek. Barınaklar ranza tipi yatakların olduğu odalardan ibaret. Ayrı bir barınakta mutfak mevcut. Burada duş yok ve tuvaletler de dışarıda ayrı barınaklarda bulunuyor.

Yürüyüş: 3 saat Zorluk: Kolay

—————————————————————————————————————————————————–

4. Gün:

Bugün dinlenme günümüz. Aklimatizasyon için güzelce beslenip manzaranın tadını çıkaracağız. Bir yandan da dağ havasına alışacağız. Duruma göre yine ufak bir kazma-krampon alıştırması yapabiliriz.

 Yürüyüş: -

—————————————————————————————————————————————————–

5. Gün:

Zirve denemesini yapacağımız gün geldi çattı. Elbrus’un 5642m’lik zirvesine yapacağımız bu yürüyüşe gece erken saatlerde başlayacağız. Kafa lambalarının aydınlığında önce Pastukhov Kayaları’na gideceğiz (ekip isteğe bağlı olarak paletli araçla d bu noktaya ulaşabilir). Burada biraz dinlenip, yiyip içtikten sonra 5300m’deki sırta doğru ilerleyeceğiz. Yaklaşık 30 derece eğimli 3-­4 saatlik bir yürüyüşün sonunda eğimsiz uzun bir yatay geçişe başlayacağız. Geçişin sonunda iki rota arasındaki gemiş platoya ulaşacağız. Burası bir anlamda karar noktası. Ve rotanın son ama en dik kısmı da burada başlıyor. Yaklaşık 200 metrelik bir eğimden sonra zirve platosu önümüzde olacak. Elimizden gelenin en iyisini yapıp Avrupa’nın en yüksek noktasına ulaşacağız. Manzaranın keyfine hava elverdiğince vardıktan sonra geri dönüşe başlayacağız. Diesel barınaklarına dönüp geceyi geçireceğiz.

Yürüyüş: 6­-10 saat Zorluk: Zor

—————————————————————————————————————————————————–

 6. Gün:

Otele dönüş günü. Teleferiklere inip Terskol’e, oradan otelimize geri döneceğiz. Dileyenler bugün sauna ve termal tesislerden yararlanabilir. Akşam zirve partisine hazır olun!

Yürüyüş: 1 saat Zorluk: Kolay

—————————————————————————————————————————————————–

7. Gün:

Uçuş saatimize göre Kabardey­ Balkarya Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’e günübirlik bir gezi yapabiliriz. Büyük bir park görünümünde olan şehir sokaklarda Çerkes, Rus ve değişik boylardan Türklerle karşılaşabileceğiniz aynı zamanda Sovyet rejiminin izlerini sürebileceğiniz bir yer. Daha sonra M.Vody Havaalanı’na transfer oluyoruz. Ve İstanbul.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1425 €
Nakit indirimli : 1425 €
Single Farkı : 400 €
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama
  • Seven Summits Hotel ve muadili
  • Barrels Dağevi
 
Aktivite
Turun Farkı
Zorluk Derecesi
Grup Sayısı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yemekler
Kişisel İhtiyaç
Yanında Getir
Bukla Notu