Tur Kodu TUR02-57
Antakya & Antep Lezzet ve Kültür Yolculuğu
LEZZETİN KALBİNE YOLCULUK...
doğa
fotoğraf
gurme
kolay
kültür
yürüyüş
Tur Özeti

Gezimizin ilk günü Gaziantep’te geçiyor. Zeugma Mozaik Müzesi, Tahmis Kahvesi, Karanazar Nazaretyan Konağı gibi önemli yerleri ziyaret edip; Kebaplar, Yuvarlama, Ekşili Ufak Köfte, Alaca Çorba, Ali Nazik ( Ev usulü Kıymalı ), Kapamalı Frik Pilavı ( Kuzu İncikli ), Cacıklı Arap Köfte, İçli Köfte, Zeytinyağlı Antep Kuruluk Dolması, Mercimekli Köfte ( Malkutalı derler ), Simit Kebabı ( ince bulgurlu ), Ciğer Kavurma, Ekşili Tarklık ve yiyebileceğiniz baklavaların en güzellerini yiyoruz.

2. ve 3. gün Antakya’dayız. Çan-Ezan-Hazzan sesiyle dünyada bir hoşgörü örneği olarak bilinen kenti gezmeye St. Pierre Kilisesi’nden başlayacağız. Hatay’da geçireceğimiz iki gün boyunca Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Arap Ortodoks ve Katolik Kiliseleri, Samandağ Vakıflı Köyü, Titus Tüneli göreceğimiz yerlerden sadece bir kaçı. Tabii gezimiz esnasında ünlü lezzet duraklarında da duracağız. Kağıt Kebabı, Tepsi Kebabı, Harbiye işi Kemiksiz, Künefe ve meşhur mezelerinden yemeden dönmeyeceğiz.

Program

1.Gün: ANTAKYA, MOZAİK MÜZESİ, ST. PIERRE MÜZESİ, ANTAKYA SOKAKLARI, UZUN ÇARŞI

Hatay Havaalanı geliş terminali önünde rehberinizle buluşuyorsunuz. Havaalanında bekleyen araca eşyalarımızı yerleştirdikten sonra Hristiyanlarca bilinen ilk kilise olan St. Pierre Kilisesi gezisiyle bu güzel kenti tanımaya başlıyoruz. Hristiyanlar açısından çok önemli olan ve Papa tarafından tüm dünya Hristiyanları için hac yeri olarak kabul edilen kiliseyi geziyoruz. Çan, ezan ve hazzan sesiyle dünyada bir hoşgörü örneği olarak bilinen Asi Nehri’nin iki yakasına kurulu kentimizde yöresel tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Alacağımız enfes yöresel yemekler sonrasında gezimize devam ediyoruz. Dünyada ikinci sırada gösterilen ve ağırlıklı olarak Harbiye civarından getirilen eserlerin ve Kral Şuppiluliuma heykelinin sergilendiği Mozaik Müzesi ziyaretimizi yapıyoruz. Mitolojiden alınan bir çok sahnenin mozaikler üzerinde sergilendiği ve Amik Ovasında ki birçok medeniyetin izlerini görebileceğimiz müzemizi gezdikten sonra öğle yemeğimizi alıyoruz. Bu gün Antakya’nın mahalli yemeklerini bulabileceğimiz Sultan Sofrasında lezzet şölenine hazır olun lütfen. Öğle yemeğinin ardından Antakya sokaklarındaki gezimize başlıyoruz. Dar ve uzun sokakları gezerken Arap Ortodoks ve Katolik kiliselerini görüyoruz. Son olarak  Uzunçarşı’da Çınar Altı Künefecisi’nde vereceğimiz mola ve serbest zaman veriyoruz. Ardından otelimize geçip 1 saat kadar dinleniyoruz. Sonrasında akşam yemeğine gidiyoruz.

———————————————————————————————————

2. Gün: ANTAKYA, SAMANDAĞ, TİTUS TÜNELİ, HIDIRLIK KÖYÜ, VAKIFLI KÖYÜ

Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrasında 3,5 saatilik bir yolculukla Antakya’ya geçiyoruz. Antakya’da ilk ziyaret mekanımız Samandağ oluyor. Hz. Musa ile Hızır Aleyhisselam’ın buluştuğu yer olarak geçen ziyarete uğruyoruz. Sonrasında Dervişhan Restoran’da Akdeniz balıkları ve enfes Antakya mezeleri eşiliğinde öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrasında Titus Tüneli gezimize başlıyoruz. Romalı Vali Titus Verlius tarafından yüzlerce metre kaya bloğu insan eliyle kazınarak oyulan tüneli ve Direkli Kilise olarak bilinen Mezar Şapeli gezilerimizi yapıyoruz. Daha sonra buradan Vakıflı Köyü’ne hareket ediyoruz. Samandağ yakınlarındaki bu Ermeni Köyü’nde yapacağımız gezi sonrasında ise günümüzün en dingin noktası olan Hıdırlık Köyü’ne uğruyoruz. Batı Ayaz yakınlarındaki Hıdırlık Köyünde; Musa Ağacı’nı görüyor ve güzel bir çay kahve molası veriyoruz. Mola sonrasında Harbiye bölgesine geçiyoruz. Yolumuz üzerinde yüzlerce yıllık bir geleneğin belki de son temsilcisi sayılabilecek Hasan Amcanın İpek Atölyesine uğruyoruz. Kendi dilinde söylediği türküleri ve kazandan ipek çekişini fotoğraflama imkanı buluyoruz. Ardından otelimizde vereceğimiz kısa bir molanın ardından akşam yemeğine gidiyoruz.

———————————————————————————————————

3. Gün: GAZİANTEP, DÖNÜŞ

Kahvaltının ardından Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz.  İlk olarak Zeugma‘nın dünyaca ünlü mozaiklerinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret edip yöre tarihi ve mitolojisi hakkında bilgi ediniyoruz. Müze gezisinin ardından gezi noktamız Bayazhan oluyor. Gaziantep Kent Tarihi Müzesi olarak da korunan bu yapıyı gezerken bir yandan da Antep tarihi ile ilgili detaylıca bilgi alıyoruz. Sonrasında bölgenin en güzel kebaplarını tadabileceğimiz restoranımızda öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Tahmis Kahvesi’nin de bulunduğu otantik çarşıda Mevlevihane, Elmacılar Pazarı, yemenicileri görerek Cam Eserleri Müzesi’ne hareket ediyoruz. Günümüzü 150 yaşından büyük  bir Ermeni Konağı olan Karanazar Nazaretyan Konağı gezisi ve burada  vereceğimiz çay veya zahter molası ile sonlandırarak Gaziantep Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz ve bir başka BUKLATUR gezisinde buluşmak üzere sizlerle vedalaşıyoruz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 752 TL
Nakit indirimli : 752 TL
Single Farkı : 200 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Bu turun tarihleri ileride girilecektir.
Konaklama
  •  Grand Boğaziçi Otel veya muadili – Harbiye/Antakya – 2 Gece

 

 
Turun Farkı
Grup Sayısı
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yemekler
Yanında Getir
Bukla Notu