Tur Kodu TUR02-57
Uçaklı Antep & Antakya Lezzet ve Kültür Yolculuğu
LEZZETİN KALBİNE YOLCULUK...
doğa
fotoğraf
gurme
kolay
kültür
Uçak Dahil
yürüyüş
Tur Özeti

Gezimizin ilk günü Gaziantep’te geçiyor. Zeugma Mozaik Müzesi, Tahmis Kahvesi, Karanazar Nazaretyan Konağı gibi önemli yerleri ziyaret edip; Kebaplar, Yuvarlama, Ekşili Ufak Köfte, Alaca Çorba, Ali Nazik ( Ev usulü Kıymalı ), Kapamalı Frik Pilavı ( Kuzu İncikli ), Cacıklı Arap Köfte, İçli Köfte, Zeytinyağlı Antep Kuruluk Dolması, Mercimekli Köfte ( Malkutalı derler ), Simit Kebabı ( ince bulgurlu ), Ciğer Kavurma, Ekşili Tarklık ve yiyebileceğiniz baklavaların en güzellerini yiyoruz.

2. ve 3. gün Antakya’dayız. Çan-Ezan-Hazzan sesiyle dünyada bir hoşgörü örneği olarak bilinen kenti gezmeye St. Pierre Kilisesi’nden başlayacağız. Hatay’da geçireceğimiz iki gün boyunca Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Arap Ortodoks ve Katolik Kiliseleri, Samandağ Vakıflı Köyü, Titus Tüneli göreceğimiz yerlerden sadece bir kaçı. Tabii gezimiz esnasında ünlü lezzet duraklarında da duracağız. Kağıt Kebabı, Tepsi Kebabı, Harbiye işi Kemiksiz, Künefe ve meşhur mezelerinden yemeden dönmeyeceğiz.

Program

1.Gün: İSTANBUL, GAZİANTEP

Sabah saat 08:00′de Pegasus Havayolları PC2402 sefer sayılı uçağı ile Gaziantep’e uçuyoruz. (Otobüsle veya bir gün öncesinden bölgeye gelecekler ile saat 09:00′da Vilayet önünde buluşuyoruz.) Havaalanında bekleyen araca eşyalarımızı yerleştirdikten sonra Gaziantep gezimize başlıyoruz. İlk olarak Zeugma‘nın dünyaca ünlü mozaiklerinin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret edip yöre tarihi ve mitolojisi hakkında bilgi ediniyoruz. Müze gezisinin ardından gezi noktamız Bayazhan oluyor. Gaziantep Kent Tarihi Müzesi olarak da korunan bu yapıyı gezerken bir yandan da Antep tarihi ile ilgili detaylıca bilgi alıyoruz. Sonrasında bölgenin en güzel kebaplarını tadabileceğimiz restoranımızda öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Tahmis Kahvesi’nin de bulunduğu otantik çarşıda Mevlevihane, Elmacılar Pazarı, yemenicileri görerek Cam Eserleri Müzesi’ne hareket ediyoruz. Günümüzü 150 yaşından büyük  bir Ermeni Konağı olan Karanazar Nazaretyan Konağı gezisi ve burada  vereceğimiz çay veya zahter molası ile sonlandırarak otelimze geçiyoruz. Akşam yemeği otelde.

—————————————————————————————————————————————————–

2. Gün: ANTAKYA, HARBİYE

Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrasında 3 saatilik bir yolculukla Antakya’ya geçiyoruz. Antakya’da Hristiyanlarca bilinen ilk kilise olan St. Pierre Kilisesi gezisiyle bu güzel kenti tanımaya başlıyoruz. Hristiyanlar açısından çok önemli olan ve Papa tarafından tüm dünya Hristiyanları için hac yeri olarak kabul edilen kiliseyi geziyoruz. Çan, ezan ve hazzan sesiyle dünyada bir hoşgörü örneği olarak bilinen Asi Nehri’nin iki yakasına kurulu kentimizde yöresel tatlardan oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Alacağımız enfes yöresel yemekler sonrasında gezimize devam ediyoruz. Dünyada ikinci sırada gösterilen ve ağırlıklı olarak Harbiye civarından getirilen eserlerin sergilendiği Antakya Arkeoloji ve Mozaik Müzesi ziyaretimizi yapıyoruz. Mitolojiden alınan bir çok sahnenin mozaikler üzerinde sergilendiği müzemizi gezdikten sonra Antakya sokaklarındaki gezimize başlıyoruz. Dar ve uzun sokakları gezerken Arap Ortodoks ve Katolik kiliselerini görüyoruz. Sonrasında otelimize gidiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. Uzunçarşı’da Çınar Altı Künefecisi’nde vereceğimiz mola ve serbest zaman sonrasında Harbiye’ye gidiyoruz. Otelimize yerleşmeden önce Harbiye Şelaleleri mesire yerinde günü güzel bir çay ve suların sesi ile sonlandırıyoruz.

—————————————————————————————————————————————————–

3. Gün: ANTAKYA, HIDIRLIK KÖYÜ, SAMANDAĞ, DÖNÜŞ

Sabah kahvaltı sonrasında otelimizden ayrılıp yola çıkıyoruz. İlk olarak Batı Ayaz yakınlarındaki Hıdırlık Köyü’ne varıyoruz. Musa Ağacı’nı görüyoruz. Sonrasında Vakıflı Köyü’ne hareket ediyoruz. Samandağ yakınlarındaki bu Ermeni Köyü’nde yapacağımız gezi sonrasında Samandağ’a hareket ediyor ve burada bulunan Titus Tüneli gezimize başlıyoruz. Romalı Vali Titus Verlius tarafından yüzlerce metre kaya bloğu insan eliyle kazınarak oyulan tüneli ve Direkli Kilise olarak bilinen Mezar Şapeli gezilerimizi yapıyoruz. Ardından öğle yemeğimizi Akdeniz’in enfes levreği ve Antakya’nın en güzel mezeleri eşliğinde alabiliriz. Biraz salaş ama enfes yemekler yemek isterseniz Dervişhan Restoran’da bu öğlen yemeğini lezzetlendirebilirsiniz. Yemeğin ardından vereceğimiz serbest zaman sonrasında Habib-i Neccar Camii ziyaretimizi yaparak buradan Harbiye’ye gidiyoruz. Otelimize dönmeden önce dünyada neredeyse hiçbir yerde bu otantik üretimin kalmadığı İpek Kozasından iplik elde edilme işlemini izleyebileceğimiz ipek iplik ve dokuma atölyesi ziyaretimizi yapıyoruz. Sonrasında saat 18.35′te kalkacak olan Pegasus Havayolları PC2133 sefer sayılı dönüş uçağımıza binmek üzere Hatay Havaalanı‘na gidiyoruz. Check-in işlemlerinin ardından bir başka BUKLA TUR  gezisinde görüşmek dileği ile vedalaşıyoruz.

 
Fiyat
Tur fiyatı : 1175 TL
Nakit indirimli : 1175 TL
Single Farkı : 200 TL
KK Taksit seçenekleri için fiyata tıklayınız
Tarihler
KK Taksit seçenekleri için fiyatlara tıklayınız. Kampanya ve üyelik indirimleriniz fiyatlara yansıtılmıştır. En yüksek indirimden yararlanırsınız.
Kesin Hareketli
29 Nis'17 - 01 May'17
(son +7 kişi)
%8 kampanya indirimi
Konaklama
  • 1. Gece: Grand Hotel veya muadili – Gaziantep
  • 2. Gece: Grand Boğaziçi Otel veya muadili – Harbiye/Antakya

 

 
Turun Farkı
Grup Sayısı
Yöre Bilgileri
Ödeme Koşulları
Fiyata Dahil
Fiyata Hariç
Konaklama
Ulaşım
Yemekler
Yanında Getir
Bukla Notu